HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 156. - No. 041.

Date 1756. augusztus 16–17–18.
Description

5 oldal, latin nyelvű, hitelesítés nélküli másolat

Text

„Urbarium Generale I. Comitatus Bihariensis”
A fenti dátummal Váradolasziban tartott megyegyűlésen felolvasott Urbarium szövege.
A bizottság munkája rendjén a hazai törvényeket, melyek a földesurak számára megszabják, hogy jobbágyaiktól mennyi szolgáltatást és robotot követelhetnek, a helyi viszonyokra alkalmazva „sequentia puncta accomodatio est deduct:”
Urbarium Generale I.C. Bihariensis.
1. örökös jobbágyok censusa „pro terragio” (Art. 15. Ulad. Decr. 7. szerint) 1 rajnai forint. – Robotjuk egy évben heti egy nap (Art. 16. Ulad. Decr. 7. és 36–37. 1548.) azaz évenként 52 nap saját élelmükön, napkeltétől napnyugtáig, akinek van, saját igájával és saját állatával; a gyalogszeresek is tartoznak robotolni. Ha pedig aratás, szénakaszálás és szüret idején maguk helyett nőket és gyermekeket küldenek szolgálatba, „tunc duo facient unum numerum.”
2. A taxások (sive migrati) rendes évi censusa a fent hivatkozott törvények szerint ugyancsak 1 rajnai forint, robotjuk is azonos, azaz évi 52 nap, vagyis közöttük „nullam distinctionem faciant”; hogy azonban helyben maradásukat jobban biztosítsák, robotnapjaik számát földesuraik 26-ra csökkenthetik, ebben az esetben censusuk 2 forint lesz, azzal a megszorítással, nehogy ezáltal „legibus Patriae positivis praejudicetur.”
3. A zsellérek földesuruknak ugyancsak évi forint censussal tartoznak, (Art. 22. Ulad. Decr. 7.), robotjuk az 1548. 38. t. c. szerint „á proportione facultatum suarum.”
4. Az előzőekben ismertetett szolgáltatásokon (census és robot) tartoznak még minden terményük és jószáguk után kilencedet adni földesuruknak, éspedig: bárányaikból és kecskéikből és méheik után, (Art. 18. Ulad. Decr. 7.) vagy amennyiben fentiekből elegendő mennyiségük nincs, fizessenek helyette megváltást. – A megváltás bárányonként 4 1/2 kr., kecskegidára 3., méhkasonként pedig 6 krt.
5. Minden fejőstehén után tartozik a jobbágy földesurának természetben 1 icce írósvajjal, s valamennyi jobbágy „absque omni discrimine” ad havonta egy-egy (tyúkot csirkét), évente ezenfelül tartoznak 2 tyúkkal és 10 tojással. Azok a nagyobb tehetségű „hospites”, akik különböző szárnyasokat nevelnek, minden fajtából, ami tyúkokon kívül van udvarukban, kötelesek egyet-egyet adni. (Art. 19. Ulad. Decr. 7.). Mindezeken felül a falvak közössége a szokásos vizitáció és úriszék alkalmával, valamint határjáráskor és hagyatéki eljárásnál „moderate et aproportione” tartoznak élelemről gondoskodni.
6. Minden olyan helység vagy közösség, mely egy földesúrnak van alávetve, ha 30 jobbágyból áll egy, ha 60 vagy több lakosú, két hízott sertés beszolgáltatására vagy tinó (hízlalására) köteles földesura számára. Azok a földesurak, akiknek nincs nagyobb jószáguk és egész possessiojuk, minden tíz telkesjobbágytól 1 sertést vagy tinót kívánhatnak. (Art. 20. Ulad. Decr. 7. szerint.)
7. A már hivatkozott 1548. 39. t. c. minden nagyobb ünnep és esküvő alkalmából megfelelő és tisztes „subsidium” kiállítására kötelezi a jobbágyokat földesuraik számára.
8. Pázsit-adó címén minden sertés után, ha egy éves, 6 krajcárt fizessenek, az egy év alattiakat nem veszik számításba. A makkoltatás kezdetén a helyzet tisztázására a lakosok tartsanak megbeszélést földesuraikkal, melynek során saját jobbágyaikon kívül az extraneusok érdekeit is vegyék figyelembe.
9. Mivel sem a malmok, sem ezek jövedelmei nem egyenlőek, mint az uradalmi regálé címén fizetett taxák, „domini terrestres á proportione fructum convenient.”
10. Minden pálinkafőzőüst vagy fazék után, amikor használatban vannak, tartoznak a jobbágyok 2 rajnai forint taxával.
