HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 013. - No. 047.

Dátum 1730. február 16.
Jelleg

96 old. latin, eredeti, kötve, 3 pld. és 1 pld. töredék.

Szöveg

"Urbarium seu Revisoria Conscriptio", melyet Medveczky Antal János készített. (Összeírás: subditusok név szerint, úrbéres szolgáltatás, allódiális javak.)
Nagy Ecsed:
A vár kapuján a többi között ez a felirat olvasható: Magnanimus Andreas de Bathor pater patriae suae construxit hoc castrum gentilibus suis atque heredibus pro quietutudine et tuitione eorum.
Fekvéséről eredeti latin szövegben ennyi: Sita est in loco coenosissimo et palustri, fluvio Kraszna vocato, repente magis, quam defluente, nullis coercito ripis ac ob id ab oriente presertim et meridie ultra milliare Hungaricum diffuso.
Hozza a birtokosokat név szerint és minőség szerint:
a) Külső birtokosok: nemes 51, szabados 31, összesen 82. – Lakott jobbágytelek 33, puszta jobbágytelek 49, összesen 82.
b) Belső birtokosok, akik ténylegesen ama házakban laknak és a puszta telkeket is művelik. Lakott sessiók száma név szerint 63, puszta sessiók száma név szerint 94. – A puszták között felsorolva: fundus pro vigiliis, fundus parochiae catholicorum, fundus ecclesiae, fundus educilli, fundus commendantis. – Szántói a terület mocsaras volta miatt nincsenek, úgyszintén erdei sem, míg rétjei jelenleg alig hoznak 40 szekér szénát. – A szomszédos tavakban sok a csik, de nincs, aki halássza és az uraságnak jóformán semi hasznot nem hajtanak. – Sem censust, sem taxát nem fizetnek, de a hidak jó karbantartása elég nagy terhük.
Kis Ecsed:
Lakói elszéledtek vagy meghaltak és a fennmaradt 50 1/2 puszta az utolsó lakóról neveztetett el. – Censust nem fizettek, de tizedet adtak mind az ősziek, mind a tavasziak után, úgyszintén a méhek után is. Fizették az ún. pázsit pénzt. Az ecsedi nagy tóban halászó csikászok vagy 1–1 veder csikot adtak, vagy 40 dénárt fizettek. Szolgálatuk más nem volt, mint a szőlőnek és a veteményes kertnek a művelése. Semmiféle ajándékot nem adtak.
Fábiánháza:
Telepesek név szerint. Telek. Fiúk. – Lovak, ökrök, tehenek, juhok, disznók, méhek. – Taxa. – A telepesek kétfélék: szabad költözködésűek: 26 és örökös jobbágyok: 6. Az összes telkek száma 49. Mint jövevények censust nem fizettek, csak taxát. – Az örökösök szolgálata: 1 napi kaszálás és gyűjtés és Tasnádról szállítják a bort, ahova parancsolják. – Gabona tizedet adnak, kb. 14 1/2 köböl. A sertéstizedet megváltották 6 ill. 3 dénárral. Méhek megváltása 76 dénár. Bárányok után tized. – Makkos erdő 500 disznóra elegendő. Az urasági majorhoz tartozó rét 30 szekér szénát szokott adni, de jelenleg csak legelőnek használják. Malma csak esős időben működik. Hozadéka kevés.
Berwely:
Telepesek név szerint, mint előbb. Lakott telkek száma 27. – A telepesek közt: csárdás, nemes, kulcsár, özvegy. – Puszták is név szerint; számuk 73. – Szent György és Szent Mihály censusa 104,04 frt. Nem adnak sem vágó marhát, sem kendermagot, sem vajat. Gabona tizedet adnak, még pedig búzából 20 2/4 köblöt, rozsból 2/4 köblöt, árpából 1 2/4 köblöt és zabból 1 köblöt. Akinek nincs vetése, fizeti a keresztyén pénzt, más néven füstpénzt: 12 dénár, fizetik 13 – + 1,56 frt. – Szántói 3 calcaturaban, de csak 60 kassai köbölre, az előbbi idők 600-ával szemben. Rétje vízelöntés miatt semmit sem hoz. Makkos erdeje 150 disznóra elegendő. Tüzifát saját 3 erdejükből szereznek. – Szolgálatok helyett taxát fizetnek. A puszta sessiók után a szántókat bevetik, melyek után sessiónként 2 köböl búza jár.
