HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 040. - No. 035.

Date 1567. szeptember 20.
Description

128 old. latin, eredeti. + Summarius Extractus 1567. szeptember 18–1568. szeptember 17. közötti időről Sokliossy András provisor számadása az uradalom bevételeiről

Text

„Urbarium”, melyet br. Kharling, Paczoth János és Ormanj Demeter készítettek.
Összeírás: subditusok név szerint, úrbéres és egyéb földesúri bevételek, szolgáltatások.
Oppidum Sárospatak:
Sorjában felsorolva a lakók név és gyakran állás szerint is, amilyenek: litteratus, barbely, mensipar, pistor, zabor, castellanus in parte exteriori, lapicida, castellanus in arce, főurak vagy özvegyek házai, nobilis, chyzar, bodnár. Az összes házak száma 53. – A kapu előtti házak: A lakók itt is név és állás szerint: aurifaber, kalmar, erzyngyartho, orgonás, alch (pusztahely) gabona-ház a várhoz, ecclesia parochialis. Összesen 14 ház. – A felső várallya házai: A lakók itt is név és állás szerint: vicecastellanus, kovách, zygyartho, domus libera, molnár, varga, seripar, eöthwes. Összesen 31 ház. – Az alsó várallya házai: Lakók név szerint; állás szerint csak 1 van megnevezve: hortulanus ad arcem. Az összes házak száma 36. – Ezek eddig mind egésztelkesek voltak. – Féltelkes telepesek a felső várallyában: A lakók itt is név és állás szerint: botos, kovács, zeöch, nyerghes, keövágó, figulus, serypar, fazekas, chyzar, kocsis. Összesen 61 ház. – Féltelkes telepesek az alsó várallyában: A lakók itt is név és állás szerint: factor, sypos, exemptus, kewagó. Az összes házak száma 33. – Negyedtelkesek az alsó várallyában: Telepesek név és állás szerint: lakathgyarthó, kewagó. Az összes házak száma 10. – Házzal rendelkező zsellérek: Név és szám szerint, összesen 11. Ezek közül sem a városbelieknek, sem a várallyaiaknak nincs szántóföldjük, mert a sessiokhoz tartozó összes földeket Perényi Péter a Walpoból és Soklyosból idetelepített szlávok között osztotta szét. – Szőlő van 15, név szerint felsorolva. Ezek után a földesúrnak kilenced jár, míg a tizedet a pataki plébános kapta, mígnem Perényi Péter azt a várhoz tette át, mi a plébániának birtokot adott helyette, részben Chernahon, részben Nagy Thoronyában. – A Bodrogh folyón 4 kerekű malom, a földesúré. – Patak és Újhely között makkos erdő, mely után tized jár. – A Tiszamenti erdőnél csak az idegenek fizetnek tizedet. – A nagyrétből ki-ki annyit kaszál, amennyit bír. – A halászó helyekért a halászók 50 forintot fizetnek. Akik közülük 1 frt értékű csíkhalat fog, az uraságnak ad csöbör csíkot. – A bodrogi révnél terhelt szekerek után 8 dénárt fizetnek, üres szekér után 4 dénárt. – A keresztúri rév kb. 20 forintot jövedelmez. – A belsővárosbeliek nem fizetnek censust, míg a várallyabeliek egész telek után 4 frt. – Úgy a városbeliek, mint a várallyaiak Húsvétkor, Pünkösdkor és Karácsonykor ajándékot adnak: csirkét, libát és más efféléket. – A gabona után tized jár. Ennek nagysága. – A szénát a földesúr részére nem ők kaszálják, de az összegyűjtés az ő terhük. – A nagy szőlő negyedrészét ők művelik. – Borkimérés. – Akik saját boraikat árusítják, minden hordó után 14 dénárt fizetnek az uraságnak. – Tizedszedéskor az idegenek 2 köböl zabot szolgáltatnak. – A város mészárosai minden leölt állat után 5 dénárt adnak. – 1 forintnyi vásárolt hal után 1 dénár jár.
