HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 040. - No. 038.

Dátum 1606. május 11.
Jelleg

14 old. latin, egyszerű másolat.

Szöveg

„Urbarium et conscriptio pertinentiarum arcis Saáros”.
Összeírás: subditusok név szerint, úrbéres szolgáltatásaik.
Oppidum Saáros:
Egésztelkes jobbágy név szerint 26. – Féltelkes jobbágy név szerint 23. – Zsellérek száma név szerint 102. – Pusztatelek név szerint 21. – A helység censusa Szent Györgykor 100 frt. – A helység censusa Szent Mihálykor 100 frt. E census mellett mindkét ünnepkor 38–38 ft. dica-t is fizetnek. – A várhoz Húsvét és Pünkösd körül 4–4 szekér fát szállítanak. – A szántók kapacitása ősziek és tavasziak alá. – Szántani nem kötelesek, de aratni és behordani igen. – Kötelességük a zöldségtermelés is, azonkívül komló-, kender-, köles- és hagymatermelés is. – A rétek hozadéka. – Az egyik erdő a várhoz tartozik a másik a városhoz. – Malma 4 kerekű. – Tizedet adnak mindenből.
Megie:
Egésztelkes jobbágy név szerint 25. – Féltelkes jobbágy név szerint 9. – Zsellérek név szerint 16. – Pusztatelek 2. – Censust Szent Mártonkor fizetnek: 14 és fél frt, Szent Györgykor és Szent Mihálykor dica-t fizetnek á. 7 és 1/2 frt. – A várhoz tartozó 3 földben 36 köböl alá tartoznak szántani. – Az irtványföldek szántása is az ő kötelességük. – Rétjük nincsen, csak ami a szántók végén marad szabad terület, azt kaszálják.
Sequuntur possessiones 5 ad Topla pertinentes
Kuczin:
Egésztelkes telepes név szerint 9. – Féltelkes telepes név szerint 7. – Zsellér név szerint 3. – Puszta 1, mely az allódiumhoz tartozik. – Az allódiumhoz 4 köböl alá lehet szántani. – A rét hozadéka. – Kétkerekű malmának a hozadéka. – Halastava az allódiumhoz tartozik. – Erdeje csak tüzelőre jó. – Rétje kevés; minden sessiohoz 2 szekérnyi széna jut. – Census egészteleknél 1 frt 45 dénár. – Szent Mihálykor 1 frt 15 dénár és 1 tyúk. Karácsonykor 1 tyúk vagy 15 dénár. Szent Györgykor ugyanígy. Karácsonyra az egész falu ad fél köböl kölest, fél köböl babot és fél köböl kendermagot. – A tizedből az uraság az ötödöt kapja. – Minden telepes ad 3 tyúkot, 10 tojást és a libák után tizedet. – Az egésztelkes 2 hordó, a féltelkes 1 hordó bort ád. – Borkimérés – Kötelesek 1 köböl kender alá szántani.
Kozian:
Van soltésza, akinek a földje 60 köböl elvetésére elegendő, rétje pedig 10 szekér szénát hoz. – Egésztelkes telepes név szerint 7. – Féltelkes telepes név szerint 8. – Puszta 1, melyhez 4 föld tartozik. – Minden egésztelekhez kb. 50 köböl elvetésére elegendő szántó tartozik. – Sem rétjük, sem erdejük, sem malmuk nincsen. – Censusuk, mint Kuczinnál. – A földesúrnak ad egy egésztelkes fél köböl kendert, egy coretum kölest és egy coretum babot. – Az uraság mindenből ötöt kap.
Némethfalwa:
Egésztelkes név szerint 10. – Féltelkes név szerint 1. – Zsellér 2, akik 2–2 köbölnyit vethetnek. – Minden telepes köteles 3 tyúkot és 10 tojást adni, míg a ludakból tized jár. – Minden egésztelekes 40 köböl alá szánthat. – Sem malmuk, sem tilalmas eredejük nincsen. – A rét hozadéka. – Az allódiumhoz tartozó szántók 7 köböl alá elegendők, az ahhoz tartozó rét pedig 10–11 szekér szénát hoz. – Census mint az előtt lévő birtoknál 1 forint, 45 dénár. – A vetések után a földesúrnak ötöd jár. – Minden egésztelkes ad a földesúrnak fél köböl kölest, fél köböl babot és egész köböl kendermagot. – Kötelező a borkimérés.
Porubka:
Egésztelkes telepes név szerint 9. – Féltelkes telepes név szerint 5. – Zsellére név szerint 3; ezek 1–1 köböl alá kötelesek szántani. – Az egésztelkeseknek 32 köböl alá való szántóföldjük jut. – A rét hozadéka. – Census, mint az előbbi falvaknál. – A termésből az uraság ötödöt kap. – Ajándék fél köböl köles, fél köböl bab és 1 egész köböl kendermag. – Borkimérés kötelező. – Az uraság külön földjeinek és rétjeinek hozadéka. – Ezeknél a telepesek vetnek, aratnak és begyűjtenek.
Hankvágás:
A soltésznek van szántóföldje, malma, halastava. – Egésztelkes van név szerint 8. – Féltelkes név szerint 3. – Zsellérek száma név szerint 11; mindegyikük 6–6 köböl alá szánthat. – Az egésztelkeseknek jut szántó 60 köböl alá. – Rétjeik hozadéka 6–7 szekér széna. – Census, mint az előbbieknél. – Ajándék is úgy: fél köböl bab, fél köböl köles, 1 köböl kendermag. – A földesúrnak különböző helyeken 6 földje van: ők művelik, vetik és behordják. – A földesúr rétjének a hozadéka. – Borszállítás és borkimérés.
Zatkovecz:
A soltész két telepes földjét bírja. – Kötelezettségei háborús vonatkozásban. – Féltelkes telepes név szerint 4, 30 köböl alá szánthatnak. – Rétjük csak 1 van; ennek hozadéka. – Zsellér név szerint 8. Földjük nincs; ketten adnak 1 sajtot. – Census fejenként 50 dénár. – Tizedet csak a bárányokból és a kecskékből adnak, a termésből nem. – Van 1 tilalmas erdejük. – Mindegyikük köteles az erdőben az uraság részére 40 öl fát vágni.
Padiczka:
A soltésznak éppúgy van földje, mint a telepeseknek. Köteles adni Húsvétkor bárányt, Karácsonyra nyulat, Szent János napján 1 ölyvet. Köteles követségbe menni. – Féltelkes telepes név szerint 7. – Mindegyikük csak 10 köböl alá szánthat, oly kevés a földjük. – Zsellérek név szerint 3. – Kötelesek ökröt adni, vagy 3 frt fizetni. – Census fejenként 50 dénár. – Tizedet csak a bárányokból és a kecskékből adnak. – Van makkos erdejük.
Sáros várának tartozékai.
(Sáros m.): Oppidum Saáros – Megie – Kuczin – Kozia Sclavi – Némethfalwa Sclavi – Porubka – Hankvágás. Sclavi – Zatkovecz. Rutheni – Padiczka. Rutheni

Tartalomgazda