HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 004. - No. 003.

Dátum 1661
Kb. 1670
Jelleg

DL-be áttéve Főirat: 94 old., latin, egykorú hitelesítés nélküli fogalmazvány, utólagos javításokkal és betoldásokkal.
Mellékletek: 1) A fenti összeírás rövidített formában a lakosság névsora nélkül, 38 old., latin hitelesítés nélküli egykorú másolat. – 2) A fenti összeírás alapján készült Becslés-kivonat, Extractus címmel, 68 old., latin. – 3) 85×70 cm nagyságú kimutatás valószínűleg a fenti összeírás alapján. – (Jelen urbáriumban az uradalmi mérő azonos a nagyszombati mérővel, mely fele a pozsonyi gabona-köbölnek!)

Szöveg

„Urbarium Arcis Bonorum Cheythe.” (Urbarialis összeírás, alattvalók névsora, szolgáltatások, stb.)
Csejte oppidum:
Telek-nagyság. – Szántóterület; holdban. – Szőlőterület; kapásban. – Jobbágyfiak. – Igaerő: főleg lovak! (ökör, tehén) – Juh-állomány. – Néhány jobbágynál előfordul, hogy egész évi censusát és robotját megváltja 5 ft.-ért. – Inquilini domus habentes, (jó részük iparos!) – Census. – Kappan-, vaj-, sajt- és a zsellérektől tojás-adó. – A földesúrnak közösen 1/2 font sáfrányt vagy 24 ft.-ot adnak. – Az irtányföldek után 15 ft. értékű sáfrányt adnak. – Censuale frumentumot nem adnak. – Robot: szántaniuk nem kell. A földesúrnak és a földesúri tiszteknek fogatot kell állítaniuk. Fa-fuvarozás, gabona-begyűjtés és szállítás. – A vár restaurálásához évente 10 ft.-ot és kézi munkát adnak. – Hat földesúri mészárszék; faggyút adnak. – Kétkerekű malom, melynek jövedelme (32 mérő gabona) a helybeli papé. – Egy másik malom, melynek hozama 20 mérő gabona, de most mentes. – Egy további malom, melynek jövedelme 25 mérő gabona és robot. – A vámjövedelem fele része: évi 60 ft. – Kőből épült udvarház, gyümölcsössel és virágoskerttel; 7 kas méhvel. – Két pince olaj és szárított gyümölcs tárolására. A pince előcsarnokában két szőlőprés. – Mellette istálló (alápincézve!) és két ház, melyekben anabaptista iparosok (lakatos és késes) laknak. Ugyanitt, a híd felé, egy kis földesúri kert. – Ugyanitt kisebb földesúri kert és halastó. – Tágas allódium, mind a „nagy” mind az „apró”-jószág csordáival. Továbbá „Meggie Kert” és konyhai veteményes kert. Továbbá gyümölcsös kert, csűrrel és komlós-kert. – Az allódiumhoz felszerelt sörfőző-ház tartozik. – Egy 30 és egy 25 kapás földesúri szőlő, melyet a csetneki és a visnyói zsellérek művelnek. – További hat, összesen 200 kapás szőlőt a környező falvak robot-munkájával műveltetnek. – Az allódiális szántó 19 darabból áll s összesen 676 köböl vetés-területű. Az allódiumhoz csatolva kezelnek négy db. egyházi szántót is. A földesúr ezek használatáért évente 20 köböl búzát, 5 urna bort és 4 ft.-ot fizet a plébánosnak. – Kilenc földesúri rét, összesen 130 szekér széna hozammal. – A ius montanum múlt évi hozama 394 urna bor. – Educillatio; György naptól Mihály napig. – A vargák karácsonyi cipőadója. – Kis folyó apró halakkal és rákokkal. Az officiálisok (erdőkerülők és szőlőcsőszök) erdei gyümölcsöt tartoznak adni az úr asztalára. – Két tilalmas földesúri erdő és ugyancsak két puszta halastó. – A mesteremberek, szükség szerint, munkával tartoznak. – A mezőváros kórházát az uradalom hetente egy mérő gabonával, fél icce sóval, 6 icce hüvelyessel, tüzifával és ünnepnapokon személyenként fél icce borral támogatja. – A templomhoz ill. a parókiához több jobbágy és zsellér-család, továbbá két teljesen quarta földje és három irtvány-föld is tartozik. Az egyházi bordézsma is a plébánosé, akinek 8 szekér szénát adó rétje és 30 kapás szőlője is van.