Kys Pathak:
A szlovák sorban: Egésztelkes telepesek: Név szerint és foglalkozás szerint: varga, kalmár, libertinus, nobilis, castellanus porte civitatis, zakách, vámos, lanio. Összes lakók számra 23. – Féltelkes telepesek: Név szerint és foglalkozás szerint: fazekas, mezaros, allódium domini terrestris habens allodiatorem, kerekgyartho, libertinus, alch, vamos. Összes lakók száma 32. – Harmadtelkes telepesek: Név szerint és foglalkozás szerint: varga, molnár, mészáros, kéméngyártó. Összes lakók száma 18. – Negyedtelkes telepesek: Név szerint és foglalkozás szerint: libertinus, kerekgyartho, teloniator, kovách, barbely, castellanus in arce Pathak, alch. Összes lakók száma 20. – Zsellérek, akiknek kis kunyhóik vannak: Név szerint és foglalkozás szerint: kerekgyartho, hortulanus. Összes lakók száma 12. – Minden egész telekhez 2 hold szántó jár. – Pusztatelek nincsen. – Az irtáserdőkből szántókat csináltak maguknak. – Szőleik a pataki szőlőhelyen vannak; tizedet fizetnek utánuk. – Rétek és hozadékuk. – Borkimérés háromszor. – Évi census Szent Györgykor és Szent Mihálykor 50–50 dénár. – Ajándékot adnak Húsvétkor, Pünkösdkor és Karácsonykor. – 3 napig kötelesek kaszálni, összegyűjteni és behordani. – Két napig szántanak és vetnek.
Kys Pathak:
In Hungarica serie: Egésztelkes telepes név szerint 4. – Féltelkes telepes név szerint 8. – Harmadtelkes telepes név szerint 1. – Negyedtelkes telepes név szerint 5. – Zsellér nincsen. – Szent Mihály censusa egész telek után 1 frt. – Borkimérés évenként háromszor. – Kötelesek szénát kaszálni és a várba beszállítani. – Más robottal nem tartoznak. – Ajándékot három ízben adnak. – Szőlőik a pataki szőlőhegyen vannak. – Az ottani halászok: Heten vannak név szerint. – Halastavuk a Kollo; jövedelmének harmada a földesúré, a többi az övék. – Pénteken és szombaton a földesúr konyhájára kötelesek adni a fogott halakat. – A szegedi halászok száma 12.
Hecze:
Várallyán kívül újonnan épült házak: Egésztelkes telepes név szerint 14. – Féltelkes telepes név szerint 9. – 1561-től számítva évi 8 évi szabadalmuk van. – A gabona és szőlő után tizedet adnak. – A disznók makkoltatása után is.
Nagy Thoronya, Portio monialium:
Régente az apácáké volt, de Perényi Péter a pataki prédikátornak adta. – Egésztelkes telepes név szerint 2. – Féltelkes telepes név szerint 7. – Negyedtelkes telepes név szerint 3. – A tatároktól felégetett telkek száma részben egész, részben féltelkek 15. – Van itt Daroczy Györgynek is egy háza és szőlője; ennek hozadéka. – Minden egésztelekhez 7 hold szántó tartozik. – A pusztákat a telepesek maguk közt osztják meg. – Szőlőhegy név szerint 5 van. – A szőlők után tized jár. – Sertéstizedet nem adnak. – Rétjük csak egyeseknek van. – Szent Mihálykor egyenként 16 dénárt fizetnek és adnak 2 tyúkot, két kenyeret, fél köböl zabot. Húsvétkor, Pünkösdkor és Karácsonykor ajándékot adnak. – A gabona után kilenced ját, de a sarlóval történt aratás után sem kilenced, sem tized. – A pataki várnagynak két szőleje van itt, robottal a pataki prédikátornak tartoznak. Borkimérés kötelező. A bortized mellett minden hordó után még 10 dénárt kell fizetniök.
Chernaho:
Az apácák birtoka volt; Perényi Péter a pataki prédikátornak adta. – Egésztelkes telepes név szerint 3. – Féltelkes telepes név szerint 11. – Negyedtelkes telepes név szerint 6. – Házzal bíró zsellérek név szerint 7. – Pusztaház 1. – Minden egész telekhez 6 hold szántó jár. – Rétjük, halászóhelyük nincsen. – A szőlő és a gabona után a földesúrnak kilenced jár. – Szent Mihálykor censusként minden egész telek 1–1 forintot fizet. – Ajándékot Húsvétkor és Karácsonykor adnak. – A szőlőhegy hozadéka.
