HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 148. - No. 038 / a.

Date 1684. március 2–3.
Description

39 oldal magyar eredeti.

Text

Készítette: Telegdi Benjamin és Dobi Péter.
Inventarium – Bornemissza Anna fejedelemasszony Boczkóhoz tartozó javainak leltára, provizorváltozás alkalmából felvéve, majd urbárium.
Bocskó:
Udvarház a Tisza parton, leírása, félszerrel. – Lóistálló fenyőboronákból, tölgyfagerendákból, szalmával fedett, padlásos. – Kamrában átalagban almaecet. – Bútorok, konyhai edények – Padláson kanca, csikó, tehén és borjúbőrök, számuk; aszalt szilva és aszalt gyümölcs köblök. – Belső udvaron baromfiól. – Veteményes kert, benne egy almafa, fa gereblye. – Csűrös kert, csűr, leírása. – Tehenek egyenként leírva, disznók, ludak, récék, tyúkok, kakasok száma. – Malom, leírása, berendezése, ha szokatlan nagy szárazság nincsen, szépen jövedelmez, ványoló, kásatörő is van mellette. – Serfőzőház berendezése. – A leltár után urbárium, a kúriához tartozó jobbágyok, állataik (fajták szerint), szolgálataik és dézsmájuk connotatioja. – Jobbágyok névvel, fiak neve, kora, egy kenyéren lévők feltüntetve. – Állataik: lovak, ökrök, tehenek, üszők, juhok, disznók, méhek. – Özvegyek, majd zsellérek névvel, vagyoni helyzetük, utóbbiak nem régen jöttek, innen-onnan, amikor akarnak, elköltözhetnek, tehetségük szerint, amivel lehet, segítik a falut. – Szökevények névvel, ahol ismert, a jelenlegi tartózkodási hely feltüntetve. – Puszta telkek nincsenek. – Telkek együttes száma, mindegyik után két nyestet adnak, Szt. György és Mihály adót fizetnek, két köböl zabot adnak, zsindelyeket, 24 halat, 1 tyúkot. – Gyapjút közösen adnak. – A földesúr hét főzetre való zabot ad a falunak, akár kifőzik, akár nem, fizetnek érte. – Teleki úrnak évente 4 nyesttel és 6 berbéccsel tartoznak közösen. – Ország adójának összege, a rónaszéki kamaraispán szedi be. – Gabonából nem tartoznak dézsmával, csak méhekből és disznókból, ha tizen alul van, megváltják, összege. – Juhokból dézsma helyett őnagysága engedelmével 12 berbécset adnak közösen a faluból. – Katona majorba tartoznak 30 kaszást és 30 aratót állítani; hogy ökörrel itt nem szolgálnak, fizetnek, összege. – Mivel Bocskón majorság föld nincs, a falu saját földjéből tartozik 60 köblöt zab alá való földet szakítani, ha a puszta telkek földjeiből nem telne ki, zabot földesúr ad, jobbágyok tartoznak vetni és learati. – Tutajok mellé kormányosokat és hajósokat adnak, amikor szükséges. – Törvénykezést a falu székin kezdenek, innen fellebbezhetni a tiszt elé, ahol véget kell érnie. Minden bírság két része őnagyságáé, egy a tiszté – Minden sátoros ünnepen a kabalapojániakkal és aknarahóiakkal tartoznak 1-1 hordó bort árulni. – Parochiális telek, beleszámít a telkek számába, de censust nem a pópa, hanem a falu fizet utána, pópa ország adójába 1 tallért ad. – Falu határában havas, őnagyságáé, rajta levő esztrenák, akár helybeliek, akár idegenek legeltetnek, ha 20 juhon felül hajtanak ide, egy berbécset, azon alul egy bárányt adnak, ezenkívül egy sajtot is. – Szomszédos helységek. – Határvillongás Pogány Zsigmond úrral.
Kabalapojána:
Szökevények nincsenek. – A telkekből a pópán kívül a bíró és zsellérek is bírnak, ezek után nem adóznak. – Censusba tyúk helyett császármadarat adnak; – sószállítópénzt fizetnek.
Ruszuszka:
Mivel nem régen szállták meg a falut, censusba csak két nyestet és sószállítópénzt adnak, azonkívül ország adóját fizetnek, más semmivel nem tartoznak, határukat a lonkai határból szakították ki. – Határvillongás a kabolapojániakkal.
Lonka:
Nagyon sok puszta telek, ezeket őnagysága számára tartják, de rétjeit kaszálhatják a falusiak. – Lakott telkekből krajnik is bír. – Censusba 24 szárított halat adnak, karácsony tyúkjával tartoznak, a többit mint a bocskóiak. – Teleki úrnak ruszuszkaiakkal együtt adnak két nyestet és 3 berbécset. – Malom, egy követ a jobbágyok tartoznak venni, másikat a tisztek, ami fa szükséges a malomhoz, lakosok tartoznak hordani és faragni. – Folyóvíz a határban, maguk számára nem halászhatják.
Kaszopojána:
Külön erdeje őnagyságának nincsen, de ha máshol nem terem makk, a falu erdejére hajtják disznait. – Folyó a falun felül tilalmas, abból fogják az adó-halakat, mikor a huszti főtisztek vagy őnagysága érdemes szolgái idejönnek, halásszák.
Bocskorahó:
Évente két, 16-16 szálból álló tutajt tartoznak Szigetre szállítani, tisztek 2 forintért váltják be. – Birtoktörténeti adatok.
Karáczfalva:
Gyalog és lovas szabadosok a lakosok között. – Két nemes is, Rédei Ferenc úr szabadosai voltak, ő nemesítette meg őket, telkeikhez való appertinentiák. – Paraszti malom, tulajdonosa neve, ha forog, egy rókabőrt adnak őnagyságának.
Nagypatak:
Katonában 1 aratót egy kaszást adnak egy hónapra, mással nem tartoznak.
Általános megjegyzések, a jövedelmeket összegzi az egész jószágból. A vármegye tiszteknek nincs hatalmuk felettük, ezért adnak a főispánnak nyesteket, berbécseket.
Bornemissza Anna fejedelemasszony birtokai.
(Máramaros m.): Bocskó – Lonka – Kabala Pojána – Ruszuszka – Kasso Pojána – Boczko Raho – Keöreösmezö – Borkutt – Karaczfalva – Nagy Patak

Content provider