Csasztkóc:
Az „inquilini in allorum domibus habitantes” csoport több tagja saját szőlővel és tehénnel rendelkezik. – Öt jobbágyelket anabaptisták bérelnek; ezeknél az állatállomány nincs feltüntetve. – Földesúri mészárszék, évi adója. – 25 font faggyú. Vágóállatait a földesúrtól köteles átvenni. – Néhány kisebb földesúri kaszáló. Egy robotban művelt földesúri szőlő. – Anabaptisták „háza”, a hozzátartozó 5 telekkel. Évi bérük: 132 ft. A robottól mentesek, de educillatioval tartoznak. Ide tartozik még egy 10 köblös szántó is a határban. – Ugyanők a legelőből kihasított káposztás-kertekért évi 5 mérő káposztát adnak. – Közös birtokú, 4 + 1 kerekű malom, az ötödik kerék a kölesőrlőt hatja, melyből az uradalomra eső rész 150 mérő gabona. A köles-hozam kétharmada a földesuraké, egyharmada a baptista molnáréké. – Ványoló-malom, minden rőf szántó után 12 dénár adó, melyből 8 a földesuraké, 4 a baptista molnáré. – A malom javítási munkáit a baptista iparosok végzik. – A vár karbantartására minden baptista évi 4 ft-tal adózik. Ugyanerre a célra a falu 6 ft.-ot ad. – Apró halas és rákos patak. – Minden jobbágy évente 400 szőlőkarót ad. – A baptistáknak két „mentes” szőlőjük és 5 köblös vetésű irtványföldjük van. – A malomban évente két sertést hízlalnak a földesúr számára.
Leszéte:
Adózásuk, mint a többieknek. – Több jobbágycsalád; „Libertini angariales et postae”! – Minden quarta (telek) után censuale frumentumot adnak: 2 mérő búzát, 1,5 mérő rozsot és 3,5 mérő zabot. – Tilalmas földesúri erdő. Két földesúri mészárszék; hozamuk évi 50 font faggyú. – A templomhoz 118 köblös vetésű szántó és 4 szekér szénát adó rét tartozik. – A négy postaszolgálatot teljesítő szabados, akik egy telken laknak, a szolgálatuk alól évi felmentésért évi 32 ft.-ot fizetnek.
Horitnya:
Tilalmas földesúri halászópatak és erdő. – Tíz földesúri rét; összesen 79 szekér széna hozammal.
Verbó oppidum:
Az allódiumot jelenleg két nemes tartja a kezében. – A város lakói közösen, egy összegben fizetik a különböző adókat és terheket. Az allódium földjein szántó- és kertművelési szolgálattal tartoznak. – Közös birtokú földesúri malom. A haszonból az uradalomra 105 mérő gabona jut. Ezenkívül 80 kalács és szolgálat. – A második malmot 1620-ban eladományozták. – Egy jelenleg puszta kallómalom. – A harmadik malom zálogban, jelenleg az uradalomnak nincs haszna belőle. – A negyedik malom újonnan épült. Földesúri hozama jelenleg csak 20 mérő gabona, szolgálat és egy sertés hízlalása. – Az ötödik malom földesúri hasznát a helybeli pap kapja. – A két földesúri irtvány egyikét allódiális szántóként használják, a másikat (gyenge föld!) kiosztották a zsellérek között. – Tilalmas pisztrángos patak. – Három földesúri mészárszék, hozamuk összesen 75 font faggyú. – A templomhoz 25 hold szántót és 10 szekér szénát adó rét tartozik. – Egy további malom jövedelme (40 mérő) gabona az iskolamester eltartását szolgálja. – Tilalmas földesúri erdők.
Dubova:
