HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 007. - No. 030.

Dátum 1672
Jelleg

94 old. magyar, egykorú másolat kötve.

Szöveg

„Connumeratio seu Conscriptio” – (Összeírás: subditusok név szerint, állataik, úrbéres szolgáltatásaik, malom, majorságok és a hozzájuk tartozó szántó, kaszáló, erdő, uradalmi alkalmazottak kommenciója)
Plavnicza:
Név szerint az egész telkesek, féltelkesek és az inquilinusok. – Fiúk. – Szolgák – Lovak – Ökrök – Tehenek – Juhok – Kecskék – Disznók – Telek – Census 1–1 forint és 2–2 köböl komló, v. minden köböl h. 50 pénz. – A fűrészmalomba tartoznak tönköt vinni, melyből a molnár deszkát tartozik metszeni. Tartoznak a vár vagy az udvar szükségére 3–3 öl fát vinni, vagy minden ölért 50 d. fizetni. – Minden jobbágy köteles esztendőnként 4–4 köböl zabot, két ludat, egy kappant, négy tyúkot, harminc tikmonyt adni. – Minden jobbágy tartozik az úr lenéből vagy kenderéből igen szép, vékony fonalakat fonni 3 v. 4 fontot. – Tartozik négy köblös hold földet megtrágyázni, háromszor megszántani és az úr búzájával bevetni. Azonkívül 3 köböl tiszta árpa alá való földet megszántani és bevetni. Ugyancsak 2–2 köböl zabnak való 3–3 hold földet megszántani és bevetni és mindezeket az úr számára behordani. Tartoznak 3–3 hold rétet lekaszálni, föltakartani és behordani. – 2–2 hordó bort az Alföldről felhozni. – A zsellérek kötelességei: Pénzben 1–1 forint, 1 lúd, 2 tyúk, 15 tikmony. – Deszkát is kötelesek a fűrészmalomban készíttetni. Fonalat is kötelesek fonni, mint a jobbágyok. Aratni és szüretelni a maguk költségén. Mindegyik tartozik ezer zsindelyt készítnei, de ezért kapnak 2 köböl rozsot, vagy helyette 1 forintot és 80 pénzt. Az udvarház körül gyalogszerrel dolgoznak. – Az egész község kötelességei: Évenként fizetnek 135 forint. – Adnak 2 őzet vagy 4 borjút. Minden pálinka-főző fizet 1–1 forintot, aki ilyennek kereskedik, 50 pénzt fizet. – A község tartozik az úr pálinkájából 50 iccét meginni és az árát az udvarbírónak beadni. – Az úr seréből vagy borából hasonlóképen 1 vagy két hordóval s az árát beadni. Kötelesek az udvar vagy udvarház körül minden építőmunkát elvégezni. Minden mészáros ad 30 font faggyút. Tartoznak juh, méh és disznó dézsmával: tizen alul minden juhtól 6 dénár, minden méhkastól 20 dénár, minden disznótól 24 d. jár. – Az alzsellérek censusa. – Akik szabadosok, vagy komornyikok, mentek a len vagy kender fonás alól. Kötelességük a levélhordás, vagy az udvar körüli munka. – Malom 1 kerekű: A molnár bérli 16 forintért. Köteles a földesúr egy disznaját meghízlalni. A költségek egyharmadát a molnár viseli. A másik malom kétkerekű, bérösszege 100 forint. Két disznót tartozik meghízlalni. Van egy fűrész malom is deszkametélésre. Udvar vagy majorház 30–40 fejős tehénnel és mindenféle házi állattal. Minden fejős tehéntől a majoros ad évenként 20 icce vajat. Majoros földek és rétek. – Káposztás kert kinn a mezőn. Tilalmas halastó – pisztrángos. Erdő van tilalmas, de szabados is.
Nagy- és Kis Rosály:
Név szerint, mint előbb. Minden két jobbágy 2–2 ökröt összefogva tartozik szolgálni. Minden külön kenyeres karácsonykor és pünkösdkor 1–1 tyúkkal tartozik. – Szent Márton adójában minden külön kenyeres 1 forintot fizet, feles 50. dénárt, három negyedes 75 dénárt. Minden egész helyes 1 köböl zabot ad, a többiek arányosan kevesebbet. Akár van makkos erdő, akár nincs, minden külön kenyeres disznót tartozik adni, váltó szám 10 dénár, süldőknél 5 dénár. Puszták után v. majoros földek után kilenced jár. Gyümölcsöskert és rét után is árendát fizetnek. – Házasságkötéskor, keresztelőkor, temetéskor megfelelő adózással tartoznak. – Tilalmas erdő. Tüzifára szabados erdő. Halastó tilalmas. Vám. Szántók 3 mezőben.