Kenezleu:
Egészhelyes telepes név szerint 36. – Félhelyes telepes név szerint 21. – Harmadhelyes telepes név szerint 6. – Negyedhelyes telepes név szerint 2. – Házzal rendelkező zsellérek száma 4. – A tatároktól felégetett egésztelkek száma 24, féltelkeké 3. – Minden egésztelekhez 16 hold szántó tartozik. – A puszták földjeit maguk közt szétosztják. – Szárazmalom van kettő, jövedelem a telepeseké. – Makkos erdejük nincs, tehát sertéstizedet nem fizetnek. – A tölgyek kivételével szabad erdőhasználat. – A földesúrnak van két halastava, a halászokat a harmadrész illeti meg és az összes fehér halak is az övék. – Van révje. – Szent Mihály adója címén egyenként 50 dénárt fizetnek. – Ajándékot Húsvétkor, Pünkösdkor és Karácsonykor adnak. – Kötelező a borkimérés. – Kilencedet nem adnak, de kötelesek 2 nap szántani és vetni mind az ősziekből, mind a tavasziakból.
Wysoly:
Egésztelkes telepesek név szerint 10. – Féltelkes telepesek név szerint 18. – Negyedtelkes telepesek név szerint 23. – Pusztatelek nincsen. – Minden telekhez 1 hold szántó tartozik és annyi föld, amelybe nyolc-tíz köböl gabonát tudnak bevetni. – A pusztaföldeket maguk közt szétosztják. – A szőlő után tizenkettődöt adnak a földesúrnak. – Malma elhagyatott. – Makkos erdeje keveset érő, nem adnak utána tizedet. – Rétjei nagyok. – A vám hozadéka. – Halastavuk és révjük nincsen. – Szent Mihály censusa minden egésztelek után 2 frt és azonfelül az officialisnak fizetnek 14 dénárt. – Karácsonykor közösen adnak az officialisnak 1 forintot, azonkívül az egésztelkesek 1–1 tyúkot és 3/4 köböl zabot. – A termésből tizedet adnak. – Borkimérés.
Kisbénye:
Egésztelkes telepes név szerint 1. – Féltelkes telepes név szerint 11. – Elégett telek 4. – Minden egésztelekhez 6 hold szántó tartozik. – A pusztaföldeket maguk közt osztják szét. A szőlő közös a nagybényeiekkel, kilencedet fizetnek utána. – Van makkos erdeje, mely után tized jár. – Rétjük kevés és gyatra. – Halastó, rév vagy vám nincs. – A külső borvásárlók minden hordó után 2 dénárt fizetnek. – Szent Mihály censusa egésztelkenként 1–1 forint. – Szüretkor adnak a tizedszedőnek egyenként 2 tyúkot és 2 kenyeret, az idegenek 1 köböl zabot, 2 tortát és 1 kappant. – Karácsonykor minden egésztelkes köteles adni 1 köböl zabot és 8 dénárt. – Háromszor adnak ajándékot.
Kys Thoronya:
Egésztelkes telepes név szerint 1. – Féltelkes telepes név szerint 26. – Egész és fél pusztatelek név szerint 7. – Minden egésztelekhez 5 hold szántó tartozik. – Van szőlőhegye. – A borból és a gabonából ötödöt adnak: 10 hordó bor után kettőt, 10 köböl gabona után 2 gelimát. – 5 szőlője nagyobbrészt egyházi testületeké. E szőlőket Terebes várához művelik. – Szőlőtulajdonosok még Forgách Ferenc és Wekey Ferenc, meg Daróczy György. – Szent Mihály censusa minden egésztelek után 1–1 forint. – Ajándékot Húsvétkor, Pünkösdkor és Karácsonykor adnak: tyúkot, libát, amennyire képesek. – Kötelező a borkimérés. – Tartoznak kaszálni és 1–1 szekér fát behordani. – Perényi Péter és Gábor idejétől rendkívüli szolgáltatásokra is kötelesek: szüretkor 10 hordó bor után 2 hordóval. – Szüretkor minden a szőlőhegyen talált állat után 40 dénárt vesznek be rajtuk. – A szüreti borötödöt saját hordóikban kötelesek megadni.
