DIPLOMATIKAI LEVÉLTÁR (Q szekció) • Kincstári levéltárból (E) • MKA, Neo-regestrata acta (Q 311) • 14185

DL-DF 14185
Keltezés 1448-07-13
Keltezés helye Themeswar Temesvár Temes m
Kiadó HUNYADI JÁNOS KORMÁNYZÓ
Régi jelzet Q 311 / 557 22
DIPLOMATIKAI LEVÉLTÁR (Q szekció) • Kincstári levéltárból (E) • MKA, Neo-regestrata acta (Q 311)
Fennmaradási forma Átírás 1448
Nyelv Latin
Irattípus vizsgálati
Névmutató pécsi káptalan; Maróti László bán özv Borbála magán; Maróti Lajos (néhai László bán f) magán; Maróti Mathius (néhai László bán f) magán; néhai Maróti László bán édesanyja Orsolya magán; Kórógyi János macsói bán; baranyai nemesek; szomszédok; Lothárdi György királyi ember (kúriai); Darabosfalvi Darabos Pál királyi ember (kúriai); Pakai Imre királyi ember (kúriai); Bólyi Miklós királyi ember (kúriai); Szentmártoni Albert deák királyi ember (kúriai); Csipcsi István (Lőrinc f) királyi ember (kúriai); nádor; Lyppo Lippó Baranya m; Tharda Tárda Baranya m; Elwes Ölyves Baranya m; Melegal Baranya m; Zewrwk Zörök Baranya m
Tárgymutató tanúvallomás - birtok elfoglalása - károkozás - fenyegetés - törvényszék - tanúvallatás - eskü; forint
Regeszta Hwnyad-i János kormányzó a pécsi káptalanhoz. Jelentették előtte Maroth-i néhai László bán édesanyjának: Orsolyának, özvegyének Borbálának és fiainak a nevében, hogy Korogh-i János macsói bán az elmúlt napokban a baranyamegyei Lyppo birtokukat bizonyos baranyamegyei nemesek tanuvallomása alapján a maga számára foglalta le és ami még rosszabb, azon a címen, hogy az exponensek Lyppo elfoglalásakor neki 500 forintnyi kárt okoztak, 4 baranyamegyei birtokukat: Tharda, Elwes, Melegal, és Zewrwk a maga számára foglalta el és elfoglalva tartja most is, azt állítván, hogy Lyppo az övé és hogy a két úrnő foglalta el azt tőle, aminek még nincs egy éve. De mivel az exponensek azt állítják, hogy nemcsak hogy nem foglalták el Lyppot a bántól, hanem hogy azt László bán visszamenőleg is már több éven át békén bírta és hogy ennek az igazolására döntőbb és kézzelfoghatóbb tanuvallomást tudnak felmutatni, a szomszédok és a megyei nemesek részéről, mint amilyent János bán mutatott fel, csak kapjanak biztos helyet ahhoz, ahol a kihallgatandók mentek lesznek a bán mint hivatalos személy ráhatásától és fenyegetéseitől. Jóllehet tehát ilyenkor a kihallgatás a megyei törvényszék helyén vagy a vitás terület helyszínén szokott végbemenni, mégis mivel azon a területen a Korogh-i János viseli a macsói báni tisztet s így a neki alávetett területen a nemesek nem mernek a exponensek javára vallomást tenni, azért kormányzói hatalmánál fogva meghagyja, hogy a fenti ügyben a tanukihallgatás ne a megyei székhelyen, se a vitás terület színhelyén ne történjék, hanem a hivatalos emberek ”de domo in domum aut loco in locum” járjanak körül a megyében. Megkeresi tehát a káptalant, küldje ki a testimoniumát, akinek a jelenlétében a királyi curiából külön kiküldött ember menjen el házról-házra mindazokhoz a megyei nemesekhez, akiknek a kihallgatását szükségesnek tartják és saját otthonukban hallgassák ki őket eskü alatt arra nézve, hogy Lyppo birtokát László bán bitokolta-e már, vagy halála után anyja és az özvegye foglalta-e el azt János bántól oly időben, amelynek még nem múlt el egy esztendeje.Erről a káptalan Szent Jakab nyolcadára tegyen a nádornak jelentést.- Kijelölt királyi emberek: Georgius de Lothard, vel Paulus Darabus de Darabusfalwa, et Emericus de Paka, sin Nicolaus de Bool, sew Albertus literatus de Zenthmarton, sive Stephanus filius Laurentii de Chypch.
Temesvár. Meghagyja a pécsi káptalannak, hogy Maróthi László özvegye és gyermekei panaszára, mely szerint Kórógyi János macsói bán baranyamegyei Lippó, Tárda, Ölyves, Melegal és Zörök birtokaik elfoglalta, indítson vizsgálatot, és megengedi, hogy e vizsgálatot a tanúvallomások szabadsága érdekében helyről-helyre járva és ne a megyei széknél történjék, jelentéstételre a nevezett káptalant a nádorhoz utasítván. - (A pécsi kápt. 1448. júl. 30. átir.) - Regeszta forrása: Publikált regeszta (Hajnal István): LK 1 (1923) 112/29.

Tartalomgazda