HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 004. - No. 032 / a.

Dátum 1702
Jelleg

39 old., német nyelvű latin címlappal, dátum és hitelesítés nélküli fogalmazvány vagy másolat.

Szöveg

(Urbarialis összeírás) „Extractus Urbarii Praepositurae Csornensis” címmel. – Hiányzó dátumát a Nr. többi iratjának 1702-es dátuma valószínűvé teszi.
Szőgye:
9 jobágytelek, 5 pusztatelek. Censusuk évente 40 ft. – Konyhai élést évente háromszor adnak. – A Dunán komp, annak földesúri haszna évente kb. 50 ft. – Az educillatio egész éven át a földesurat illeti. A kocsma-bort a jobbágyok kötelesen Nagy-Barátiból Szőgyére szállítani. – Minden jobbágynak egy hold szántója van.
Nagy-Barát:
16 verarendierte Viertl-häuser és 9 pusztatelek. – Mind a népes, mind a pusztatelkek után évi 12 ft.-ot fizetnek. – A kocsmálást megváltják. – A meghalt jobbágyok örökségéből a földesúr 4 ft.-ot kap. – A gabona, bor és juh-tizeden kívül, konyhai élés címén, só, tyúk, olvasztott vaj, kappan, széna és zab adóval is tartoznak. – Robot: évente 3 „Wienner Wägen”-t kell kiállítaniuk. Évente 36, hat ökrös ekefogatot küldenek Csornára. A tized-gabonát és bort is nekik kell Csornára fuvarozni. A két nyomású földesúri szántót, mely 44 köblös, ugyancsak ők tartoznak megművelni. A földesúri kocsmabor szállítása is kötelességük. – Der Postbrief wochentlich von Raab nach Csorna bringen. – Ők gondoskodnak a földesúri rétek kaszálásáról és betakarításáról. – A csornai prépost 2 szőlője közül az egyiket robotban, a másikat pénzért művelik. Tartoznak továbbá minden földmunkával, melyet már a török időkben teljesíteniük kellett. – A legelő a közösségé, azzal a kikötéssel, hogy ha a prépost marhát küld hozzájuk, azt eltartani kötelesek. – Az erdő kicsi és csupán tüzifát ad, a jobbágyok szabadon használhatják. – Borból ötöddel, gabonából tizeddel, a birka és méhállományból ugyancsak tizeddel tartoznak. A dézsmajövedelem egyharamda a csornai préposté.
Gyarmat:
53 verarendierte Untherthanen, 7 puszta ház, 1 Würthhaus, 1 majorház, 1 mészárszék, 1 puszta tó, paptelek és templom, 1 puszta malom és gyümölcsös kert. – „48 halbe häuser, welche sich für Vierttl nehnnen,” egyenként 10 ft.-ot fizetnek. 5 Klain-häuser, egyenként 5 ft.-ot adnak. – A kocsmálás karácsonytól Mihály napig a földesúré. – A mészárszéket a földesúr a községnek engedte át. – Konyhai élés: minden ház után 2 pint vaj és 2 kappant, minden Klain-haus után pedig 1 pint vajat és 1 kappant adnak. – Robot: „Souill, als Ochsen im Dorff synt, müssen 4 Ochsen 1 Pflug machen und ein jedandrer im Herbat und Früchling 1 Joch mit 3 Mezen angesäeter bauen”. – Mindegyik köteles továbbá egy-egy hold őszi ill. tavaszi vetést levágni. – A termést az igás parasztok szállítják, a gyalogszeresek pedig rakják. – Ha szükség kívánja, kötelesek a kocsmabort Pápáról hazafuvarozni. – Levélhordással is tartoznak. – Ha a földesúr a faluba száll, kötelesek állatairól gondoskodni. – A majorház épületeinek és sövényeinek karbantartása is az ő feldatuk. – A legelő, valamint az erdők és a rétek egy része a földesúri számára van fenntartva. – A földesúri erdő egy részében a jobbágyok szabadon szedhetik a tüzifát, de épületfa kitermeléséhez már külön engedélyt kell kérniük. – Két nyomásban összesen 66 hold földesúri szántó. – A szőlőhegy alatt „szabad szántók” (irtás?), melyek után holdanként csupán egy kappant adnak, tizedet nem! – Minden termésükből kilenceddel tartoznak. – A községi erdő után járó tized a csornai préposté. – A szőlőhegyi hegyvám (Bergrecht) a csornai préposté, de a tized a győri püspöké. A földesúri szőlő (ti. a préposté!) ugyanitt dézsmamentes, vagyis a győri püspök nem kapja meg utána a tizedet! – Ha a tilalmas földesúri tölgyerdőben extraneusok vagy helybeliek makkoltatnak, sertés-tizeddel tartoznak. – A majorságban 50 marhát, 20 lovat, 300 juhot és 20 sertést lehet megfelelően eltartani.