Káros Portio:
Egésztelkes telepes név szerint 1. – Harmadtelkes telepes név szerint 3. – Negyedtelkes telepes név szerint. – Sem szántó, sem rét nem tartozik a házakhoz. – Évi census Szent Mihálykor 2 frt, évenként közösen adnak tizedként 1 disznót. – A makkos erdő után csak az idegenek fizetnek tizedet.
Ardo:
Egésztelekes név szerint 3. – Féltelekes név szerint 31. Ezek egyikének nincs háza. – Negyedtelkes név szerint 1. – Harmadtelkes név szerint 2. – Házzal rendelkező zsellérek név szerint 3. – Puszta féltelkek név szerint 10. Minden féltelekhez 4 hold szántó jár. – Szőleik és rétjeik Patakon vannak. – A halastóból a halak a földesurat illetik. – Malom a Bodrogh folyón 4 kerekű. Jövedelme a földesúré. – Census Szent Mihálykor minden féltelek után 50 dénár. – Ajándékot adnak Húsvétkor, Pünkösdkor, Karácsonykor: ludat, tyúkot, bárányt, borjút. – Mindenfajta szolgálatra kötelezettek. – A bor után ötödöt adnak. Azok vámpénz címén is fizetnek minden hordó után az ötödön kívül. – Borkimérés.
Pettraho:
Egésztelkes név szerint 1. – Féltelkes név szerint 6. – Harmadtelkes név szerint 4. – Negyedtelkes név szerint 29. – Másnak házában lakó zsellérek név szerint 2. – Az egésztelekhez 4–5 hold szántó jár calcaturánként. – Van halastavuk: 2/3 rész az övék, egyharmada a földesúré. – Makkos erdő után tizedet adnak. – Censusuk Szent Györgykor és Szent Mihálykor 50–50 dénár. – Ajándékot adnak Húsvétkor, Pünkösdkor és Karácsonykor: ludat, tyúkot. – A bor után ötöd jár, a gabona után hasonlóképpen.
Thochwa:
Egésztelek név szerint 5. – Féltelek név szerint 28. – Negyedtelek név szerint 12. – Házzal rendelkező zsellérek név szerint 4. – Puszta egésztelek 1, féltelek 16, mind név szerint. – Minden telekhez 2 hold szántó jár telkenként. – A pusztatelkek földjét egymás között osztják szét. – Malom két kerekű. Ennek hozadéka. – Censust Szt. Mihálykor fizetnek egésztelkenként 1–1 forintot. – Ajándékot Húsvétkor, Pünkösdkor és Karácsonykor adnak: ludat, tyúkot, bárányt, nyulat. – Bor és termények után kilencedet fizetnek. – Mindenféle szolgálatra kötelezettek. – Szüretkor a vásárolt bor minden hordója 6 dénárt fizetnek. Azonkívül az officialisnak ad mindegyikük egy tinna bort, az idegenek pedig 1 köböl zabot.
Erdew Bénye:
Egésztelek név szerint 1. – Féltelek név szerint 10. – Negyedtelek név szerint 2. – Házzal rendelkező zsellér 3. – Pusztatelek egész név szerint 12; ezek közül heten építkeznek. – Fél pusztatelek 26. – Negyed pusztatelek 3. – Minden egésztelekhez „ad singulum campum” 4 hold szántó jár. – Makkos erdő után tizedet fizetnek. – Census Szent Mihálykor egésztelek után 1 frt. – Ajándék, mint a Thochwaiaknál. – A borból kilencedet adnak; ennek a hozadéka. – Mindenféle szolgálatra kötelezettek. – A várhoz tartozó 4 szőlőből kettőt ők művelnek. – Szüretkor a bor után hordónként 2–2 dénárt fizetnek. Ez a pénz a tizedszedőket illeti. Szüretkor minden egésztelkes ad kenyeret, 2 tyúkot, az idegenek 16 dénárt, 1 köböl zabot, 1–1 kappant és 2 tortát.
Banyachka:
Egésztelkes jobbágy név szerint 2. – Féltelkes jobbágy név szerint 13. – Negyedtelkes jobbágy név szerint 1. – Házzal rendelkező zsellér név szerint 14. – Házzal nem rendelkező zsellér 3. – Minden egésztelekhez mezőnként 4 hold szántó jár. – Vannak szőleik. – Egykerekű malmuk Füzér várához tartozik. – Makkos erdeiket Perényi Gábor Terebes várához csatolta. – Szent Mihály adója egésztelek után 1 frt. – Ajándékot nem adnak. – A bor után ötöd jár. A gabona után tized. – Mindenfajta munkára kötelezettek, a vár szükségére szenet is égetnek.
