HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 031. - No. 032.

Dátum 1711. május 14.
Jelleg

9 oldal latin, eredeti.

Szöveg

”Conscriptio”, melyet Fürészy László készített. (Összeírás: subditusok neve, állataik, úrbéres szolgáltatásaik, allódiális javak.)
Demjend:
Telepesek név szerint: fiúk, ökrök, lovak, tehenek, juhok, méhek, búzavetés, szénatermés. A telepesek száma 8; puszta 2. Szántóit bérlik, de árendát nem fizetnek, hanem adnak kilencedet és tizedet. Ez az elmúlt évben (1710.) 15 köböl gabonát tett ki. Rétjét egy dalmadi ember bérli 7 forintért. Két szőlője van: 1) Öregh – 6 kapásra és 2) Elekes – 4 kapásra. Hozadékuk 1710-ben 4 urna bor volt. – A majorsági földekből a téli (hyemalis búza!) 15 köblöt hozott; a tavaszi vetés elpusztult. Az őszi búzavetés 7 köblöt hozott.
Szemeréd:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 12. Két sessiot a provizor tart elfoglalva. Puszták száma: 9; ezek is mind név szerint. Földjeit 2 köböl búzáért művelik. Majorsági háza most üresen áll; régente istállóiban különböző állatokat tartottak, ménest is. Szántói 19 köböl búza és 16 köböl zab elvetésére elegendők. A telepesek egyénenként kötelesek egy és fél köböl őszi, és egy köböl tavaszi alá szántani. Az aratást ők és az állatokkal nem rendelkezők együtt végzik. Az egyháznak 5 különböző helyen vannak földjei, a termés kb. 20 köböl. A földesúrnak (itt kincstárnak) minden szokott dologból kilenced és tized jár. Ezek mellett 8 forint árendát is fizetnek.
Fedemes:
Felsorol 4 telepest, fél-fél telekkel, de aztán odaírva: desertae. – Gabonavetésre van 3–3 hold. Széna termése 2–2 szekér. A szemerédi majorsághoz dolgoznak. Az árendában bennfoglaltatik a kilenced és a tized is. A parasztok karácsonyra egyenként adnak 1 nyulat vagy 1 ludat, vagy fizetnek 25 dénárt.
Palásth:
Telepesek név szerint, 11 pedig csak kézi munkát végez. Fiúk. – Ökrök, tehenek, juhok. – Szántói 15 köböl elvetésére elegendők; széna 6 szekérre való terem. – Itt van a Gárdoni-féle kúria, kb. 26 köbölre elegendő szántóval és 4 szekér szénával. Mindkettőt a fenti jobbágyok művelik. A malom általában 10 köböl búzát ad. Szőlője 10 kapásra elegendő. Ezt is a jobbágyok kötelesek megmunkálni. Évi hozadéka 10 urna bor, míg a kilencedből és tizedből 9 urna fut be. Az őszi búzából a kilenced és a tized összesen 14 köböl. Karácsonykor 1 nyulat vagy 1 pár tyúkot adnak.
Udvarnok:
Telepesek név szerint. Számuk 6, telkeik negyed telkek. Szántói 6 köböl elvetésére elegendők, szénát 3 szekérrel kaszálhatnak. A zsellérek száma 5. A negyed telkes jobbágyok fejenként 9 dénárt, a zsellérek fejenként 4 dénárt fizetnek. Karácsonykor a jobbágyok 1–1 nyulat vagy 1–1 tyúkot adnak, míg ugyanezt a zsellérek ketten-ketten adják. A kilenced és a tized a földesúrnak jár, miután megfizette az árendát. Ezekből 30 köböl őszi és 3 köböl tavaszi jutott. A szőlőből az uraságnak heted jár, amiből 18 urna bor jutott neki.
Pisou:
Szántója 1 calcaturaban 30 köböl elvetésére elegendő. Kilenced fejében szokták bérbe adni. Rétje 30 szekér szénát hoz.
Százd:
Telepesek név szerint. Számuk 17, telkeik nagysága nincs jelezve. 2–3 köböl elvetésére elegendő. Rétje 1–2 szekér szénát hoz. Puszták név szerint; számuk 5. 1710-ben a jövedelem 10 köböl téli búza, a tavaszit a katonaság hordta szét. A kilenced és a tized az ősziekből kb. 80 köböl, a tavaszit a katonaság a mezőről hordta el. – Két majorsági szőlője kb. 40 kapásra elegendő, a harmadikat a földesúr foglalta el magának. Ez kb. 10 kapásra elegendő. Ezt a hármat a jobbágyok művelik. A negyedik 18 kapásra elegendő; ezt bér ellenében művelik, kapnak naponként 25 dénárt.
Teszér:
A birtokosok között a jobbágyok nincsenek név szerint elosztva. A majorsági szántókban őszi búza 84 köböl vethető el, zab 36 köböl. A rét 16 szekér szénát hoz. Mind a szántókat, mind a rétet az alattvalók munkálják. Ezekből a fiscusnak jutott 80 köböl búza. Van két szőlője, kb. 80 kapásra elegendő. A község munkálja; hozadékuk 44 urna bor. Minden negyedik telek után 1 negyed urna bor jár. A búza és a tavasziak után nem kilencedet, hanem tizedet fizetnek és ez bennfoglaltatik a 25 forintnyi árendában. A bor kilencede és tizede megoszlik a birtokosok közt: Hellempach kapja az egyik harmadot, a másik kettőt a többi 4 birtokos.
Szőlők elnevezése, név, tulajdonos, kapás és bér szerint.
Kamenicza vagy Nova Vinicza:
Tulajdonos: Holovics György. Két szőlőből áll, 50 kapásra, bér 9 forint.
Stinker:
Tulajdonos: Hajba Mátyás. Egy szőlőből áll, 100 kapásra, bér 80 forint.
Suocz:
Tulajdonos: Czabay Pál. Egy szőlőből áll, 26 kapásra, bér a másik kettővel együtt 7.75 forint.
Angelicska:
Tulajdonos: Czabay Pál. Egy szőlőből áll, 14 kapásra.
Romkaid:
Tulajdonos: Czabay Pál. Egy szőlőből áll, 14 kapásra.
Wolff:
Tulajdonos: Klucsár György. Egy szőlőből áll, 110 kapásra; bér az utána valókkal együtt 11 forint.
Mondosok:
Tulajdonos: Klucsár György. Esz szőlőből áll, 30 kapásra.
Vrhyni Wolff:
Tulajdonos: Klucsár György. Egy szőlőből áll, 45 kapásra.
Kozjárka:
Tulajdonos: Klucsár György. Egy szőlőből áll, 10 kapásra.
Lauronszka:
Tulajdonos: Klucsár György. Egy szőlőből áll, 10 kapásra.
Hellenbach-féle fiskális javak.
(Heves m.): Demjend – Felső Szemeréd – Fedemes (Palugyay örökség.) – Palásth (A Nagy család öröksége, 100 aranyért – Gyürky Mihálytól.) – Udvarnok (Részbirtok, Balogh-örökség, kb. 1000 forint elzálogosítva.) – Pisou – Százd (Szelényi család.) – Teszér (Részbirtok. A Szelényi család öröksége.)

Tartalomgazda