Csorna:
36 szolgáló, 3 elzálogosított és 11 pusztatelek, földesúri kocsma, mészárszék és majorház, továbbá plébánia és templom. Az utóbbi a prépost telkén épült. – A census telkenként évi 30 krajcár. – Az educillatio szünetében, Mihály naptól karácsonyig, telkenként 1 ft. váltságot fizetnek, (cseppins = csepp-pénz!) „csoppins oder täz-peldt”. Az inscriptionált telkeknél ugyanez az adó 1,3 ft. – A Rába mellett egy kerekű malom. – Konyhai élés: telkenként 1 pint vajat és egy kappant adnak. – Robot: minden telek után Mihály naptól György napig heti 1 nap, egyébként heti 2 nap szolgálat. Igával fele annyi a robotidő. Három jobbágy fejenként csak évi 12 napot szolgál. – Továbbá minden telkes jobbágy tartozik 1–1 hold őszi és tavaszi vetés művelésével és betakarításával. Az öt Klain-häusser hasonló szolgálata csak fél-fél holdra rúg. – Az allódiális termést kötelesek behordani, de utána egy hét mentességet élveznek. – A Klain-häuser-ek 2–3 mérföldes körzetben kötelesek levelet hordani. – Karácsonykor minden jobbágy fél öl tüzifa szállításával is tartozik. – Egyházi gyűlések alkalmából vagy ha foglyok vannak az apátságban, őrizetről gondoskodnak. A vajda, a földesúr parancsára, köteles a megjelölt embereket letartóztatni. – Továbbá fogat-állítással is tartoznak, ha az szükséges. – Mag (csépelt gabona) fuvarozásával is tartoznak. – Évente 9 bécsi fogatot (Wiener Wägen) állítanak ki. – A földesúri szántó összesen 199 hold, a földesúri rét 773 hold, továbbá egy erdő. Az allódiumhoz csatolt pusztatelki szántók területe 42,5 hold. A hasonló módon igénybe vett pusztatelki rét-állomány 33 hold. Továbbá: káposztás kert, szőlős kert és Stadl-gartten (faiskola?) – A major 200 marha, 50 ló, 400 juh és 150 disznó megfelelő eltartására alkalmas. – Évente két vásárt tartanak, melynek vámjövedelme a préposté.
Maglocza:
1 egész és 3 fél ház tartozik az uradalomhoz. Továbbá 5 pusztatelek. – Egy egész telekre számítva 2 ft. csöpp-pénzt és 2 kappant adnak.
Farád:
A két zálogba adott telek után évi 22 ft.-ot fizetnek. (árenda!) – Földesúri kocsma is van. – Évente egy bécsi kocsit állítanak ki („Betswar”). – Telkenként egy-egy hold őszi és tavaszi gabona vetés művelésével és betakarításával is tartoznak. – Az említett két jobbágynak 50 kaszás rétje és mindegyiküknek külön-külön saját erdeje is van.
Keresztúr:
3 szolgálattal tartozó és 3 árendás jobbágytelek, kocsma-épület, 5 pusztatelek és egy Sőldnerhäusl. – A census telkenként 60 garas. Az árendált telkek után egyenként 5 ft.-ot fizetnek, míg a Sőldner-Häus után évi 1,3 ft. árenda jár. – Konyhai élés: telkenként 3 pint vaj és 2 kappan. – Robot: György naptól Mihály napig heti 1 1/2, egyébként heti egy nap igás robottal tartoznak. Köteles továbbá mindegyikük egy-egy hold őszi és tavaszi vetést megművelni és betakarítani. Karácsonykor egy szekér fa fuvarozásával tartoznak. – Csornára bármikor kötelesek fuvart adni; Bécsbe hárman állítanak ki egy kocsit, ha a püspök úgy kívánja. – Uradalmi szántó nincs, csak a pusztatelkek földjéből egy kb. 10 holdas vegyes gabona-tábla. – A jobbágyok az „Erdő Alla” nevű erdő használatáért (nyáron, de néha télen is művelik), tizeddel tartoznak. – Legelő-területük alig van. – A földesúri „föl Erduneck” nevű erdőben a jobbágyok tüzifát és épületfát egyaránt kitermelhetnek maguknak. Makkoltatás esetén az öreg disznók után 24, a süldők után pedig 12 dénárt adnak a földesúrnak. Ha viszont extraneusok makkoltatnak, azok sertéstizeddel tartoznak. – Pusztatelkek megművelése esetén a parasztok holdanként egy mérő gabona bért fizetnek. – A 3 jobbágytelek mindegyikéhez 24 hold föld tartozik. Az árendás telkeknél egy sessióra 12 hold jut. – Az educillatio Mihály naptól karácsonyig a községé, az év többi részében a földesúré.