11. A fentiekben részletezett robotkötelezettségeken túlmenően, akár saját, akár az uradalom jogainak védelmében vagy más szükség felmerülése alkalmával szabad a földesuraknak akár a megye területén, akár azon kívüliek, mérsékelt szekérfuvar és előfogat kiállítását megkívánni saját jobbágyaik megyéjében vagy ténylegesen saját költségükön (azaz az uradalomén) megyén kívül. Azoknak a földesuraknak, akik az 52 napon felül robotot kívánnak, a megyén belül tartoznak a kijelölt helyre: csűrbe, pincébe szállítani, éppen úgy, mint a saját falujukban működő bormérésbe, s ezeken kívül „praeter imputationem praemissarum dierum” bort szállítani, azt a földesúr számára kimérni, az üres hordókat visszaszállítani, s a saját területükön lévő erdőkből a tüzifával ellátni (tudniillik a földesurat). (lásd Art. 16.1550.) Idegen italok bevitelétől vagy sörfőzéstől „sub poena fustigationis et contrabandi” tiltatnak.
13. Ünnepi fa „vulgo Karácson fa” címén a földesúri curiához minden jobbágy tartozik az erdőkből tüzifát szállítani. Éspedig: minden jobbágy, akinek 6 vagy 4 igásállata van, köteles egy bécsi ölfát beszállítani, akinek 2 marhája van, fél öl fát, akiknek pedig igásállatuk nincs, s gyalogszerrel szolgálnak, az elszállítandó fákat tartoznak kivágni. Azokról a sík területekrőll vagy völgyekről, ahonnan a jobbágyok vesszőket, fákat vagy nádat használnak, tüzifának, mindegyikük tartozik tehetsége szerint egy egész vagy fél szekérrel belőlük földesurának. – Fenti jobbágyok taxások és zsellérek, ha földesuraik a hivatalos roboton kívül még egyéb, akár igás-, akár gyalogszeres szolgálatot kívánna, tartoznak teljesíteni, napibér fejében. Ennek összege: hatökrös szekérrel vagy igával den 45., két ökörrel vagy lóval den. 30. Gyalogszeres napi 12 dénár. Kivételt képez az aratás és a szüret ideje. Továbbá, a jobbágyok robotjuk megváltására erőszakkal nem kényszeríttetnek. Az egyik évről elmaradt robot a következő évben behajtható; mindazonáltal a földesurak a munka elvégzését úgy szabályozzák, hogy a felhalmozódott robot restanciák behajtásával egy éven belüli behajtásával jobbágyaikat ne terheljék.
14. Ahol a földesúr a kender- és lenkilencedet inkább akarja természetben megkapni, mint kilencedmegváltás fejében bizonyos számú zsákok szövésében jobbágyaival megegyezni, ahol a jobbágyok feleségei akár örökösek, akár szabadköltözők legyenek, fonalat eresztenek és fonnak telente, tartoznak a földesúr számára is fonással, éspedig akár a vékonyabból egy, a közepesből kettő, végül az erősebből három fontnyival. A nőtlenek és özvegyek pedig, akiknek fonó hozzátartozói nincsenek, ettől a szolgálattól mentesek.
15. „In casu denegationis eorum” akár kilencedbeszedés, akár összeírás alkalmával, tartoznak tisztán (világosan) vallomást tenni; a törvény által kiszabott büntetésnek pedig helyt kell adni.
16. Vadászat, madarászat és halászat, mint uradalmi regaliák, a parasztok számára törvényes büntetés terhe alatt tilalmasak. Art. 27. II. András és Art. 7. Albert törvénycikkek értelmében a földesuraknak jogukban áll a nyestbőr-adót kívánni, mivel azonban ezek vadászata tilalmas, ezt a jövedelem-fajtát nem gyakorolják. Mikor azonban évente háromszor vagy ennél kevesebbszer a vadászatokra a földesurak számára kívánják tőlük, a kijelölt helyekre menni tartoznak, „mediis tamen ad eandem uti, et ancupium et piscationem necessariis per d. terrestres praestandis.”
Qua praemissa eadem deputatio I. Universitati debito modo referanda censuit, ex eadem deuptatione die 18 augusztus Anno 1765 conclusive celebrata.”
Bihar vármegye részére készített urbárium-tervezet.
1756. augusztus 16-án összeült Várad-Olaszi oppidumban az ugyanebben a hónapban tartott megyegyűlésen az általános megyei urbárium kidolgozására kijelölt bizottság. Ezt az urbáriumot mind a földesuraknak, mind jobbágyaiknak figyelembe kell majd venni.

Content provider