Kálmánd:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 9; ezek közül 5 örökös, 4 nemes. Puszta telek 48, név nélkül. Van ezeken kívül több, részint művelés alatt álló, részben puszta telek, melyeket bizonyos nemesek vettek művelés alá, így: Torma György 8 telket, mint zálogot; Árvay György 1 telket, melyet ráírtak; Gyulay János 8 telket, mint ráírtakat; Tóthfalussy György 1 telket, melyet ráírtak; Tárkányi Ferenc 1 nemesi telket, mint ráírtat; Fejér Ferenc utódai 1 telket. – Szent György és Szent Mihály adója címén az örökösök és a taxalisták együtt 31,70 frt-ot fizettek. Vágó marhát nem adnak. Len-magot szintén nem. Nem adnak vajat sem, éppúgy, mint a veshlingh nevű sajtot sem adják. Sarló-pénzt, más néven keresztyén pénzt ők is adnak, fejenként 9 dénárt. Bárány-tizedet és méh-tizedet kötelesek adni. – A rét a Kraszna elöntése miatt semmit sem hozott. A másik két rét szénáját (kb. száz szekér) Károlyi generális a maga számára foglalta le. A makkoltatásból természetben 1 disznó jutott, a megváltásból 1,21 frt. Mindegyik telepes köteles 1 szekér szénát adni az uraságnak. Akinek ökrei vannak, tartozik az úr borát szállítani. Erdő nincs. Szükségletüket a börvei erdőből fedezik. Semmiféle szolgálatot nem teljesítenek. Az összes puszta-telkek földjeit művelik: török búzával vetik be. Mindegyikük köteles 2 köböl török búzát adni; így mindegyik sessióra kb. 3/4 köböl jut. E szántók is 3 calcaturára vannak felosztva, melyekből a búzából kb. 40 köböl, az árpából kb. 20 és a zabból kb. 10 köböl jut az uraságnak.
Dob:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 19; közülük örökös jobbágy 9, nemes 3, szabados 7. A név szerinti puszta telkek száma 20, a név nélkülieké 49. – Szent György és Szent Mihály adója évenként 5 frt. Vajat évenként 5 iccét adnak. A vestingh nevű sajtot csak régebben adták. Tizedet adnak mind az ősziekből, mind a tavasziakból. Az ősziekből befolyt 12 és 3/4 kassai köböl. Akiknek nincs vetésük, adnak keresztyén pénzt, mindegyikük 9 dénárt. Évenként 11 tyúkot adnak. A disznókból tizedet tartoznak adni, a megváltási ár 6 illetőleg 3 dénár. Tizedet adnka a bárányokból és a méhekből is. – Urasági szántók és erdők itt nincsenek. Minden örökös jobbágy tartozik urának 1 szekér szénával. Makkos erdeje kb. 100 disznóra elegendő; egyébként szigorúan tilalmas. Saját erdeje is van, a konyha szükségletére. A csikászok kötelesek 1 veder csikot adni. Szolgálatuk semmi.
Káka Szent Miklós:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 34; ezek közt örökös jobbágy 13, nemes 1, szabados 20. Puszta telkek száma 20. – Szent György és Szent Mihály adója 10 frt. Vágó marhát egyet adnak. Régebben adták a Vestingh nevű sajtot, most ezt megszüntették. Tizedet adnak az ősziekből és a tavasziakból: búzából 1728-ból 17 kassai köböl, zabból 5 kassai köböl. Tizedet adnak a bárányokból is: így az elmúlt évben természetben 2 és fél bárány, megváltás címén 54 dénár folyt be. A méhek a múlt évben semmit sem hoztak. Fizetik a pázsit-pénzt is, amelynek a megváltása is hoz némi jövedelmet. Akiknek nincs vetésük, füst-pénzt adnak, á 12 dénár, a múlt évi ilyen összeg 1,08 frt. Akinek van szántóföldje, sarló pénzt fizet á 12 dénár; a múlt évben kitett 2,40 frt. – Urasági szántói 16 kassai köböl elvetésére elegendők. A majorsági erdő kb. 80 szekér szénát ad. A nyilas-rét kaszálásakor mindegyik telepes 2 szekérnyi szénát köteles kaszálni. Az örökös jobbágyok a taxán kívül tartoznak 12 napi robotot végezni. Évenként 14 tyúkot adnak.
Gyöngy:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk: 27, akik közül örökös jobbágy 3, szabados 7, nemes 17. Puszta egész telek név szerint 3. Censust nem adnak, de az örökös jobbágyok helyette szolgálattal tartoznak. Akik szabadon költözködhetnek, évi 12 napi szolgálattal tartoznak. Mint oláhok semmiféle tizedet nem fizetnek. Mind az örökös jobbágyok, mind a szabadon költözködők 1–1 icce vajat és 1–1 tyúkot adnak. Urasági szántó, rét, erdő nincsen. Malma két kövű; hozadéka búzában 12 köböl, török búzában 21 köböl.
(Közép-Szolnok megyei rész)
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 11, kik közül örökös jobbágy 5, szabados 6. Puszta telek nincsen. Censust nem fizetnek. Szolgálnak az örökösök a földesúr tetszése szerint, a szabadon költözködők 12 napon át. Mint oláhok semmiféle tizedet nem fizetnek. Urasági szántó, rét, erdő itt sincsen. Mind az örökösök, mind a szabadon költözködők 1–1 tyúkot adnak és 1–1 icce vajat. Pázsit tizedet ők is adnak: 1728-ban természetben 2 disznó, megváltás 12 dénárjával 2 frt.
(Vay László része)
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 9; akik közül 4 örökös, 5 szabados. Puszta telek név szerint 11. Semmiféle censust nem fizetnek. Az örökösök az uraság parancsa szerint dolgoznak, a szabadon költözködők évenként 12 napon át. Tizedet nem fizetnek. Urasági erdő, szántó, rét nincsen. Mindegyikük ad 1–1 tyúkot és 1–1 icce vajat.
