HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 220. - No. 022 / a.

Date 1744. szeptember 9.
Description

Eredeti, latin. 69. fol. bőrkötésben. Fol. formátum, sajátkezű aláírások és pecsétek lenyomatai.

Text

Conscriptio urbéres adatokkal, melyet Ternyey János kamarai sóhivatali igazgató készített az 1714-es Bethlen Miklósnak elzálogosított uradalom visszaváltásakor.
Huszt:
A vár igen szép színezett távlati rajza, hozzá jelmagyarázat és részletes leírás. A várban katonaság. – Az oppidum színezett rajza, háttérben a várhegy, a házak egyenként, néha még a kerítés is berajzolva, kerített templom, allodiális épületek stb. – A vár kapuján kívül ser- és pálinkafőző kocsmával. – Gyümölcsöskert és kaszáló. – A vár alatt allódium istállókkal, káposztáskert, kocsma, mészárszék, melyet a vár parancsnoka usurpál. – A vár alatt "Fejér ház" kúria, a régi 1712-ben összeírt épület elpusztult. Az új épület részben kőből, részben paticsból. A kuriális épület részletes leírása. – Szalmatetős csűr, pince sernek. – Kert gyümölcsfákkal, serház kőből pálinkafőzővel. – Lóistálló, börtön, felette szoba. – Kocsiszín más istállóval, más faépület. – Gabonaház. – Új faház fából: 2 szoba, tornác, kisebb szoba, káposztáskert alma, körte és szilvafákkal, befejezetlen pince. – Huszt folyóm túl régi allódium csűrrel, kocsma 3 pincével, az itt árult akó bor, ebből készpénz bevétel. – 2 mészárszék a piacon, a harmadik a kúria előtt. – Iza utca pálinkamérésében a zsidó bérlő méhsert is mér. – A vám árendában. – A oppidum censusa Szet. György és Szt. Mihály napra. Vásáraik: karácsony, húsvét, augusztus 15., november 19. – A kúriánál a zálogos által építtetett malom 1 kerékkel, bevétele köbölben. – "malom vizen" 2 más malom 1 kerékkel, ugyanitt 2 malom, amelyek nemesek tulajdonát képezik. – Az előző összeírásban említett domus Carnasinaria helye már nem ismeretes. – "Piros-domb"-on vendégfogadó. – Az oppidumban lakó nemesek utcánként névszerint összeírva: "Klastrom utca", "Csillag alias Lakoc utca", "Felső utca", "alsó Kotug", "Iza utca", "Piac alias Templom utca". – Következik a taxalisták (45), zsellérek (11), puszta telkek, cigányok (33) névsora. Régen 1 fl. taxát adtak, de most szegénységük miatt nem adják. – Az allódiális szántó holdnyi darabonként. Az összeíró megjegyzi, hogy 1660-ban még nem volt, a kapitányok foglalták később maguknak. – Kocsinyi allódiális rét. – 2 bükkös erdő, ahol db. sertés makkolhat, fele a városé. Az erdőben lévő irtáson bazilita kolostor zsellérházakkal. – Az oppidum adója. – A város elsőfokú bírói fórum, a büntetések, ha a város szabta ki, a városé, ha az úriszék 2/3 része a bíráké, 1/3-a a felperesé.
Visk:
Szép színezett rajza, mely egyenként tünteti fel házait, kerített templomát. – A lakosok névszerint. 124 jobbágy, 26 zsellér. – Állataik db.: ló, ökör, tehén, juh, kecske, disznó, kas méh. – Jelölve az esetleges mesterség is. – Területe 2 nyomásban, jelentős len-termelés. – A tölgyerdőt kiírtották, helyén kocsinyi kaszáló. – A bükkerdőben db. disznó, makkolhat tized ellenében. – Az oppidum censusa 1614-ben és most: a várhoz 6 fl.-t adnak már 10 éve. – 3 malom, de a víz hiánya miatt nem forognak. – A vár helyett csomó lent adnak. – Peres ügyeiket első fokon az oppidum, másodikon Técső bírái is jelen vannak, s csak a harmadik instantia az úriszék.
