HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 002. - No. 001.

Dátum 1567. március 26–27.
1567
1567. március 7–június 22.
1568. február 3.
1568. február 3.
1568.
Jelleg

(Főirat:) 17 old. latin, pecsétekkel és aláírásokkal ellátott eredeti és ugyanennek két egykorú hitelesítés nélküli másolata.
Mellékletek: l. „Extractus gravaminum” (kb. 1567) úrbéri panaszok jegyzék 9. old., latin. Dátum és hitelesítés nélkül.
2. „Regestrum super proventus…” Jövedelem-kimutatás 1567. június 12-én kelt latin nyelvű, eredeti, 16 old.
3. „Regestrum Conscriptionis proventuum…” címmel egy 1568. február 3-án datált összeírás egykorú kivonata. 12. old., latin, hitelesítés nélkül.
4. Karlo helység urbarialis összeírása, (kb. 1568-ból) latin nyelvű, aláírással hitelesített, de dátum nélküli, 9 old.
5. „Summarius Extractus et numerus vinearum „Kimutatás a monostor tartozó szőlőkről, amelyek után természetben jus montanum címen adóznak a monostornak. 3 old. latin, hitelesítés nél. 1566-ból. (nincs regesztázva)
6. Az összeíró jelentése a győri püspökség bérbeadott tizedeiről. „Acta in Kewzegh apud D. Jurisith de decimis Episcopatus Jauriensis per se perceptis címmel. 1 old. latin nyelvű, aláírással ellátott eredeti, de datálás nélkül (valószínűleg 1567-ből) (Nincs regesztázva)
7. Memorialis címmel latin kísérőirat. 2 old., datus és alíárás nélkül (Nincs regesztázva)
A 6 melléklet oldalszáma összegezve: 52 old.
Jobbágy-panaszok: „Extractus gravaminum tam in laboribus, quam in contributionibus”…

Szöveg

Urbarium és Inventarium Zenthgiergy István apát elhalálozása után készítette a kamara. Az írást készítették. Szentpétery Miklós, Chrozy János.
Inventarium – Adatok az apátság Mohács utáni történetéhez, egyházi felszerelés, könyvek, az apát személyes javai: 2 db. kocsiló, sódar, szalonna, bor hordóban, ecet, köblösben gabona, edények, stb. igásállata nem volt az apátnak, mert földjeit a jobbágyok művelték, őszi és tavaszi vetés, allódiuma nem volt az apátságnak, mert nem volt erre alkalmas hely, hacsak a jobbágyokat el nem űzték volna földjükről, de ez igen veszedelmes lenne „quod esset Ahbatie perniciosissimum” a jobbágyok nevét a gyakori migratio miatt nem tudta az összeíró feljegyezni, puszta telek nincs, új szántóterületet és szőlőt csak irtással szerezhetnek a jobbágyok.
Mannesdorf:
24 egésztelkes jobbágy, minden telekhez 12 hold szántó. – 12 házas zsellér – 2 prédiális nemes – A jobbágyok censust adnak 4 terminusra, kocsmálásért a telek után 1 fl., a jobbágy személye után 50 dénár jár, minden telek ad 3 tyúkot, 20 tojást, 1 sajtot, húsvétra közösen adnak 1 borjút, heti 1 napot robotolnak, a zsellérek censust adnak 4 terminusra.
Borsmonostra: (!)
32 zsellér, 40 dénár censust adnak, néha dolgoznak a klastromhoz, új telepesek, most telepítettek szőlőt a kolostor alatti helyen, malmok censusa, az apáti familia és kommenciójuk, az apátsághoz tartozó szőlőhegyek és hegyvámjuk, az apátság szőlői.
1. sz. melléklet:
Manesdorff oppidum:
„Directorium ad Urbarium Claustri Bors Monostra”
Régen az educillatioért telkenként 1 forintot fizettek, most 2 hordó bort kell kimérniük. – Robotjuk heti egy nap, de ennél többre kényszerítik őket. – Természetbeni beszolgáltatás: 5 tyúk, 1 kappan, 1/2 liba és 1 quartale vaj, a korábbi 3 tyúk helyett. – A gabona és a bor dézsmát természetben fizetik, nem válthatják meg. – Személy- és áruszállítási robot-fuvarra kényszerítik őket. – Rendkívüli aratási robot, és az allódiális szőlő művelésének kényszere. – A többi possessio sérelmei is részletesen felsorolva.
2. sz. melléklet:
Jövedelemkimutatás.
Mannesdorff:
„Regestrum super proventus…”
A provizor falvanként beszámol a birtok pénzbeli jövedelmeiről. – 10 földnélküli inquilinus (név nélkül) után: „de singulo tum pro labore, tum pro educillacione vini den. 43”. – 25 sessio – a census minden sessio után 8 dénár. – Az educillatio megváltása telkenként 50 dénár. – Robotot szükség szerint teljesítenek. – A provizor kiadásai között jelentős tétel a fuvarköltség!
Összeírás-kivonat.
Borsmonostor:
inquilinusok: 46 (név nélkül!) – census Ker. Szt. János és Karácsony napjára 20–20 dénár – robot heti 1 nap – 4 iugera ad singulos domos minden bevetett holdért 1 köböl gabona jár ezen felül. – Új telepítésű promontórium, még a szabad évek nem teltek el. – educillatio: (jobbágyok tiltakozása) a terhes új szokás ellen – A caput bonorumban csak inquilinusok, a falvakban jobbágyok és inquilinusok. – 3 faluban említenek irtvány-földeket. – 6 helységben bérlik a jobbágyok az allodiális szántót és kaszálót!
4. sz. melléklet.
Karló:
sessionatus jobbágyok, fiúk, állatállomány – nevek – 3 kerekű malom után a földesúrnak évi 2 ft. – Egy telekhez 4 hold föld és 2 kaszás rét tartozik. – Várépítési robot helyett 3 tábla majorsági szántót művelnek meg, és egy földesúri szőlőt. Kaszálnak egy földesúri rétet. – Robot-váltság sessionként 8 ft. Négy inqulinus számít egy telkes jobbágynak. – Száraz kocsma pénz-adó 1 ft. – Irtás-földek és rétek után 1,7 ft. – „Ponbaint isznak egy hordóval az tisztviselőnek teczese szerint” – Census. – Bíró és molnár évi 2 ft.-ot ad a földesúrnak. – A földesúrnak ünnepenként természetbeni szolgáltatások. – A parókiának 4 iug. földje és minden telek után 1 ft. 20 d. jövedelme van.
Borsmonostori apátsági uradalom.
(Sopron m.): Mannesdorff oppidum – Oberlosdorff – Karlo – Borisdorff – Minichhoff – Michke – Perezlen – Sydan – Playgrieb – Niederlosdorff – Borsmonostra aliter Klastromallya – Kethel – Manesdorff – Alsolazlay alias Nyderlosdorf (Villa) – Felsewlazlay alias (Villa) Oberlosdorff – Karlo alias (Villa) Karly – Barom alias (Villa) Borysdorff – Malomhaza alias Mynkhoff – Mychke alias Streversdorff – Pereznye alias (Villa) Prezzyngh – Sydan alias (Villa) Zylisdorff – Playgráb (villa) Villa Bormonostra alias Klastromallya – Karlo possessio

Tartalomgazda