Alsó Kegye:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 20; örökös jobbágy 9, nemes 1, szabados 10. Puszta telek név nélkül 35, ezeket azok tartják, akik azelőtt mint örökös alattvalók elmenekültek. Censust nem fizetnek, mert egykor ők voltak az első megszállók. Az új telepesek kb. fél mérföldnyire a régitől építettek új házakat. Gabonából, bárányokból és méhekből nem fizetnek tizedet, a disznók után igen, de akárhány disznaja van valakinek, tized címén 1-nél többet nem ad. Majorsági erdeje nagy: szélességben és hosszúságban 1–1 magyar mérföld; tízezer disznóra is elegendő, egyik évben hozadéka 180 frt volt. Az örökös jobbágyok szolgálata az, hogy Miszthotfaluról Szaniszlóra, a gazdaság középpontjába szállítsák a bort Bánffy György részére. A vitel mindegyikre évenként kétszer esik. Másik munkájuk a gyöngyi malom körüli gátépítés; kb. 21 nap esik egyre-egyre. A szabad költözködésűek 12 napot dolgoznak. Kivétel nélkül mindegyikük évenként 1–1 tyúkkal és 1–1 icce vajjal tartozik.
Déda:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 16, akik közül 8 örökös, 8 szabados. Censust nem fizetnek. Tizedet adnak minden termésből, de mert nem igen vetnek, a tized-jövedelem alig volt 7 köbölnyi. Akiknek nincs vetésük, fizetik a keresztyén pénzt, á 12 dénár; együttesen kitesz 1,92 frt. Vannak majorsági szőlők, ahol 200 tonna bor is megterem. E hegyről az egész tized az uraságé. A majorsági szőlőket ők művelik; ezen kívül a szolgálatuk az uraság tetszésétől függ. Szüretkor kötelesek a tizedszedők részére élelmet, állataik részére szénát, zabot szolgáltatni, ez kb. 10 frt értékű. Mindegyik telepes ad 1–1 tyúkot és 1–1 icce vajat.
Vedres Ábrány:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 21, 6 örökös, 5 nemes, 10 szabados. Puszta-telek név szerint 12. A prépostváriak által téglából épített nemesi kúriájának csak a romjai vannak meg. Sem censust nem fizetnek, sem munkát nem szolgáltatnak. A kötelező tyúkot 9 dénárért váltják meg, adnak 1–1 icce vajat. Az örökös jobbágyok bármilyen szolgálatra kötelezettek. Az egész telket művelő taxalisták 12 napon át dolgoznak, a féltelkesek hat napon át. Mind az őszi, mind a tavaszi veteményekből kilencedet adnak, akik pedig nem vetnek, keresztyén pénzt fizetnek, á 12 dénár. Búza kilencedből befolyt kb. 11–20 köböl, de a tavasziak semmit sem hoztak. Malma két kövű, magánosok kezén van. A molnár urasági rész címén 1,02 frt-ot ad. A tehénpásztor ad évenként 1 icce vajat, vagy 24 dénárt. A két kerülő is ad 40–40 dénárt. Pázsit pénzt fizetnek minden disznó után, még ha makkoltatásra jár is. Ennek az összege természetben 2 disznó, pénzben 4,23 frt. Bárányaik és méheik nincsenek. Az urasági erdő tilalmas; egyébként 30 disznó makkoltatására is elegendő. Urasági szántók 2 calcaturában, egy egyik 16, a másik 18 köböl elvetésére elegendő. Két rétje 16 szekér szénát ad.
Tőke Terebes:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 55; örökös 10, nemes 2, szabados 43. 11 szökevény. Puszta-telek név szerint 3. Régente 10 frt censust fizettek, most semmit. Vágó marhát nem adnak. Sem vajat, sem kender magot nem adnak. Tizedet adnak a vetésekből, bárányokból és méhekből. 1728-ban a búza-tized 27 kassai köböl volt, a zab-tized 6 kassai köböl. A bárányokból természetben befolyt 12, kecskékből 4, megváltás címén 1,19 frt. Pázsitpénzből 5 disznó természetben, 7,14 frt megváltásból. Az örökös jobbágyok egyenként 1–1 szekér szénát kötelesek adni. A tölgy-erdőben 300 szekér szénát is kaszálhatnak. Makkos erdeje 300 disznóra elegendő. Két napon át kötelesek dolgozni mindnyájanuár A három főünnep mindegyikére 3–3 tyúkot kötelesek adni.
Sztaniszló:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 48; 14 örökös, 7 nemes, 27 szabados. Szökevény 24. Puszta-telek név szerint 33, névtelenül 23. Van itt a Bánffy család részéről épített fából való majorház, szalmával fedett, de minden hozzátartozóval: 2 szoba, 2 kamrácska, konyha, pincze stb. Censust fizetnek (összeg nincs jelölve). Vágó marhát adnak. Tizedet adnak az ősziekből és tavasziakból egyaránt, búza-tized 50 kassai köböl, zab és árpa-tized 35 kassai köböl. Méhekből és bárányokból is adnak tizedet. Pázsitpénzt fizetnek, melynek hozadéka természetben 4 disznó, megváltási összeg 1,80 frt. Akik nem vetnek, keresztyén pénzt fizetnek á 9 dénár, a többiek sarlópénzt adnak á 6 dénár. Urasági szántók 3 calcaturában, mindegyikben 100–100 köböl gabona vethető el. Az urasági erdő kb. 50 boglyára való szénát terem. Makkos erdeje 1000 disznóra elegendő. Szolgálatuk évi 12 nap.