Técső:
75 subditus telekkel, 21 zsellér. – A 3 erdő egyike kiírtva, a másik tölgy és bükk erdőben makkoltatás. – Remete és Técső között rév vámmal, a bevétel megoszlik. – 2 malom.
Hosszumező:
53 subditus név szerint (közülük 27 nemes jobbágytelken), 10 zsellér. – Ennek is, mint az előzőnek színezett távlati rajza. – Tölgy és bükk erdő. – A kocsma az oppidumé. – 2 malom.
Sziget:
Színezett rajza házaival, templomaival. – A szántó 2 nyomásban. – Bükk erdő, makkoltatás és legeltetés. – Az 1614-ben említett vám megszűnt. – Az oppidum bort, sert, és márcot árulhat minden funduson. A pálinka árulását a nemesi közösség reserválta a bevételét a református papkapja. – Nemesek malmai. – A tizedet a református pap szedi. – A környező falvak: Mihályfa, Szelencs, Sófalva, Sándorfalva, Szelistye, Gernesz, Eötvösfalva. – 1712-ben 150 kaszást adtak a várhoz, 200 kocsi fát, nyírfa vizet. Az összeírás idején már nem szolgálnak.
Iza:
A falu, s a következőké is, rajza. – A jobbágyság névsora, a telkek nagysága. 72 jobbágy, 4 zsellér. Sok jobbágy és zsellér elmenekült. – Szántó köbölben postfundualia, vásárolt és írtás külön, rétnél is úgyszintén kocsinyi. – Fiaik. – Állataik db.: ökör, tehén, növendék, juh, disznó, kas méh. – Az 1600-as összeírás szerinti szolgáltatásaik: köbölnyi zab, nyestbőr, kocsinyi széna, karácsonyra tíúk, húsvétra tojás és dénár telkenként. – 1712-ben: a fiskusnak 7 nyestbőr, 1 a provisornak, köbölnyi zab, karácsonyra 7 tíúk, kocsmálásért készpénz. – Jelenleg készpénzzel váltják meg a kocsmálást, nyestbőr és a várbéli szolgálatot, ezen kívül adnak köbölnyi zabot. A konyhára igény szerint tyúkot, libát, vajat. – Tizedet csak méhekből és disznóból adnak. – Az uradalom igénye szerint robotolnak. – Kocsma és malom árandában. – A falu füstjétől Huszt oppidum tanácsosához vagy a provisorhoz fellebbezhetnek.. A bírság tételei.
Szaldabos:
A menekült jobbágyok összeírása, jelölve az is, ki hová menekült. – 34 jobbágy név szerint. – 1600., 1614. és 1712. évek összeírásából a szolgáltatás. – Malom 1 kerékkel.
Bustiaháza:
3 malom, a kocsma árendában. – 39 jobbágy, 1 zsellér.
Talaborfalva:
Főként tavaszi gabonát termelnek. – 37 jobbágy, pap és 2 egyházfi. – Bükk- és tölgyerdő. – A régi urbáriumból kivonatolt szolgáltatások.
Dulfalva:
23 jobbágy, 3 zsellér. – Paraszti malom. – 1600., 1614., 1712. évek szolgáltatásai.
Az egész uradalom bevételének táblázata. – Az összeírók megjegyzései, a zálogos válasza és az összeírók contrareplicaja.
Huszti kamarai uradalom.
(Máramaros m.): Huszt oppidum – Visk oppidum – Tecső oppidum – Hosszumező oppidum – Sziget oppidum – Iza – Szaldobos – Bustyahaza – Talaborfalva – Dulfalva.
A szövegben említve: Mihályfa – Sófalva – Szelence – Sándorfalva – Szelistye – Eötvösfalva – Gernesz

Content provider