HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 031. - No. 034.

Dátum 1711. május 24.
Jelleg

12 oldal latin, eredeti, mellékelve: „Extractus Conscriptionis” 1711. június 2.

Szöveg

”Conscriptio”, melyet Fürészy László készített. (Összeírás: subditusok neve, állataik, úrbéres szolgáltatásaik, allódiális javak.) Concsriptio bonorum Hellenbachiano – Fiscalium ad arcem Zólyom.
Tótbaka vagy Prandorf:
Telepesek név szerint, telek, fiúk. Ökrök, lovak, tehenek, juhok, méhek. Vetés, széna. Számuk 24, telkeik negyed és nyolcad telkek. Zsellér 5, név szerint. Alzsellér 12, név szerint. Pusztahely 25. Cenzust a telepesek nem fizetnek, viszont kötelesek a majorsági 5 szőlőt, kb. 100 kapásra megművelni. 1710-ben a hozadék kb. 40 urna bor volt. – Mind a falubeli, mind a majorsági szántók 2–2 calcaturára vannak felosztva. Mindkettőt a jobbágyok kötelesek megszántani és learatni. Ebben segítségükre vannak a zsellérek is, viszont az alzsellérek az aratásnál kötelesek 1–1 napig segíteni. – A rétet is a jobbágyok kaszálják: hozadéka 8 szekér széna. – A malom jövedelmének 2/3-a a földesúré, 1/3-a a molnáré, de mert nem kap kenyér részt, a malomkövek beszerzésétől mentes. – 1710-ben a majorsági földek 40 keresztet hoztak; keresztjét 2 kévével számítva, ez megfelel 120 köböl gabonának. Három szőlője jobbágy árvákat illet, az első 12, a második 8 és a harmadik megint 12 kapásra elegendő. De ezekből is, éppúgy, mint a gabonából, a tized és a kilenced a földesurat illeti. – 1710-ben a gabona tized ilyen volt: búza 30 kereszt, tavaszi 6 kereszt, ami köblökben kifejezve búza 45, tavaszi 9 köböl. A borból 53 urna jött össze. A vincellér fizetése 19 rajnai forint. Az ispán fizetése 22 forint, búza 18 köböl, sóra 1.50 kr. a sajtból (brinza) 10 font.
Bagonya vagy Bohenicz:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 8, telkeik negyed telkek. Zsellér név szerint, 5. Sem cenzust nem fizetnek, sem konyhára való élelmet nem adnak, de a Bars megyei Vinár praediumhoz és a szentkereszti majorsághoz tartozó minden munkát kötelesek elvégezni. – A bérlet 7 forint, ennek lefizetése után a kilenced és a tized a bérlőé.
Vinár:
A szántók 3 calcaturaban 90 köböl elvetésére elegendők; a rétet a földesúr magának tartotta fenn; hozadéka 110 szekér széna. – Részben a bagonyi alattvalók munkálják, részben a bérért felfogadottak. Két szőlője: egyik 110 kapásra elegendő, akiket pénzért fogadnak. A vincellér fizetése 8 forint. A másik szőlő 112 kapásra elegendő. Ezt is pénzen fogadottak művelik. Mindkét szőlő után a tulajdonos kapja a kilencedet és a tizedet.
Kis Derseny:
A telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 19; telkeik nagysága nincs jelezve. – Minthogy kúriális hely, nincs telkekre felosztva, hanem amennyit az ispán kinek-kinek kioszt, azt munkálják. Valamennyien dolgoznak az udvarházhoz és a Bars megyei Szent Kereszt praediumhoz, ki állatokkal, ki kézi munkával. Az árendát az uraság fizeti, azért a termények és bor után a kilenced és a tized őt illeti. A borból 7 urna jutott neki. Rétje 7 szekér szénát ad, melyet a parasztok kötelesek összegyűjteni és behordani. Cenzust nem fizetnek, karácsonykor pedig 1–1 tyúkot adnak.
Disznós:
Csak a gabona tized hoz jövedelmet; ez 1710-ben 13 köböl volt, de megoszlott a Hellempach, Gerhardt és Disznósy családok között.
Zember:
3 köböl gabona elvetésére elegendő és 3 szekér szénát hoz. – Ha az árendát megfizeti, a gabona és bor kilenced meg tized a bérlőt illeti. A borból 1710-ben másfél urna jutott.
Horké vagy Horsa:
Két zsellér volt rajta, akik meghaltak. Most puszta. – Szántója 1 calcaturaban 25 köböl elvetésére elegendő. A két zsellér, míg élt, főképpen fairtásban vett részt a szentkereszti praediumhoz, és 2–3 napon át a gabona aratásában. Az egykerekű malom jövedelmének egyharmada a molnárt illeti, a másik két rész Hellempachot és a szentbenedeki monostort. – A molnárt a szabad kenyérhasználat is megillette, aminek a fejében a kövek beszerzéséből rész kellett vennie. Disznót is kellett hízlalnia.
