HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 036. - No. 025.

Dátum 1688. április 6. Sárospatak
Jelleg

55 oldal latin, eredeti, 2 példány

Szöveg

”Inventarium et Conscriptio”, melyet Klobusiczky Ferenc és Vas Gáspár készítettek. Összeírás: subditusok neve, census, allódiális javak, úrbéres szolgáltatások, egyéb földesúri jogok bevétele, szőlők, malmok.
Sárospatak:
A vár rövid leírása, a város házai, utcák, terek, városrészek szerint, öntőház, fegyverház, terményház, lakosok név szerint, sessiok s azok készpénz cenzusa, deserták, volt tulajdonosaik nevével, szabad telkek, nemes házak és telkek, cenzus helyett robottal szolgálók nevei, szegényház, hajdúk és nemesek taxát fizetnek, anabaptisták házai, kőfaragók, mesterséggel szolgálók: kerékgyártó, lakatos, révész/hidász. – Cenzus évente háromszor, zsellérek fél cenzust fizetnek, ha más házában laknak. – Egyéb szolgáltatások: munera helyett készpénz, őrség-pénz, taxák, hajdúk és a vár mesterembereinek mentessége, halászok külön cenzusa. – Szőlők hely és név szerint, szőlők után ötöd, régen a szőlőt dézsmálták szedés után, most a bort otthon. – Idegenek ferton adója az ötödön kívül: zab, kappan, kalács vagy ezek megváltása készpénzzel. – A dézsma után megmaradt szőlő, illetve bor utáni készpénzadó a bormennyiség szerint, csöbör-váltság borral vagy készpénzzel. – Földesúri szántók, vetésterület, erdők, makkoltatás, halászó helyek, halastavak, malmok, jövedelmük, terménytizedek, bárány és méhtizedek, sertéstized mind a hízott, mind a pázsit-disznók után, 10 alatt készpénz megváltás, makkdisznókra külön készpénz cenzus megállapítása. – Ászokvám a vett és elszállított borok után. – Vámtarifák, hídvámok, malmok: kincstáré, szegényházé, földesúré, csárdák, bormérések, kőbányák, malomkővágás, ezek ára, szállítása, engedélye. A jövedelem elosztása a kőfejtők és az uradalom között, malomkő szolgáltatások az uradalom számára, robot a földesúri allódiumokon, helyi adók városrészek szerint.
Kis Patak:
Közös ajándékok ünnepekre, a földesúrnak: tyúk, kappan, liba, bárány, tojás, fehér kenyér, a halászok munkarendje és évi szolgáltatásaik: heti 4 halászó nap, 2 napi halászatot elosztanak az uradalommal, 2/3 a földesúré, 1/3 az övék, a másik 2 nap fogása teljesen a földesúré, nekik csak evésre valót adnak belőle, csónakokról az uradalom gondoskodik, de hálókról a halászok, aratáskor a halászokat elengedik aratni, hogy kenyérgabonát szerezzenek maguknak, halászatok a vár számára kenyér, bor és szalonna fejében, elrekesztések halászása, osztozkodás a földesúrral, őrködés a gátakon, judex piscatorum, kötelességei, szabad vizek halászatáért pénteki hal szolgáltatás, vagy ennek készpénz megváltása, nagyböjtben csík és „tribula aquatica” (vízi dió , vízi dinnye?) szolgáltatás
Ardó:
Földesúri allódiális földek, sessiok után készpénz cenzus. Földesúri halastavak, tavasziakból és ősziekből, tized és kilenced együtt, bárány és még tized. Robot az allódiális földeken, réteken, és a földesúri kertekben, pénzért megműveltetett szőlők, mert a robot művelés nem volt megfelelő, ex fata vinea (be nem ért szőlők? rossz minőségűek?) törkölybor (csigerbor) készítés, ehhez edényeket, hordókat vagy kádakat a jobbágyok adnak, igás robot: fahordás, gyalog robot: kaszálás, hordás, a várnagy számára külön is.
Petraho:
A földesúri allódiális földeken maghatározott területen kötelező vetés, aratás, hordás, kötelező vetés lencséből, borsóból, a vár magjával, földesúri rétek szénahozama, földesúri szőlők művelése, szüretelése.
Erdőbénye:
Földesúr által elfoglalt sessiok, taxások, nemesek, sok deserta. – Földesúri allódiális szőlők, szőlőkből kilenced a földesúré, tized a királyé, ennek negyede az egyházé helyben. Terményekből tized, irtásokból kilenced, a terménytized negyede helybeli plébániáé. A földesúri szőlő kilencedet szüretkor a szőlővel telt kádakból szedik, „unum vas hospitis vini pro Domino Terrestri”. Idegenek hegyvámja: bényei köböllel zab és kenyér vagy ezek helyett készpénz, ászokvám, csöbörpénz mint Patakon, portaszám megállapítás.
Tolcsva:
A dézsma után megmaradt bor mennyisége szerinti borcenzus, „gira bor”, idegenek, ha házuk van Tolcsván és az után taxát fizetnek, mentesek a ferton-váltság alól, de ha taxát nem fizetnek kötelesek ferton-váltságot adni zab, kappan, fehér kenyér vagy ezek készpénz megváltása.
Újhely:
A kastély leírása, földesúri halastó, a város utcái, terei név szerint, földesúri szántók, rétek, erdők, ősziekből, tavasziakból ötödöt adnak a földesúrnak, borból is ötödöt a földesúrnak, bírók mentesek, de ők látják el a dézsmálókat.
Újhely:
Földesúri malom jövedelme, mészárszék után faggyú, vámjövedelem, vásárjövedelem.
Kis Toronya:
Őszi és tavaszi vetésből ötöd a földesúré, ebből nyolcad az egyházé, lencse, köles, borsó, kötelező vetése a földesúr számára, ünnepi ajándékok: tyúk, kappan, liba, tojás, nyúl, bárány.
Csernaho:
Földesúri allódiális szántók, rétek.
Borsi:
Kastély leiírása, malom, gyümölcsöskertek, hozamuk, szántók, rétek, szőlők.
Nagy Bári:
Földesúri szőlők művelése fizetés fejében.
Nagy Torony:
Földesúri szőlők művelése készpénzért, földesúri erdők, falu erdeje, robot az officiális rendelkezése szerint.
Istáncz:
Földesúri erdők, makkoltatás.
Bánocz:
Földesúri szántók 3 nyomásban, földesúri rétek szénahozama, földesúri erdők, makkoltatás.
I. Rákóczi Ferenc árváinak javai. (Zemplén, Abaúj m.)
Pataki uradalom: Sáros Patak vár és város – Kys Patak – Olaszy – Kis Tolcsva – Vámosújfalu – Ardo – Petraho – Erdőbénye oppidum – Tolcsva oppidum – Újhely oppidum – Kis Torony – Csenaho
Borsi uradalom: Nagy Báry – Nagy Toronya – Upor – Istáncz – Isip – Bánócz – Morva – Rakócz – Körtvélyes – Füzesér

Tartalomgazda