HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 034. - No. 057.

Dátum 1595. november 30.
Jelleg

27 oldal latin, eredeti.

Szöveg

"Urbarium novum", melyet Miskolczy János és Kys Lukács készítettek. (Összeírás: subditusok név szerint, úrbéres szolgáltatásaik, allódiális javak.) Feltünteti a falvakat, és portióként a csak részben hozzátartozó falvakat.
Putnok:
Egész és féltelkes jobbágyok, házas zsellérek névvel. Eskü alatti vallomás a kastélyhoz tartozó egykori telkek számáról. Elhagyott telkek. Census: régi szokás alapján Szt. Mártonkor minden egész telkes jobbágy 1 forintot fizet, fél köböl zabot, féltelkesek felét, zsellérek szintén. – Török András kapitánysága alatt szokásba jött, hogy az év termékenysége szerint a censust borban fizették, átszámítás aránya. Karácsonykor 1 tyúkot adnak, féltelkesek, zsellérek felet. Régi szokás, hogy Szt. Istvánkor (december 26.) lakomára hívták őket, földesúr vendégelte meg vagy a kastélyban, vagy a bíró házánál. – Két egésztelkes, vagy négy féltelkes egy szekér fát fuvaroz be földesúrnak, többet jog szerint nem kötelesek, de a székhely szükséglete szerint igen. Kilencedet mind őszi, mind tavaszi gabonából adnak, továbbá mindabból amit kaszával vágnak, lenből, lednekből, kölesből és amit sarlóval vágnak, nem adnak. – Borkilenced saját szőlőjük után. Kendermagból tizedet adnak. Makkos erdő a jobbágyoké, más falvakkal közös, makkoltatásért nem adnak tizedet. Egyik kapitány irtást engedélyezett, azután ötöd jár. Földesúri szőlő, birtoktörténete, ingyen művelik meg. Vámház, jövedelme, régen kevés és bizonytalan volt. – Fülek visszafoglalása óta jövedelmez, pénzen kívül sót és vasat. Évi három vásár (mindenszentek, gyertyaszentelő, virágvasárnap), borkimérés ekkor földesúré. Szántók két nyomásra, nagyságuk köbölben, ha a jobbágyok a tiszt engedelmével bevetik, ötödöt adnak érte. Rétek (magyar nevek), hozamuk. – Malom a Sajón, elhagyott, egykor minden putnoki családnak része volt benne, fele a kastélyé volt. Vallomásuk szerint bormérés szürettől Szt. Györgyig szabad volt, utána földesúré, ha közben megszakította, és a jobbágyoknak volt boruk, mérhettek. Jog szerint mindnyájan kötelesek földesúr borát mérni ingyen, amikor és amennyit akarja. – Régen több faluval együtt 3 fél napot tartoztak szántani, mióta Fülek felszabadult, szükség szerint. Régen mindenki 2 napot aratott ingyen, vagy 25 denárt fizetett földesúrnak, ha ezenkívül aratott az allódiális földben, 5 denárt kapott, ételt és italt földesúrtól; ma ez is szükség szerint. Régen 1 napot kaszáltak, földesúr ennivalót adott, most ez is szükség szerint, tartoznak behordani a szénát az allódiumba. Vérontásért földesúrnak vagy tisztnek fizetnek. Főbenjáró bűnben elitéltek földesúr kegyelmétől függnek.
Mále:
Úgy szolgálnak és adóznak mint Putnokon, a kendertizedre azt állítják, régen nem volt. Tagadják, hogy 1 hordó bort kötelesek lennének földesúr részére kimérni. Zselléreknek itt is Poghonban is földjük van, szántójuk is, egész telek nagyságú; igás állatuk nincs, ezért hívják őket zselléreknek.
Poghon:
Malom három kőre, földesúré.
Püspöki:
Malomhely a folyón, 1567-ben a törökök fölégették a malmot.
Welkenye:
Szántók három nyomásra, a templomhoz és parókiához tartoznak. Régen, amig az érsek volt a földesúr nem tartoztak szolgálni fahordáson kívül, most ugyanúgy szolgálnak mint a putnokiak.
Jakabfalva:
Puszta, makkos erdeje van.
Kaza:
Irtásföldek. Kúria, egykori tulajdonosa neve, hozzátartozó szántók két nyomásra. Szőlő, régen a templom oltáráé volt, most földesúr elvette.
Török:
Egy deserta "pipishele vocata" négyen művelik meg.
Putnok uradalma.
(Gömör m.): Puttnok – Pakhay (praedium) – Male – Poghon – Heetty – Sajopüspöky – Welkenje – Jakfalwa – Kaza – Dywin – Iwanny – Thörek

Tartalomgazda