Gyulay:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 13: 11 szabados, 2 örökös. Szökevény 30. Puszta telkek száma szintén 30. Censust nem fizetnek, ajándékot nem adnak. Mindegyik örökös tartozik adni 1–1 icce vajat, 100–100 fő káposztát, 1–1 szekér szénát és 1–1 köböl zabot. A gabona tizedből befolyt 5 köböl búza. Bárányokból és méhekből tizedet fizetnek. Disznók után pázsit pénzt fizetnek. Majorsági földek hozadéka: 25 köböl búza. A makkos erdőért évenként fizetnek 30,60 frt-ot. A makk-termést 8 forintért árendálták. Az örökös jobbágyok az úr parancsa szerint tartoznak dolgozni. A bíró fizet 1 forintot és ad 1 köböl búzát. A tehénpásztor, a csordapásztor, a borjúpásztor és a kerülő évenként 40–40 dénárt fizetnek. Adnak füst-pénzt, azaz keresztyén-pénzt á 12 dénár. Fizetnek sarlópénzt á 9 dénár. Van a Gyulay birtok mellett egy curialis hely is Gyulay Kis-szer néven, melyben jelenleg 13 nemes lakik, de parasztok is laknak ott. Ezen curialis hely mögött egy makkos erdő, 200 disznó hízlalására elegendő. Az itt lakó nemesek telkei is mind jobbágytelkek voltak.
Alsó Misztothfalu:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 69: ezekből 12 idegen, akiknek a városban is van telkük. Puszta-telek van név szerint 17, név nélkül 21. Van egy fundus exemptus is. Szent Márton adójuk 32 frt, de ezt nem készpénzben fizetik, hanem borban: jó terméskor egy iccét csak 1 dénárral számítva, gyengébb terméskor másfél dénárral. Gabona, bárány és méhek után nem fizetnek tizedet, de a szőlőhegy után mindenki fizet tizedet, de ez nem esik az uraság javára, hanem a prédikátor és az egyház részére. 450 köböl bor is terem néha. Ezenk kívül minden 120 köböl bor után adnak 1 köböl bort az uraság számára; ennek a neve anglith. Szüretkor nem marhát adnak, hanem az ő kötelességük az officialisok ellátása étellel és itallal és állataik ellátása takarmánnyal. Majoros szőlő kettő van: a kisebbik kb. 200 köböl bort terem, a nagyobbik 600 köböl körül. Szolgálatuk nem sok, jóllehet az említett két szőlőt nekik kell művelniök saját költségeiken és a hordók készítése is az ő feladatuk. Van azonkívül 3 más szőlő is a hegyen, ezek hozadéka alig 600 köböl; ezeket a buzsákiak művelik. Két makkos erdeje közül az egyik 3000 disznó etetésére elegendő; az innen befolyó tized csak a földesúrnak jár. A másik makkos erdő 4000 disznó hízlalására elegendő, de ez megoszlik több birtokos között. Akik disznaikat makkoltatni hajtják, tizedet fizetnek, váltság-pénz idegeneknek 8, otthoniaknak 4 dénár. Malma a Miczi folyón urasági malom, mely a triticum mixtumból 17 és fél köblöt hozott, a kukoricából 20 köblöt. A városbelieknek is van 3 külön malmuk. A szőlőkerülő fizetése készpénzben 9 frt, míg az urasági malomból két köböl gabonát kap. A lakók kiváltsága: ha valamelyikük el akar költözni, lefizetvén a 8 dénárt, szabadon távozhatik, az összeg a bírákat illeti; aki ellenben a 8 dénár lefizetése nélkül távozik, azt elfogva, a helyszínen hajtják be rajta az összeget.
Bathor:
Telepesek név szerint, mint előbb. Három csoportra felosztva hozza őket. 1) A mesteremberek, mindegyiknek a neve után odaírva a mestersége; így találunk: csizmadiát (cothurnarius) 8, szabót (sartor) 8, szűcsöt (pellio) 6, mészárost (lanio) 12, vargát (sutor) 1. Összesen 35 mesterember. 2) Libertini, wlgo szabados dicti. Számuk 44; taxájuk 2,04 frt. 3) Taxalistae. Számuk 39, taxájuk 2,38 frt. Az összlétszám 118 telepes. Puszta telkek száma név szerint 55. Puszta telkek száma név nélkül 69. Censust nem fizetnek. A konyhára adandó 2 vágómarha helyett 20 forintot fizetnek. A taxalisták és a mesteremberek tartoznak 1–1 tyúkot adni, á 9 dénár, de ezt 10 forintjával megváltják. Sem az ősziek, sem a tavasziak után nem adnak tizedet, bár erre előbb kötelezve voltak. Akiknek nincs vetésük, fizetik fejenként a keresztyén-pénzt, á 9 dénár. Sem bárány, sem méh tizedet nem adnak. A mesteremberek a gabona-tized helyett tizedszedéskor 1–1 fejszét, vagy 50–50 dénárt adnak a földesúr részére. A taxalisták a rendes taxán kívültartoznak egyenként 40 dénárt fizetni. Szántói 3 calcaturában vannak: az elsőbe kb. 100 kassai köböl megyen, a másodikba kb. 150 kassai köböl és a harmadikba kb. 130 kassai köböl. A 3 rét összesen 30 szekér szénát terem, viszont az erdőben egymagában 40 szekér szénát is kaszálnak. Urasági erdő 3 van, melyekben 900 disznó is hízlalható; ennek a harmadát véve a változó termés miatt, 34 dénárjával számítva, a befolyó összeg 120 frt. Ha a városi erdők nem hoznak termést és az urasági erdő igen, ezt elsősorban nekik adják zálogba. A volt szőlőskertnek már nyoma sincs. Évenként 2 vásár van: 1) Szent Erzsébet ünnepén, 2) Szent Fábián és Sebestyén ünnepén, ezek évi hozadéka 9 frt. Szolgálat címén a mesteremberek évenként 3 napon át tartoznak szántani és 5 napon át kézi munkát végezni, azonkívül mindegyikük mesterségével kapcsolatban köteles az előforduló dolgokat elvégezni. Van egy curialis hely is, de már csak romokban; pincéje boltozatos volt, 300 gönci hordó befogadására alkalmas.