Bánthegy:
Szántóit és rétjeit a szillbeli jobbágyok bérlik 18 ft.-ért. Évente 22 nap munkával tartoznak a csornai apátsághoz.
Vönöck:
Földjeit s rétjeit 18 ft.-ért bérlik. – Konyhai élésre közösen egy őzet és 2 nyulat adnak.
Széplak:
Az uradalomhoz tartozó 3 jobbágy évi 24 ft. árendát fizet.
Hövej:
8 telkes jobbágy. Mindegyikük 6 ft. árendát fizet és évente 6 napot szolgál.
Lédec:
19 jobbágytelek és egy zálogba adott pusztatelek. – A Haus-zins 39 krajcár és 2 dénár, ill. a Klainhäusereknél 20 krajcár. – Egy jobbágy pusztatelki bérlet fejében 1,3 ft.-ot ad. – Konyhai élés: a féltelkesek 2 kappant és egy libát adnak, a negyedtelkesek egy kappant. – Az allódiális szántó, három nyomásban: 41 hold őszi, 41 hold tavaszi és 49 hold ugar. – A jobbágyok kezén lévő szántóállomány: 268,5 hold. – Földesúri rét, összesen 9 kaszás. – A majorságban 6 ökröt, 2 tehenet és szárnyasokat lehet tartani. – Robot: összesen 1482 napi munkával tartoznak, (ami heti 28,5 nap szolgálatot jelent 18 jobbágy után, mert a 19., a bíró, mentes!) – Köteles mindegyik jobbágy egy-egy hold őszi és tavaszi vetést megművelni és betakarítani. A Klainhäuserek fél-fél hold megmunkálásával tartoznak. A földesúri rét lekaszálása és boglyába gyűjtése is az ő feladatuk. – Fogatot parancs szerint kell állítaniuk, de ha útjuk 2 nappal tovább tart, úgy azt leszámítjuk robotkötelezettségükből.
Vásárosfalu:
4 negyedtelkes árendás jobbágy tartozik az uradalomhoz. Továbbá 6 pusztatelek; közülük kettőt részben művelnek, az egyikben laknak is. – A telkesjobbágyok 6 ft. „évi adót” fizetnek. – Robot: évi 8 nap aratással és szükség szerinti egyéb szolgálattal tartozik mindegyikük. – A jobbágytelkekhez rét nem tartozik. – Az erdőt a község használja, de a malom javításához tartoznak épületfát vágni. A makkoltatás joga a csornai prépost illeti. – A 13 hold allódiális szántóból 10-et a jobbágyok művelnek és holdjáért egy mérő gabona bért fizetnek. Egy holdra 2 mérő vetőmagot számítanak. A pusztatelki szántókból 26 holdat vetettek be maguknak a jobbágyok; ezek után is holdanként egy mérő gabonát adnak.
Árpás:
Az uradalomhoz csak egy Klain-Häuser tartozik, akinek 17 hold földje van helyben és 3 holdja Lédecen. A falu többi parasztjával együtt részesedik az erdő hasznában.
Simaháza:
4 árendás jobbágy. Árendájuk évi 39 ft.
Márc:
Árendás jobbágyok, továbbá 9 Hoffstätter, 3 fél-Hoffstätter és 6 puszta negyed-telek. – A negyedtelkesek évi árendája 12 ft., a Hoffstätereé 6 ft., a fél zsellérhelyeseké 3 ft. A puszta negyed-telek évi bére ugyancsak 12 ft. – A malom földesúri jövedelme 15 Ft. – Földesúri Bergrecht, évi hozama kb. 58,5 urna bor. Ugyanitt több puszta szőlő is, mely után nincs kilenced jövedelem.
Fel-Péc:
Egy árendás jobbágy. Évente 1,3 ft.-ot ad. Bortizeddel is tartozik.
Edve:
Egy pénzen vett üres nemesi ház a községi erdő mellett. – A csornai prépost a ház utáni erdőhasználat jogcímén évente 300 sertést küldhet ide makkoltatni. – Az educillatioban is részesedhet az uradalom. – Másfél hold puszta-föld, melynek jövedelme (bére) 1,5 mérő gabonát jelent. – Gyümölcsös kert; benne többek között 5 alma és 3 diófa.
A csornai premontrei prépostság birtokai.
Szügver (Győr m.) – Nagyparath (Győr m.) – Jarmath (Győr) – Csorna (Sopron m.) – Magloza (Sopron m.) – Farath (Sopron m.) – Keresztur (Sopron m.) – Banzzegye praedium (Sopron m.) – Bengiz praedium (Vas m.) – Seyplach portio (Sopron m.) – Hevay portio (Sopron m.) – Lediz portio (Sopron m.) – Warasfalo portio (Sopron m.) – Harpäsch portio (Sopron m.) – Szimendorff portio (Sopron m.) – Märcz portio (Sopron m.) – Fypez portio (Győr m.) – Edviengi portio (Sopron m.)

Tartalomgazda