HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 002. - No. 003 / b.

Dátum 1676. február 7
Jelleg

179 old., latin nyelvű, pecsétekkel és aláírásokkal ellátott eredeti.
Melléklet: 6 old. Jobbágy-panaszok 1676. február 7-i dátummal. (Valószínűleg később fűzték az összeírás végére.)

Szöveg

Urbarialis összeírás, „Urbarium Boziniense” címmel, amelyet a kamara kiküldöttei a helyszínen készítettek.
Bazin, arx et oppidum:
A vár: a várárokban halastó. A vár épületeinek és fegyverzetének leltára. – A vár alatt méhes-kert. A vár és a város között terül el az allódium. Öt földesúri szántó, háromnyomásos rendszerben. Összesen 2409 nagyszombati köböl vetőmag megy bele. – Az egyik 626 köblös szántót a városi polgárok bérlik. – Tekintve, hogy a földesúri szántók művelését végző jobbágyok falvait elzálogosították, az allódiumot bérbe kellett adniuk. Most más falvak robotját rendelik a szóbanforgó földekhez. – Csukart mellett egy másik, jelenleg elhagyott, 40 holdas földesúri szántó. Gondoskodni kell műveléséről. Ugyanott gyümölcsös kert: alma, körte és szilva fák. Mellette 20 db. kaszás rét. – A várbeli allódium mellett gyümölcsös és veteményes kert. Gyümölcs aszalásra készített kemence. – Az említett kert sövényén túl egy másik konyhakert, melyben 5–6000 fej káposzta mellett még répa, hagyma, petrezselyem és főzelékfélék is teremnek. Ebből a vár ellátásán kívül el is adnak, bár ez a jövedelem nagy mértékben függ az időjárástól (szárazság). – Elhagyott kertész-ház. Tégla boltozatú, hosszú pince, melyben a dézsmabort szokták tartani. Fölötte félbe maradt csűr romjai. – Két rét, az egyik 150 kaszás terjedelmű. – Az allódiumban eltartható állatállomány: 40 tehén, 40 növendék-marha, 100 sertés, 500 tejelő juh, 300 birka és szárnyasok. – Somperg patak: halászata a jobbágyoknak titltva. – Csukard falu lakosai a faizás engedélyezéséért 8 forintot és 2 puttony körtét adnak. – Hat földesúri szőlő. Művelésük Bazin, Kis- és Nagy-Senkovicz lakóit terheli. – Három földesúri erdő, pontos határ-leírással. Az elsőt Modor oppidummal közösen bírják, a másik kettő a jobbágyoknak tilalmas. – Az allódiális erdők 200 sertés makkoltatását teszik lehetővé.
Limpach:
39 adózó ház – Census: minden telek után (akár egész, akár fél) 5 + 5 krajcárt adnak 2 terminusra. – A vizafogó építés, stb. megváltása telkenként 5 krajcár. – Bor-dézsma idején minden urna után 4 dénárt fizetnek. – Minden zsellérség után 4 dénárt fizetnek. – Karácsonykor egy borjút, vagy 1,6 ft.-ot adnak; közösen, húsvétra 4 tojást, pünkösdre egy csirkét adnak, házanként. – Az Illésházy idejében pénzért művelt szőlőt most robotban művelik. – A negyedtelkes jobbágyok és a zsellérek 2–2 öl fát vágnak. – Ezenkívül tartoznak a „szokásos” robottal. – Az educillatio során 24 urna bort kell kimérni, iccénként egy dénárral drágábban, mint ahogy a jobbágyok saját borukat mérik. – Az 1. malom (néhai Schreiner Oswald-é) két kerekű, bére: a templomnak 24, a kórháznak 3 nagyszombati köböl lisztet adnak és 5 ft.-ot fizetnek a vár munkáira. – A 2. malom „szabad”. – A 3. malom két kerekű, tulajdonosa Leittner János az építésért három évi mentességet élvez. Ennek lejárta után évi 40 nagyszombati köböl lisztet, egy hízott sertést vagy 2 forintot és a vári munkákra 5 forintot ad. – Két pisztrángos patak (névvel): 2 ft. büntetés terhe alatt tilalmas. – Bükkerdő a jobbágyokkal közösen és tölgyerdő, mely a parasztoknak tiltott. – A kecske és juh nyájakat, ha legeltetésük az erdőkben és szőlőkben nagy kárt okoz, ki kell tiltani a limpachi határból. – Bírságok. – Ha a jobbágyok szőlő-karókat gyűjtenek az erdőben, minden 10.000 karó után 1000-et a földesúrnak tartoznak adni. – Ha száraz fát gyűjtenek maguknak, minden tizedik öl fát a várba kell szállítaniuk. – A két szénégető mindegyikbe évi 9 forintot fizet a várba. – A két mészégető kemence mindegyike után évi egy szekér meszet kell a várba szállítani. – A madarászok minden tizedik madarat szolgáltassák be a várba. A limpachiak évi 25 pár csóka fejében szabadon madarászhatnak az erdőkben. – A kondák erdei makkoltatásánál minden nagy disznó után 10, kis disznó után 5 dénárt kell fizetni. – A szarvasok és vadkecskék vadászata tiltott. – A kerék- és csónakkészítők minden tizedik darabbal adózzanak a várba. – Czaill szőlőhegyén két földesúri szőlő, melyet robotban művelnek. – Ugyanitt egész éven át segíteniük kell a bazini vár borpincéjében adózó munkánál. – Thierling promontóriumán földesúri szőlő, melyet robotban művelnek. – Botszeg mellett, Gálsziget szigetén, egy Keskenyrét nevű allódiális kaszáló. Ez a 400 kaszás rét, közepes hozam esetén, kb. 60 öl szénát terem. – Ugyanitt földesúri káposztás kert és földesúri diós erdő, mely kb. 15 köböl diót ad. – Ugyanitt a Lenchehely nevű curia nobilitaris, melynek 25 holdas szántóját és 40 kaszás rétjét kilencedért bérlik. (A rét 1617-ben 11 öl szénát termett). Az egész birtok évi árendája 16 ft.
Bazin vár és tartozékai. Fiskusi tulajdon kamarai kezelésben.
(Pozsony m.): Bozin arx et oppidum – Limpach – Czaill – Tierlingh – Goczgnod – Nagy-Senkovicz – Kis-Senkovicz – Botszeg – Schwainzlach – Toth oder Ober-Eiszgrueb

Tartalomgazda