Kis Kereskin:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 4. Nincsenek külön telkek, mert kúriális funduson fekszik. Ki-ki annyit művel, amennyit kiosztanak neki. Sok szántót a gyakori esőzés tesz tönkre. Kötelesek három napon át az ősziek és 3 napon át a tavasziak alá szántani és szénát kaszálni a Szent Kereszt praediumhoz. A bér lefizetése után a kilenced és a tized a bérlőt illeti. Bár csak kis részben volt megművelve, ezek hozadéka több volt 24 köbölnél. A malom újonnan lett romjaiból felépítve. Jövedelmének 1/3-a a molnáré, 2/3-a Hellembach, a Szoknyai és Szabó családé. A molnár kenyér rész gyanánt hetenként 1 köblöt kap.
Varsán:
Telepesek név szerint. Számuk 4, de még állataik sincsenek jelezve. Szántói 4–8 köböl elvetésére elegendők, a rétek 1–1 szekér szénára. Itt nem tizedet, hanem csak kilencedet szednek; az allódiális földek is kilenced fejében vannak kiadva. – Kötelesek a Kérben lévő, 6 szekér szénát adó rétet kaszálni és a szénát hazaszállítani. – A szentkereszti praediumban lévő serfőzőhöz kötelesek egyenként 10 öl fát szállítani és ott 5–6 napon át aratni. – Karácsonykor egyenként 1–1 tyúkot adnak, vagy együttesen 1 nyulat.
Kis Kér:
Két telepes van rajta, de az egyiknél odaírva: deserta. Van 1 nemesi kúria, melynek szántói 1 calcaturaban 12 köböl elvetésére elegendők, kiadva a tized ellenében. A rétet a bérlő magának tartotta fenn; 8 szekér szénát hoz. A kilenced a földesúrnak jár, a tized az egyháznak.
Nadagy:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 7, telkeik negyedesek, de kötelezettségeik nem egyformák. Az első három egyenként 1.50 forintot fizet. Az egyik mind az ősziekből, mind a tavasziakból az urasági gabonából három köblöt kötelesek elvetni. A másik kettő az aratásban és a behordásban köteles segédkezni. A többi négy után odaírva: puszták. Karácsonyra 1–1 tyúkot adnak vagy hárman együtt 1 nyulat.
Szent Kereszt:
Van rajta kőalapon épült urasági faház. Az udvaron megfelelő majorsági épület: egy szoba, 2 kamra, boltozatos pince. 1710-ben elvetettek 118 köböl őszit, 54 köböl árpát. 80 köböl zabot. A többi földet kilenced ellenében bérbe adták. A rétek 60 szekér szénát adnak. Búzatermés volt 222 köböl, árpatermés 150 köböl. A majoros készpénzben 20 rajnai forintot kap, ruhát durva posztóból, kenyérre gabonát 12 köblöt és a megfelelő sót. Egész szalonnát. A majoros mellett lévő két szolga fél-fél szalonnát és kenyérre együttesen 12 köblöt. Egy részt e praediumból Kovács Ferenc özvegye tartott a kezében; a 3 calc. mindegyikében 20–20 köblöt tudott elvetni. A praedium rétje 15 szekér szénát ad.
Cseikő:
Szőlője 2 kapásra. Megmunkálásáért 2.50 forintot fizet. Hozadéka 2–5 urna közt. Kilencedet és tizedet is kellett utána fizetni.
Ujfalu:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 15; telkeik negyed telkek. 1 féltelkes. Zsellér 2, akik a szentkereszti praediumhoz tartoznak. Az ispán fizetése 20 forint, 1 pár csizma, 1 kősó, kenyérre 12 köböl és mentes mindenfajta munkától. A hajdúnak éppen ilyen a fizetése. A tized a szentbenedeki konventet illeti, a kilenced a földesurat. Az irtványföldeket kilenced ellenében adják bérbe. Szőlője 8 kapásra; ebből is a tized az említett konventet illeti. Csak fél urna termett. A kilenced mint a terményekből, mind a borból az uraságnak jár. Az elmúlt évben búzából 21 köböl, a tavasziakból 9 köböl termett. Munkával a szentkereszti allódiumhoz tartoznak.
Hozadékok kimutatása az egyes birtokosoknál:
Füzér:
Minden negyed telektől 1 negyed urna bor, minden zsellértől pedig nyolc hatod urna.
Udvarnok:
Minden negyed telektől 9 magyar forint, minden zsellértől 4 magyar forint.
Hellenbach-féle fiskális javak.
(Hont m.): Tót-Baka = Prandorf – Bagonya vagy Gohenicz (A Bartakovics család záloga.) – Vinár praedium – Kis Derseny (Zembery család öröksége.) – Praedium Disznós (A Disznósy család öröksége.) – Alsó Zember. (A Zsembery család bérli 230 forintért.) – Horké vagy Horsa (A Horkai család öröksége. Most Hellempach bérli.) – Paas in Kis Kereskin – Varsán kúriális rész (Bartakovics örökség.) – Portio Kis Kér (Zomor István öröksége.)
(Bars m.):
Nadagy (Janoky.) – Szent Kereszt praedium. (Fam. Bartakovics.) – Cseikő (Benyovics Mihály kezén.) – portio in Ujfalu (Géczy Ferenc öröksége. 500 forint))
Füzér – Udvarnok

Tartalomgazda