Oppidum Helmecz:
Egésztelkes telepesek név szerint 4. – Féltelkes telepesek név szerint 22. – Negyedtelkes telepesek név szerint 30. – Menekült libertinusok, illetőleg nemesek név szerint 5; ezek egy-egy egész telken telepedtek meg. – Pusztatelek név szerint 3. – Minden egész telekhez calcaturánként 6 hold szántó jár. – Minden egésztelekhez 1–1 rét jár. – Szent Mihály adója egésztelek után 50 dénár. – Ajándékot adnak Húsvétkor, Pünkösdkor, Karácsonykor, mely áll csirkéből, tyúkból, libából, őzből, bárányból. – Bor és gabona után tized jár. – Két szőlőt ingyen tartoznak megmunkálni. Szüretkor az idegenek 2 köböl zabot tartoznak adni, 2 kappant, 2 kenyeret. Szüretkor minden hordó után 20 dénárt fizetnek. – Kötelező a sertéstized.
Kys Geres:
Egésztelkes telepes név szerint 4. – Féltelkes telepes név szerint 7. – Negyedtelkes telepes név szerint 25. – Házzal rendelkező zsellér név szerint 3, házzal nem rendelkező zsellér 1. – Egy egész telekhez sors szerint 1–1 calcaturában 2 vagy 3 hold szántó jár. – Szent Mihály censusa egésztelek után 1 frt. – Ajándék évenként háromszor, mint az előbbieknél. – Gabona után kilenced jár.
Ryche:
Féltelkes telepesek név szerint 7. – Negyedtelkes telepesek név szerint 13. – Házzal rendelkező zsellérek név szerint 3, ház nélkül való zsellér 1. – Szántójuk kevés van, rétjük aránylag sok. – A makkos erdő után tizedet fizetnek. – Midőn a Tisza árad, a halászok kötelesek minden pénteken egy tál halat beszolgáltatni. A nagyböjtben minden halász köteles az officialisnak 1 csöbör csíkhalat beadni. – Censust úgy fizetnek, mint a Kys Geres-iek. – Ajándékot évenként háromszor adnak. – A gabona után kilencedet fizetnek.
Semyen:
Negyedtelkes telepesek név szerint 12. – Zsellér 1. – Minden egésztelekhez calcaturánként 2–3 hold szántó jár. – A rét hozadéka. – Kötelezettségeik, mint Kys Géresnél.
Nagy Gheres (Pertinentia Cheke):
Egésztelkes telepesek név szerint 2. – Féltelkes telepesek név szerint 4. – Negyedtelkes telepesek név szerint 18 – Egy menekült nemes elkülönítve él a többi telepestől. – Házzal rendelkező zsellérek név szerint 5. Ilyen zsellér özvegy név szerint 4. – Pusztatelek 4 van; mindegyiknél megvannak az épületek. – Egy egésztelekhez 6 és fél hold szántó jár. – A réteket felosztás szerint bírják. – Kötelezettségeik, mint Kys Géresnél. – A nagyböjtben minden egészhelyes telepes 4 dénárt fizet, vagy 1–1 veder csíkot ad. – Pünkösdkor együttesen adnak 1 tehenet a konyhára.
Kys Wylak:
Féltelkes telepes név szerint 1. – Negyedtelkes telepes név szerint 11. – Két puszta negyedtelek. – Minden egész sessiohoz 8 hold szántó jár „ad unum campum”. – Rétjük, halászóhelyük nincsen. – Censusuk, ajándékaik és egyéb szolgáltatásuk mint Kys Géresnél. – Körtvélyessel együtt 1 tehenet adnak a konyhára.
Keortwelyes:
Egésztelkes telepes név szerint 1. – Féltelkes telepes név szerint 1. – Negyedtelkes telepes név szerint 12. – Házzal nem rendelkező telepes név szerint 3. – Az egésztelekhez minden mezőben 8 hold szántó jár. – Rétjeik nincsenek. – A többi úgy mint Kys Wylaknál, akikkel együtt egy tehenet adnak a konyhára. – Minden egésztelek után fél köböl zab jár az officialisnak.