Nagy Sikálló:
Telepesek név szerint, mint előbb; számuk 6, mind szabados. Puszta telek van 43. Szökevény 21. Károlyi generálisnak is van itt 3 sessiója. A lakosok évenként 2 heti munkát kötelesek végezni, azonkívül a telkes gazdák fizetnek évenként 2,04 forintot, a zsellérek ennek a felét. Sem a gabonából, sem a bárányokból, sem a méhekből nem adnak tizedet. A szőlőhegy után azonban mindenki tartozik a földesúrnak tizedet fizetni, melynek hozadéka évenként 400–500 köböl bor. Kötelesek azonkívül évenként 4 és fél forintot fizetni, vagy helyette 15 köböl bort adni. Szüretkor kötelesek a tizedszedők ellátásáról gondoskodni, beleszámítva állatjaikat is. Kötelesek a misztótfalusi szőlőt megmunkálni. Van két majorsági szőlő is. Szent Márton censusa címén a kis-sikállóiakkal együtt 4,50 frt-ot fizetnek, de ezt a szüretkor borral váltják meg. Erdejük a misztótfaluiakkal együtt van.
Kis Sikálló:
Senki sem lakik rajta. Puszta telke is csak 13 van.
Bussák:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 21, mind szabadosok. Puszta-telek nincs. Szökevény 3. Szent Márton censusa címén a szüretkor 2 frt értékű bort adnak az akkor folyó ár szerint. Urasági szőlő 1 van; ezt az itteni telepesek kötelesek megművelni. Urasági szántók és rétek itt nincsenek. Erdejük közös a misztótfaluiakkal. A szőlőhegy után mindenki köteles tizedet adni. Sem a terményekből, sem a bárányokból és méhekből, még a sertésekből sem adnak tizedet, kivévén, mikor saját sertéseiket a közös erdőkbe hajtják makkoltatásra, ezek után tized jár. Szolgálatuk, hogy a szőlőt ők kötelesek megművelni. Van urasági malom, hozadéka 100 köböl kukorica. Ajándékot semmifélét nem adnak.
Vasváry:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 42; mind jövevények, azaz taxalisták; taxájuk 2,40 frt. Censust nem fizetnek, vágó marhát nem adnak. Mindegyikük ad 1–1 tyúkot, vagy helyette 9 dénárt. Tizedet adnak a bárányokból, méhekből, sertésekből és az összes terményekből. A búza-tized 75 kassai köböl. A bárányokból természetben 5 és 1 kecske gida. A sertések után csak a makk-tizedet fizetik; pázsit-tized nincs náluk. Van urasági erdő, 200 disznóra elegendő. Szolgálatuk a földesúr rendelkezése szerint: mindegyik szekér kb. 12 napig dolgozik. Füstpénz címén egyenként 12 dénárt fizetnek. A 10 arató (persone messorales) a tizedszedéskor egyenként 12 dénárt fizetnek. "Tempore regie decime" a bíró fizet 1 forintot és ad 1 köböl zabot. A dinnyepásztor 40 dénárt fizet. A tehénpásztor hasonlóképpen 40 dénárt. A borjúpásztor 1 icce vajat ad. Akiknek nincsenek állataik, a földesúr szabta munkát kötelesek elvégezni.
Felső Ábrány:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 14; örökös 3, a többi szabados; taxájuk 2,40 frt. Puszta-telek 1 1/2. Censust nem fizetnek. Az örökösök szolgálata a földesúr tetszése szerint, a szabadosok 12 napon át szolgálnak. A gabonából kilencedet adnak a földesúrnak és tizedet a királynak; de hogy mindezt elkerüljék, idegen helyeken szokták gabonájukat elvetni. Tizedet adnak a bárányok és a méhek után és fizetik a pázsitpénzt. Akinek nincs vetése, fizeti a keresztyén pénzt, melynek összege 1,32 frt. Mindegyik telepes ad évenként 1 tyúkot vagy fizet 9 dénárt.
