HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 224. - No. 003.

Date 1839. május és július
Description

Összesen 63 old., latin és magyar nyelvű, eredeti.

Text

Conscriptio urb. adatokkal, amelyet 1839. május. 12-i kelettel a kamara a Marich család kérésére készített vármegyei kiküldöttek jelenlétében, térképmelléklettel a 31. oldalon (ismertetése a regeszták végén). Aestimatio (7. reg. old.) a fenti összeírás alapján a kamara budai adminisztrációja készítette 1839. július 23-i dátummal.
Szolga Egyház:
leírása, környéke, határai, szomszédai – felosztása társbirtokosok között – a Marich család tulajdonába került Fribeisz portiók birtoktörténeti adatai – a praedium földjei közepes értékűek, így erősebb trágyázást igényelnek – földje fekete-homosok (nigra sabulosa) és helyenként agyagos (argillosa) – rétjei jóminőségű szénát teremnek, de évente csak egyszer kaszálhatók – új telepítésű akácerdőcske – új telepítésű szőlő – 1832-től 1838-ig négy nyomásban voltak a szántók – 1838-ban a negyedik forgó földjeit árendába adták, de addia negyedik forgóban vegyesen termeltek őszieket és nyáriakat, ill. kapásokat, a negyedik nyomás földjeinek bérbeadása után az árendások többsége kukoricát termelt ezeken a földeken, aki nem árendált földeket pedig a földesúr ugarnak hagyta – az árendások vagy készpénzzel fizettek vagy a fele termést adták – a portiók becslését megnehezíti, hogy vannak olyan földdarabok, amelyek mindig árendásföldek és sohasem kerülnek bele a forgóba, így ezek jövedelme másképpen alakul, mint a harmadévenként ugaron hagyott földeké – a becslők végül azzal a feltételezéssel dolgoztak, mintha mindegyik földdarabot a forgók szerint használnák – termények a mellékelt kimutatások szerint: búza, rozs, árpa, kukorica, „vicia sativa” (vetett lednek vagy roznok), köles, „rapsitrum” (repce), borsó, lencse, burgonya – átlagos terméseredmények 1832 és 38 közötti években – szalmahozam és annak értéke – legelők értéke juhlegeltetés szempontjából – az összeírt portiók felmérési adatai, részletezve külön a szántók, rétek kiterjedését – kihallgatási jegyzőkönyv, amelyet a kamara kiküldöttjei vettek fel a helyszínen az alábbi kérdésekkel és válaszokkal: 1) Mennyi fuvarbér fizettetik egy pozsonyi mérő őszi és tavaszi gabonától szolgaegyházi pusztából Székes Fejérvárig? – válasz: „… őszi gabonából 12 xr., a tavasziból pedig 10 xr-t váltóban szoktak fuvarbérül fizetni” – 2) a Marich birtokon „egy közönséges kazal szalmába, vagyon 1 ölbe két igás szekér szalma” – 3) – ugyanitt „… egy Boglyába körülbelől 26 négyigás szekér széna takarittatik” – 4) a jelzett birtok legelőinek állapotaegy hold legelőn egy szarvasmarha „egész nyáron által meg nem élhet, hanem 4 darab birkára elegendő” – a székesfehérvári piaci árakról készített árfolyam-táblázat 1790 és 98 között minden hónapról, s így az évi középérték az alábbi termények árairól: tiszta búza, kétszeres, rozs, árpa, zab, kukorica – pl. a tisztabúza árának változása a jelzett 9 év alatt: 1790: 44 Ft 9 xr., 1791: 32 Ft, 1792: 20 Ft 48 xr., 1793: 16 Ft 6 xr., 1794: 22 Ft 9 xr., 1795: 37 Ft 30 xr., 1796: 22 Ft 48 xr., 1797: 21 Ft 15 xr., 1798: 20 Ft 6 xr. – Bérleti szerződés szántóföldek bérbeadására: „egy lántz föld” évi bére 4 Ft 45 xr. – térképmelléklet: 32x57 cm-es fekete tollrajz és összeírt portiókról feltüntetve a szomszéd birtokosokat, készítette Csőrgey Zsigmond „Fejér vármegye mérnöke”, hitelesítette Mészöly Pál alszolgabíró és Győrffy József esküdt.
Aestimatio: Az aestimatió bevezetője birtoktörténeti adatokat is közöl: az összeírt portiók 1791 és 1793-ban kerültek a Fribeisz család tulajdonából „fassione perennali” néhai Marich Tamás birtokába, jelenlegi tulajdonosuk Marich Dávid – az Aestimatiót a tárgyalt Conscriptio adatai alapján, felhasználva az ott említett kimutatásokat, a kamara budai számvevősége készítette.
Néhai Fribeisz Ferenc utódaitól, a Marich család tulajdonába került portiók.
(Fejér m.): Szolga-Egyház praedium (ma Szabadegyház)

Content provider