Egy egész quartá-ban 12 hold szántó van, kaszáló-rész nincs! – Minden telek után 6 ft. censust fizetnek, de educillátio és disznó-adó alól fel vannak mentve. – Egyéb adózásuk a szokásos. – Telkenként 4 mérő búzát s ugyanannyi zabot adnak, mint „triticum aconale”-t. – A malom földesúri jövedelme: 60 mérő gabona, 2 sertés hízlalása és szolgálat. – Az allódiális szántó 165 köblös vetésű. – Tilalmas földesúri erdő.
2. Az azonos évű, UC 4 : 3 (a) jelzetű urbárium szerinti adók és szolgáltatások összegezése. – Az allódiális és egyéb földesúri jövedelmek összesített kimutatása; „proventus oeconomiae”. – Összesen hat földesúri bormérés; Csejtén kettő, Miaván három és Komarnoban egy. Évi 916 urna (akó) bor kiméréséből 1328 ft. haszon. – Az allódiális szőlőkben – összesen 405 kapás – három év középarányos hozama: 178 urna. Ezt a rendkívül gyenge termésátlagot a művelés elhanyagolása okozta. – A csejtei sörfőzőben évi 7–8 alkalommal főznek sört, esetenként kb. 25 urnát. Ezt a mennyiséget könnyen évi 300 urnára lehetne emelni. A várható hozam urnánként kb. 1 ft., míg a szükséges árpa és komló ára, valamint a mester bére 138 ft-ra rúg. Eszerint a tiszta haszon kb. 162 ft. lenne. – A földesúri szántó 32 darabból áll; összesen 1785 mérő vetésterületű. A hozam Csejtén búzából négyszeres, rozsból ötszörös, árpából és zabból hatszoros. A rosszabb miavai földeken a hozam búzából kétszeres, rozsból háromszoros, zabból és árpából négyszeres. – Az össztermés: búza 644 mérő, rozs 1396 mérő, árpa 1421 mérő, zab 1421 mérő. – Koritnya határában is van néhány jobbágytelek, melynek földjét a földesúr számára művelik. A 118 köblös szántóból egyszerre 78 köbölnyit vetnek be. A hozam búzából ötszörös, zabból és árpától hatszoros. Az ösztermés: rozs. 195 mérő, árpa 117 mérő, zab 117 mérő. – Ezt a szántót a parasztok bérben művelik, a földesúr a termés egyharmadát kapja. – A csejtei és a miavai allódiumban 24 fejős tehén van. Minden tehén után évente 12 icce vajat és 25 font sajtot adnak be a majorosgazdák. Egyidejűleg minden tehén után évi egy borjút is számítanak. A jobbágyok között egy font sajtot 8 dénáros áron osztatott ki az uradalom. – Az allódiális állomány: 153 tejelő juh és 90 tejelő kecske. Minden 10 juh után évi 100 font sajtot kap az uradalom. Egyidejűleg mindegyik nőstény-állat évi szaporulatával is számolnak. A juh-sajt fontját ugyancsak 8 dénárért adják a parasztoknak. – A mintegy 250–300 főnyi juh és kecske-állomány évente 616 font gyapjút ad, melynek fontját 10 dénárra becsülhetjük. – Az allódiumnak a sertések és szárnyasok értékesítéséből évi 85 ft. haszna van. – Összesen 28 db. földesúri rét, van, ezekből évente kb. 300 szekér szénája van az uradalomnak.
Az UC 4 : 3 (a-b) jelzetű urbáriumok alapján készült kamarai értékbecslések. – A falvanként összegezett eredményeket külön táblázatban is közlik. – Összértéke: 13,838 ft.
3. „Series Aestimationis Bonorum Confiscatorum Oztrozithianorum et Petroczianum Item Extractus Urbarii et Proventum Arcis Csejthe”
4. Táblázatos összesítés: „Urbarium Arcis et „Bonorum Csejthe”
Csejtei uradalom.
(Nyitra m.): Cheite oppidum – Horitnya – Werbo oppidum – Kosztolany oppidum – Dubovan – Solnafalva – Komarno – Csastkow – Leszete – Koritnia – Miava – O Tura oppidum – Wisnyő – Czeite – Solnafalva – Komarno – Csaskocz – Leszete – Koritna – Verbo – Kosztolan – Dubowan – Brezova – Miava – Othura – Lubinya – Bottfalva – Vagiocz – Kosztolna – Kraina – Brachonistia et Gablo – visnio – Illava oppidum Szt. György

Tartalomgazda