Pér:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 23: örökös 13, szabados 10. Puszta telek név szerint 15. Censust nem fizetnek, vágó marhát nem adnak. Karácsonyra mindegyikük tyúk helyett 9 dénárt ad, összesen 2,07 frt. A veteményekből tizedet adnak: az ősziekből befolyt 21 kassai köböl, a tavasziakból 2. Tizedet adnak a bárányokból és a méhekből is; utóbbiakból befolyt 3 kas és megváltásként 1,50 frt. Fizetik a pázsitpénzt, befolyt 1,30 frt. Tizedet fizetnek a szőlők után is, itt a hozadék 100 kis tinna. Az urasági szőlő 30 munkásra elegendő. Van 1 urasági száraz malom; hozadéka kb. 5 kassai köböl. Minden örökös jobbágy ad 1 szekér szénát. Minden örökös jobbágy tartozik évenként saját költségén Erdélybe bort szállítani. Az ő kötelességük a szőlők megmunkálása is, és a király-daróczi malom körüli gát rendbentartása. Van itt curialis telek, benne szalmával fedett ház, melynek falai vesszőfonatokból állanak agyaggal bevonva; pincéje szintén szalmával fedett, de a falai és padlózata fából vannak; 40 hordó befogadására épes. A nemesi házhoz kert is tartozik.
Usztató:
Lakatlan, 20 puszta telekkel. Az urasági rét 36 szekér szénát hoz. Az urasági erdő 600 disznó makkoltatására elegendő.
Uj Németi:
3 név nélküli puszta telek.
Tasnád Szarv:
2 név nélküli puszta telek.
Szent Király:
2 név nélküli puszta telek.
Szakácsy:
2 név nélküli puszta telek.
Kávás:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 3, mind örökösök. Puszta egész telek 11. 3 örökös szökevény. Taxaként 18 forintot fizetnek. Kötelességük a király-daróci malom gátját gondozni és rendben tartani. A majorsági szőlőt őt munkálják. Kötelességük az Erdélybe való bor-szállítás, minden második vagy harmadik évben. Kötelességük bizonyos mennyiségű urasági bor kimérése. Kötelességük 1–1 szekér szénát adni és 3 icce vajat, meg három tyúkot. Mindegyikük 2 hordó bort szállít Király-Daróczra.
Csan:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 8: 4 örökös, 4 szabados. Puszta telek név nélkül 2. Censust nem fizetnek. A kötelező tyúk helyett 9–9 dénárt adnak. Mint oláhok nem fizetnek egyéb tizedet, mint a disznók után, ahol természetben befolyt 5, megváltásért pedig 3,06 frt. Van egy erdő, közös másokkal; 600 sertés hízlalására elegendő. Van 3 szőlő, melyek mindegyikéért tized helyett 1,02 frt-ot fizetnek. Évenként személyenként 1–1 szekér szénát adnak. Szolgálatuk a földesúrtól függ; azonkívül mindegyikük 1000 karót köteles készíteni a szőlőhöz.
Magyar Csaholy:
Összesen 2 telepes, név szerint. Mindkettő örökös. Censust nem fizetnek, taxájuk azonban egyenként 6 frt. Tizedet adnak a gabonából, bárányokból, méhekből és disznókból; így befolyt a kukoricából 1 köböl, a disznók megváltásából 1,70 frt. A makkoltatásból 1 disznó és megváltásért 2 frt. A tyúk helyett 18 dénárt adnak. Szolgálatukat a földesúr állapítja meg. Van 1 szőlő, melyért tized fejében 1,02 frt-ot fizetnek. Tartoznak egyenként 1–1 szekér szénával.
Hatvan:
Összesen két telepes, név szerint; szabadosok, taxájuk 2 frt. Puszta telek 1, névtelen. Van egy erdejük.
Desér:
Egy telek; bizonyos oláh lakja. Évi taxája 2 frt. Van egy erdeje, 200 sertésre is elegendő, nem urasági ugyan, de a tized egészben a földesúré.
Lőcse:
Van benne 3 puszta telek a hozzájuk tartozó szántókkal és rétekkel. Van makkos erdeje: hozadéka 2 disznó és pénzben 1 frt.
Széplak:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 9: 2 örökös, 7 szabados. Puszta telek szám szerint 4. Szökevény 3. Censust nem fizetnek. Az örökösök a földesúr akarata szerint dolgoznak, a szabad költözködésűek 12 napon át dolgoznak. A gabonából kilencedet adnak. A bárányokból, méhekből, disznókból tizedet. A búza tized 2 köböl, a zab tized 1 köböl. A pázsit-tizedből megváltásként 2,20 frt. Keresztyén pénz á 12 dénár, összesen 48 dénár.
Nyíradony:
Puszta telkek név szerint; számuk 43. Szent György és Szent Mihály adója 2 frt. Adtak 1 vágó marhát. Fizették a tizedet a gabonából, bárányokból és méhekből. A disznók után pázsit-tizedet adtak. 5 urasági erdő, kb. 400 disznóra. Karácsonyra adnak 1–1 tyúkot és 1–1 kenyeret.
