HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 171. - No. 006.

Date 1790. július 18.
Description

135 eredeti számozású oldal + 1 old. helynév-index. (Eredeti, német nyelvű, bőrkötésű könyvalakban.) Birtokösszeíró: nincs jelezve.

Text

[Conscriptio], amely a felsorolt birtokok árendábaadása alkalmával készült.
Lekér:
A helység fekvése, határai, szomszédok. – Uradalmi épületek leírása: – kocsmaház – mészárszék – pálinkafőző – téglaégető– majorház – magtár – urasági kastély – plébániaház–Svájci tehenészet, állatállomány, vaj- és sajthozam; méhészet. – 24 29/32 egész sessio, 25 jobbágyház, 24 saját házában lakó zsellér.– Jobbágysessiók: a földek minősége jó terméshozam búzából hatszoros, árpából négy és félszeres, zabból hétszeres; jó értékesítési lehetőség. – Faizás az uradalmi erdőkben.– Földesúri legelő-terület közös a faluval.– Új telepítésű szőlők még nem teremnek. Az alattvalók jó anyagi viszonyok között vannak és a szolgáltatásaikat pontosan teljesítik. – Jobbágyszolgáltatások: készpénz census; természetbeniek: kappan, csirke, tojás, közös ajándékként borjú.– Évi 52 nap igásrobot, tüzifa-szállítás, hosszú-fuvar.– A saját házukban lakó zsellérek gyalogrobottal szolgálnak, szoktak az uraságtól kapni földet is. – Az igás- és gyalogrobotok felhasználása a földesúri szántók, rétek és kertek művelésénél.– Az alattvalók levélhordási és fuvar kötelességei.– A fonási kötelezettséget készpénzzel váltják meg.– Terménykilencedek és tizedek: búza, árpa, zab és köles terményekből. – A méhek utáni kilencedet készpénzzel váltják meg. – Földesúri jövedelem a kilencedek és tizedek szalmahozamából.– Az új ültetésű szőlők után természetben még nem adhatnak dézsmát, de a tizedet és kilencedet készpénzzel váltják meg, ezt a földesúr azért hajtja be rajtuk, mert a betelepített szőlőterületek terménydézsmájától – ha azokat termőföldként hasznosítanák – addig míg a szőlők nem teremnek, elesik. – Az allódiális földek vetéskapacitása, terméshozama, tiszta haszna. – Az allódiális rétek szénatermése.– Lenföldek terméshozama – A földesúri kertek haszna, alma-, körte- és szilvafák.– A földesúri erdők utáni jövedelem fehér fűz "Felbe" erdők "welche alle 6 Jahre abgestutzet werden können". – Földesúri jövedelmek: a kocsma, mészárszék, pálinkafőző, a régi apátsági épület, a malom, a halászat, a téglaégető árendájából.
Csatta:
A csattai birtokrész összeírása végén található a jegyzék az uradalmi alkalmazottakról: intéző, ispánok, erdőőrök, kertész, kéményseprő. Járandóságuk: készpénz és természetbeniek, tiszta búza, "Küchelspeiss" (sütéshez válogatott búza vagy ebből liszt), sajt, vaj (zsiradék), fa, vessző, kenderföld, széna.
Összesítés az uradalom kiadásairól és bevételeiről: Lekér 1568 fl. 38 3/8 Xr, Kis Oroszi 138 fl. 32 5/8 Xr, Csatta 2069 fl. 2 3/8 Xr, összesen: 4776 fl. 13 3/8 Xr. Évi kiadások 764 fl. 37 Xr. Tiszta haszon: 4011 fl. 36 3/8 Xr.
A lekéri apátság birtokai (Abtey St. Salvator von Lekér).
(Bars, Hont m.): Lekér, Bars m. – Kis Oroszi, Bars m. – Csatta, Hont m.
Gróf Mailáth József királyi kancellár-helyettes számára bérbeadott birtokok. [A helynév-index a három fenti helység határában főbb dűlő (erdő, rét stb.) nevét is felsorolja.]

Content provider