Kis Gecs:
Erdőt kaptak, mely jó épület- és tüzifára is.
Oláh György nevű puszta:
Puszták után földekből kilenced. A gyümölcsös után is fizetnek. A szénát a rosályi majorba szokták behordani.
Nagy Peleske:
Csak 1 jobbágy van rajta. – Sertés-tized, de a pázsiton lévő disznókból, akármennyi van, csak egyet. Az erdőre 25 disznót hajthat.
Chakocz:
Név szerint… – Egyikük szabadosul szolgál lóval s minden más kötelezettségtől mentes. Malom, hol a jövedelem negyedrésze a molnáré. – A malmot a possessorák építik. A makkos erdő a földesúré. A másik erdőt csak a parasztság használja. Puszták utáni földekből kilenced. – Census 6–10 dénár és 1/4–4/4 köböl zab.
Gatsal:
Név szerint… – Szent László király napján vásár vagy sokadalom: a vám és egyéb jövedelem közös az urak közt. Majorság-rét. Falu erdeje: közös az uraság és a parasztság között.
Nagy Hodos:
Név szerint… – Censusuk, mint a rosályiaké, de fertont vagy adó-zabot nem adnak. Malomban a molnár negyedes. Vám a vámhoz tartozik. Makkos erdőnél Kilenced idegenek részéről, saját disznaik után tized. – Külön falusi erdő, melynek fáját és makkját egyaránt szabadon használhatják. – Halászó víz tilalmas.
Atya:
Név szerint… – Erdő közös.
Mehtelek:
Erdő nincs. – Épület- és tüzifa a szomszéd erdőből.
Nagy-Palad:
Mint Rozsálynál. Minden helyről arányosan ferton pénz jár. Malom; molnár negyedes. – Külön paraszt erdő, de épületfát benne csak a templom részére lehet vágni. Kaszáló rét 4 darabocska.
Tisza-Becs:
Mint Rozsályon. Pertont nem adnak a Tiszán-hajó-rév, 1/4 a révészé, a többi a possessoroké. – Só kikötő. Vám egy kősó. Minden 15-ik só a vámosé. Urasági majorság. Árendás földek. Erdő közös.
Zajta:
Név szerint… – Ferton adót fizetnek, de zabot nem adnak Vám; negyede a vámosé 1/4-e a Gyulafi, Ujhelyi, Bottyani és Bakolczi familiáké, egy udvarhely: ahhoz almás, körtvéynes, szilvás, meggyes gyümölcsös kert. – Egy csáté, avagy nádas kaszáló; közös a possesszorok között.
Fekete Patak:
Név szerint. – Minden jobbágy tartozik mással összefogva 2 ökrével szolgálni, néha gyalog is. Minden jobbágy karácsonykor egy tyúkot, pünkösdkor egy csirkét ad. Minden jobbágy Szt. Márton adója 50 pénz. Minden egész helytől ferton pénz: 8 pénz és 1 köböl zab. – Akár van makk, akár nincs, disznóból tized. Tizen alul 10 pénzt, 2 süldő egynek számít. Puszta telkek után kilenced. Amikor az urak házasodnak, leányt kiadnak, keresztelnek, temetkeznek – megfelelő ajándék.
Makkos erdő Szent György napig csak az uraságé, azontúl a parasztság is használhatja.
Nagy Komiati és Kis Komiati:
Név szerint. – Akinek két ökörnél többje van, 2 ökörrel, akinek 2 ökre van, 1 ökörrel, mással társulva köteles szolgálni. Karácsonykor egy tyúk, pünkösdkor egy tyúkfia. Az egész telkes Szent Márton adója 1 forint. Perton pénz és zab. Majorság földek szegény embereknek ingyen. Puszta helyek után kilenced. A többi, mint előbb.
Nagy v. Alsó Karaslo:
Név szerint. – Mint Komiathi-nál.
Kis v. Alsó Karaslo:
Mint az előtte lévőnél.
Kis Szekeres:
Mint előbb. – Külön erdő a parasztságnak, melyet az urak adtak neki. Majorság földek 9 mezőn, összesen 206 és fél hold.
Darno:
Mint előbb.
Namény:
Név szerint. – Sertés-tized akkor is, ha nincs makk.
Oroszi:
Mint az előbbieknél.
Majtis:
Makk-termő erdő közös.
Matocs:
Mesteremberek lakván ezen helységben, akármilyen telkes, tartoznak adni 3–3 öreg csapos szűrt, akár mesterember az illető, akár nem. Mással nem tartoznak.