Mező Petri:
A Gyulay részt illetőleg tized címén adott a gabonából 4, 1/4, 1/8 köblöt. Keresztyén pénz címén befolyt 1 frt. A tizedszedők részére adtak a búzából 1 köblöt, a zabból 1 köblöt. A helység bírája fizetett 1 forintot. A helység molnára szintén 1 forintot. A kocsmáros hasonlóképpen 1 forintot. A kerülő 40 dénárt. A tehén pásztor 40 dénárt. A borjú pásztor 1 icce vajat. Bárányaik és méheik nincsenek.
Peneszlegh:
Tized címén adott az ősziekből 22 köblöt, a tavasziakból 3 köblöt. Keresztyén pénz címén 24 dénárt. A tizedszedő részére adtak 1 köböl búzát és 1 köböl zabot. A helység bírája fizetett 1 frt-ot. A molnár szintén egy forintot. A kocsmáros hasonlóképen 1 frt-ot. A kerülő 40 dénárt. A tehénpásztor 40 dénárt. A borjúpásztor 1 icce vajat.
Lugos:
Fizetett tizedként 60 köböl őszit és 4 köböl tavaszit. Keresztyén pénz címén befolyt 3,60 frt. Bárányokból 2, kecskegidákból 7. A tizedszedő részre adtak 1 köböl búzát, 1 köböl zabot. A bíró fizetett 1 forintot, a molnár szintén 1 forintot. A kocsmáros hasonlóképpen 1 forintot. A kerülő 40 dénárt, a harangozó 40 dénárt, a tehénpásztor 40 dénárt, a borjúpásztor 18 dénárt.
Veszend:
Mind oláhok, így tizedet nem fizettek. A tizedszedőnek ellenben 5 frt-ot kellett fizetniök. Keresztyén pénz címén befolyt 1,50 frt.
Mező Terem:
Gabona tizedet nem fizettek. Keresztyén pénz címén befolyt 1,92 frt. A tizedszedőnek a bíró adott 1 köböl zabot, de még 1 forintot is kellett volna fizetnie. A kocsmáros fizetett 40 dénárt. A kerülő szintén 40 dénárt. A harangozó ugyanannyit. A tehénpásztor hasonlóképpen 40 dénárt, a borjúpásztor 1 icce vajat.
Ököritó:
Két puszta egész telek. Gabona tized búzából 7 köböl, zabból 2 köböl. Keresztyén pénz 1,92 frt. A helység bírája fizetett 1 frt és adott 1 köböl zabot. Az egyházfi (servitor templi) fizetett 40 dénárt. A 2 kerülő 80 dénárt, a kocsmáros 40 dénárt, a tehénpásztor 40 dénárt, a borjúpásztor adott 1 icce vajat. A bárányok és méhek megváltásából csak 6 dénár.
Nagy Ár:
A helységből a Bethlen család részére csak tized jut. Gabona tized címén 4 köböl búza. Sarlópénz 1 frt. A bíró adott 1 frt és 1 köböl zabot, a tehénpásztor 40 dénárt, a molnár 40 dénárt, a kocsmáros 40 dénárt, a két kerülő 80 dénárt, az egyházfi 40 dénárt, a három mesterember mindegyike 40–40 dénárt.
Hadász:
Gabona tized címén 2 köböl búza. Szárnyas (pennativa) címén 1 köböl zab. A behordásra 3 napot töltenek. Keresztyén pénz címén 1,08 frt. A helység bírája fizetett 1,02 frt-ot és 1 köböl zabot, a két kerülő 80 dénárt, a molnár 40 dénárt, a tehénpásztor 40 dénárt, a borjúpásztor 1 icce vajat, az egyházfi 40 dénárt.
Pilyis:
Gabona tized címén 18 köböl rozs. Keresztyén pénz 3,13 frt. A bíró fizetett 1,02 frt-ot és 1 köböl zabot, a kerülő 40 dénárt, a csordapásztor 40 dénárt, a borjúpásztor 40 dénárt, a dinnyepásztor 40 dénárt.
Piricse:
Tized az ősziekből 26 köböl, a zabból 3/4 köböl. Keresztyén pénz 5,60 frt. A helység bírája fizetett 1,02 frt-ot és adott 1 köböl zabot. A báránytizedből jutott 9 bárány.
Nyíregyháza:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 22: 20 szabados, 2 örökös. A szabadosok taxája 2,40 frt. Puszta telek név szerint 42, név nélkül 56. Menekült 3. Mint szabadosok censussal nem tartoznak. Tizedet fizetnek a gabona, bárány és méh után. A gabonából őszi és tavaszi vegyesen 30 köböl; a bárányokból természetben 3 bárány, a méhekből természetben 2 kas. Sarlópénz címén befolyt 3 frt. A volt nemesi curia után semmiféle szántó vagy rét nincs kihasítva és bár a terület igen nagy, hiányt szenvednek szénában, fában.
Pósa:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 16, mind szabadosok. Zsellér 2. Puszta telek 16. Sem censust nem fizetnek, sem vágó marhát nem adnak. A gabonából a földesúrnak semmiféle tizedet nem adnak, de a királyi tizedet kötelesek megfizetni. Szolgálatuk évenként 15 nap. Sem a bárányokból, sem a méhekből nem fizetnek tizedet. Tyúkot sem adnak. Erdeje a karók készítésére megfelelő, makkot ellenben nem terem. Rétje cserjéssé vált, alig hoz 6 szekér szénát. Malma romokban.
