HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 224. - No. 024.

Date 1836/39
Description

28 old., latin és magyar nyelvű eredeti (négy év 1836–39 iratai összefűzve)

Text

„Conscriptio” és „Aestimatio” együtt 1836. szeptember 30-i kelettel, amelyet a kamara a Szeged várossal kötött, cseresegyezséghez készített. Az 1839-es „Rectificata Aestimatio a praedium új eladományozásakor készült. Térképmelléklet.
Öttömös:
adatok a jelzett cseréről – a pradeium fekvése, határai, szomszédai, útviszonyok – a határ méretei – az egész területen nincs becslésre méltó építmény – a kétezer holdnyi területen egyetlen kút található, de az sincs kikövezve belülről – Szeged város közlegelőnek használta eddig, pedig az összeíró szerint a terület egyrésze földművelésre, sőt szőlő és gyümölcsfa telepítésre is alkalmas – a terület a termőföld minősége szerint 6. osztályba sorolva – a területe 38.744 Ft 52 xr-ra becsülték – a földek besorolása és becslése egy közös kamarai, vármegyei és városi bizottság javaslata alapján történt (a bizottság tagjainak névsora a magyar nyelvű rész elején található) – a bizottság tagjai helybeli tapasztalatokra hivatkozva hasznosíthatónak ítélik a jelenleg terméketlen „siványságot” is: „… a siványság ámbátor a mostani állapottyában hasznot nem hajt, mindazonáltal a szegedi határban látható mindennapi tapasztalás minden kézségen kívül teszi azt, hogy az illy sivány valamint erdő ugy szőllő ültetésre legalkalmasabb, következőleg a megkivántató szorgalom mellett hasznos földé változtathatik …” – a terület vizes részének értékét is elismerik: „ami az … vizállásos tájékot illeti, ez, vagy azon ülönös hasznára nézve, hogy nemcsak Szegednek messze elterjedő határjában, de szomszéd Majsa, Kisszállás, Szabadka határjának egy részében egyetlen egy vizállásos táj, ahol ezen a vidéken tenyésző Juh Falkák legczélarányosabban usszatattván, ez által a gyapju tisztasága eszközlése által igen hasznosnak lenni közönségesen tudatna” – Szeged város felkérésére a becslést végző bizottságba Kiskunhalas város is küldött hozzáértő gazda embereket (név szerinti felsorolás), akiket a nevezett napon „reggeli kilencz órrára Mérges melletti Csőszházokhoz utasitani ugy szinte az előre leteendő esküjökről, az ottan munkálandó Küldöttséghez hiteles alaku Bizonyitvánt adatni és küldeni a helybeli Tanács ne terheltssen” – a kötet végén található kimutatás a hat, minőség szerinti osztályba sorolt 2000 holdnyi területről részadatokat közös a következő sorrendben: I. Jó fekete homok, II. Középszerű, III. Buckás, IV. Vizes, V. Vizállásos, – VI. Sivány. – a 60x92 cm-es térképmelléklet pedig a 6 osztályba sorolt területeket különböző színezéssel jelzi – a közös kamarai, vármegyei és városi bizottság tagjai aláírásaikkal és pecsétjeikkel hitelesítették a térképet, amelyet Johann Ringer kamarai, Schréner György Csongrád megyei és Halácsy Miklós Szeged városi földmérők készítették – az új eladományozáskor 1839. december 21-én kelt „Rectificata Aestimatio” szerint a kamara a jelzett praedium becsértékét 26,300 Ft 15 xr-ra módosította helyesbítvén a minőség szerinti elosztás számadatait
Szeged város tulajdonából került a kamara birtokába „pro Camerali oppido Uj-Szeged in cambium”. 1739-ben „coimpetrantibus Antonio Josepho Skopecz, Emerico Magyar, Paulo Gremsperger et Josepho Szirányi clementer collatum”
(Csongrád m): Öttömös praedium

Content provider