Egy külön papíron a következő feljegyzés: Az Rosalyi osztálykor pro successione, az mely portiojok közre maradtanak, azoknak neve és számuk következik:
Czikofalva: egész falu
Nagy Rosályban egy puszta a templom mellett.
Bot-Paladon egy puszta.
Szaraz Bereken egy puszta.
Lajosban fél puszta.
Damoszlon fél puszta.
Mándon egy puszta.
Borzsován fél puszta.
Pataczájon egy puszta.
Hetelen egy puszta.
Bagosson egy puszta.
Dolhay portio.
Rakoczan egy puszta.
Nagy Szekeresen egy puszta.
Gyarmat:
Mint Szekeresnél.
Ar:
Mint Szekeresnél.
Nagy Ar, Salank:
Mint Szekeresnél
Káráz:
Név szerint. – Örökös jobbágyok, kik az itt való majorhoz szántanak-vetnek, vagy gyalog munkával szolgálnak. Minden örökös jobbágy Szent Mihály adójában 2 ökörig 50–50 pénzt, annál többnél 1–1 forintot fizet, minden lótól 5–25 pénzt. Majorság földek után kilenced. Szabad legeltetés. Amikor valamely gazda meghal, hogy utódai örökösök lehessenek, tartoznak adni a földesúrnak egy vágó marhát. Az új jövevény 3 esztendeig szabad. Mindegyik telepesnek külön kaszálója vagy irtása van. Idegenek sertéstizedet fizetnek. A kerülő 2–2 szekér aszufát eladhat. Az örökös jobbágynak örökös szántóföld jár, a napos jobbágynak csak nyíl után való föld. Szántók 3 mezőre oszlanak.
Thaas:
Egy egész telek, melyen együtt laknak a gazda, 1 házas fia, 2 nőtlen fia és 1 szolga. – Van 4 ökre, tehene ötödmagával, disznaja 11. Makkos erdő. Mind fa, mind makk használata szabad. Vannak örökös és nyilas földjei.
Gyulai:
Név szerint. – Hárman laknak egy funduson és egy kenyéren élnek. A puszták birtokosai is név szerint. Igen sok a puszta. Kötelezettségek, mint előbb, amellett minden 4 ökrös jobbágy 100 jó öregh fő káposztát ad, a 2 ökrös ötvenet. Az egész falu 2 részre oszlik. Erdő tüzifára szabados, de van tilalmas erdő is. Minden jobbágynak telekje után 3–3 hold örökös szántóföldje van, a puszták földjeit nyíl után szokták egymás között felosztani.
Gyulakaza:
Puszta udvarházhely. Örökös földek, rétek. – Tilalmas erdő és közös használati erdő is.
Kis v. Alsó Baka:
Név szerint, de a legtöbb: 26 puszta, lakott 10. – Udvarház, meg majorság. – Szántói 3 mezőből állanak. – Kaszáló rét nincs. Makkos erdeje tilalmas de a tüzifára való erdő szabad. A majorság körül dolgoznak akár állattal, akár gyalog. Már 3–4 disznó után tartoznak adni egy jó disznót.
Nagy v. Felső Baka:
Név szerint. Mint Kis Baka-nál. Puszták után való földekért kilenced. Erdő tüzifára szabados.
Adony:
Mint előbb.
Hetény:
Mint Bakánál, de Karácsony tyúkjával is tartozik a jobbágy.
Batyan castellum és tartozékai.
(Zemplén m.): Bottyan pertinentium – Possessio Plavnicza – Possessio Nagy- és Kis Rosály. – Possessio Kis Gecz. – Oláh György nevű puszta. – Possessio Nagy Peleske – Possessio Chakocz. – Possessio Gatsal – Possessio Nagy Hodos. – Possessio Atya. – Possessio Mehtelek – Possessio Nagy-Palad – Possessio Tisza-Becs – Possessio Zajta. – Possessio Fekete Patak – Possessio Nagy Komiati és Kis Komiati – Possessio Nagy v. Alsó Karaszlo – Possessio Kis v. Felső Karaszlo – Possessio Kis Szekeres. – Possessio Darno. – Possessio Namény – Possessio: Oroszi – Possessio Majtis. – Possessio Matocs. – Czikofalva – Nagy Rosályban – Bot-Paladon – Szaraz Berken – Lajosban – Damoszlon – Mándon – Borzován – Pataczájon – Hetelen – Ragoson – Dohay portio – Rakoczan – Nagy Szekeresen – Possessio Gyarmat. – Possessio Ar. – Possessio Nagy Ar – Possessio Salank – Possessio Káráz – Possessio Thass – Possessio Gyulai – Possessio Gyulakaza – Possessio Kis vagy Also Báka (birtosokok: Bakay Gergely, Rátz Mihály, Lővei András) – Possessio Nagy v. Felső Baka – Possessio Adony – Possessio Hetény

Tartalomgazda