Ábrahámfalva:
Kb. 20 puszta telekből áll. Földjeit most is szántják több birtokos részére, 2 calcaturaban. Allodiális rétjei alig különböztethetők meg a magánosok rétjeitől, kb. 15 szekér szénát hoznak. Erdeje 300 disznó hízlalására elegendő.
Szoldobágy Terem:
Puszta-telek név szerint 33. Szent György és Szent Mihály censusa 7 frt. Vágó marhát a Fábiánházaiakkal együtt adnak. Adnak évenként 1 köböl lenmagot. Kiki ad 1 meszely vajat és 1 vestingh sajtot. Tizedet adnak a gaonából, méhekből, bárányokból, disznókból pedig mind a pázsit-, mind a makk-tizedet. Urasági szántók és rétek nincsenek; urasági erdeje tilalmas; alkalmas épületfára. Makkos erdeje 500 disznó hízlalására elegendő. Van saját erdeje is, közös használatra. Akik a nyilas rétből kapnak rét, 1 öl szénát kötelesek szolgáltatni. Mindegyik lakos 150 fej káposztát szolgáltat. A három főünnepre összesen adnak 15 tyúkot, 9 ludat.
Tunyogh:
Valamikor 32 telekből állt, jelenleg 1 sessiója lakott, lakója taxalista.
Radvány seu Sylva:
Hogy hány sessióból állt, nem lehetett megállapítani. Erdeje valamikor Ecsed vára részére szolgált.
Baromlak:
Telepesek név szerint, mint előbb. Számuk 11: 2 örökös, 9 szabados. A szabadosok taxája 2,40 frt. Zsellér név szerint 4. Kötelességük évenként 12 napig dolgozni. Censust nem fizetnek. Erdejük közös másokkal; 700 disznó hízlalására elegendő. Minden telkes gazda köteles télen is, nyáron is szolgálatot tenni. Tizedet adnak a veteményekből, disznókból, bárányokból és a méhekből, sőt még a káposztából is. A hozadékot nem voltak hajlandók megmondani.
Fiskális rész az ecsedi uradalomban (Szatmár, Szabolcs m.). Urbarium seu revisoria conscriptio bonorum, que fisco regio contigerunt.
Oppidum Nagy Ecsed az uradalom feje. Jelenlegi tulajdonos mint bérlő: Wesselényi István báró – Praedium Kis Ecsed – Possessio Fábiánháza (Báró Wesselényi István) – Possessio Berwely (Báró Wesselényi Istvánnál zálogban) – Possessio Kálmánd (Wesselényi István) – Possessio Dob. (Bánffy cs.) – Possessio Káka Szent Miklós – Possessio Gyöngy, a Szatmár megyei rész Bánffy birtok, a belső-szolnoki Rákóczi birtok; a birtok második része Közép-Szolnok megyében, birtokos a Rédey család; a birtok harmadik része, szintén Közép-Szolnok megyében, tulajdonos Vay László – Possessio Alsó Kegye (Gr. Bánffy György) – Possessio Déda (Gyulay Ferenc özvegye) – Possessio Vedres Ábrány (Gyulay Ferenc) – Possessio Tőke Terebes – Possessio Sztaniszló (Bánffy György) – Possessio Gyulay (Bánffy György) – Oppidum Alsó Misztothfalu (Bánffy cs.) – Oppidum Bathor (Bethlen Ádám) – Portio in Nagy Sikálló (Báró Wesselényi István) – Praedium Kis Sikálló (Báró Wesselényi István) – Portio in Bussák (Báró Wesselényi István) – Portio in Felső Ábrány (Gyulay Ferencné) – Portio in Pér (Jósika Imre)
Néhány kisebb hely, mind Jósika-birtok: Praedium Usztató – Portio in Uj Németi – Portio in Tasnád-Szarv – Portio in Szent Király – Portio in Szakácsy – Portio in possessio Kávás (Jósika Imre) – Portio in Csan (Jósika Imre) – Portio in Magyar Csaholy (Jósika Imre) – Portio in Hatvan (Jósika Imre) – Portio in Desér (Jósika birtok) – Praedium Lőcse (Magyar Csaholy közelében) – Portio in Széplak (Gyulay Ferenc) – Praedium Nyiradony
Következnek Gyulay Ferenc özvegyének egyes kisebb birtokai, melyek csak a tized szempontjából fontosak: Possessio Mező Petri – Possessio Peneszlegh – Possessio Lugos – Possessio Veszend – Possessio Mező Terem
Következnek a Bethlen-család részére adózó kisebb helységek: Possessio Ököritó – Possessio Nagy Ár – Possessio Hadász – Possessio Pilyis – Possessio Piricse
Portio in Nyiregyháza (Bánffy Zsuzsanna) – Portio in Pósa (Bánffy családé, egy püspök bérli 1000 forintért.) – Praedium Ábrahámfalva (Gyulay és Pósa határában) – Praedium Szoldobágy Terem (Bánffy György) – Portio in Tunyogh, Matócs vára határában – Praedium Radvány, seu Silva, a debreceniek bérlik 1800 forintért. – Possessio Baromlak

Tartalomgazda