Karád:
Egésztelkes telepes név szerint 3. – Féltelkes telepes név szerint 9. – Három pusztatelek név szerint. – Sem szántója, sem szőlője nincsen. – Makkos erdeje után tizedet fizetnek. Az idegenek kötelezettségei e téren. – Vannak halászóhelyeik: a halakból tetszés szerinti mennyiséget adnak a várba. – Szent Mihály censusa 2 frt. – Ajándékot nem adnak. – Robotolnak parancs szerint.
Berczel Portio:
Egésztelkes telepes név szerint 5. – Féltelkes telepes név szerint 8. – Pusztatelek 1, épületekkel. – Szántóik, rétjeik bőségesen vannak. – Van két halászóhely, melyekből a halak egyharmada az officialist illeti. – Szent Mihály censusa közösen 2 és fél frt. – Ajándék Karácsonykor egyenként 1 tyúk és 1 kenyér. – Kilencedet nem adnak, csak a sertésekből tizedet. – Szolgálatuk, mint az előzőeknél. – Az ottani szántókat a várhoz szántják, de a várhoz tartozó béresek útján.
Balsa Portio:
Egésztelkes telepes név szerint 5. – Féltelkes telepes név szerint 2. – Pusztahely, ahol van épület 12. – Pusztahely, ahol nincs épület 4. – Szántója sok van: ki-ki annyit szánt, amennyit bír. – Szent Mihály adója egésztelek után 50 dénár. – Ajándékot nem köteles adni, sem gabonakilencedet. – Szolgálatuk, mint a többi a várhoz tartozó helységé.
Zaholch Portio:
Egésztelkes telepes név szerint 3. – Szántóik bőségesen vannak. – Censust úgy fizetnek, mint a Balsa-iak. – Sem ajándékot, sem kilencedet nem kötelesek adni.
Gáwa Portio:
Egésztelkes telepes név szerint 5. – Zsellér név szerint 1. – Puszta épületek nélkül 3. – Szántóik bőségesen vannak. – Rétjük is elegendő van. – Censust Karácsonykor fizetnek együttesen 50 dénárt. – Kilencedet nem adnak. – Mindenfajta szolgálatra kötelesek és külön két napi kaszálásra.
Oppidium Wyhel:
Egésztelkes telepes név szerint 11. – Féltelkes telepes név szerint 9. -Harmadtelkes telepes név szerint 3. – Negyedtelkes telepes név szerint 10. – Házzal rendelkező zsellérek név szerint 7. – A tatároktól fölégetett és elpusztított egésztelkek név szerint 100. – Féltelkes fölégetett puszták 113. – Harmadtelkes puszták név szerint 15. – Negyedtelkes puszták név szerint 7. – Felégetett zsellérházak név szerint 5. – Minden egésztelekhez mezőnként 1 hold szántó jár. – 19 szőlő név szerint felsorolva. – Bor után mind a kilenced, mint a tized a földesurat illeti. E tizednek a negyede az újhelyi plébánost illette, de Perényi magának foglalta le és adott helyette a plébánosnak 14 hordó bort, 32 köböl gabonát és készpénzben 16 frt, meg 8 disznót. – Egykerekű malom a plébániához tartozik. – A Warallya és Feketehegy nevű szőlőket a földesúr tartja a kezében, sőt Perényi a várhoz foglalta le az Ágoston-rendűek szőlőjét is. – A városbelieknek a Ronyva folyón van 1 kétkerekű malmuk. – 3 halastava a várhz tartozik. – Rétjeik bőségesen vannak. – A gabonából a földesúrnak tizedet és kilencedet adnak. – Sertéstized. – Szent Mihály censusa a felégetés előtt együttesen 8 frt 88 dénár volt. – Ajándékot Húsvétkor és Karácsonykor adnak. – Borkimérés 3 ízben kötelező. – Vám.
Az Ágoston-rendűek újhelyi felégetett monostorához tartozott javak: Egésztelek felégetve és elhagyatva név szerint 2. – Féltelek felégetve és elhagyatva név szerint 11. – A klastromhoz tartozó szántók száma kb. 100, felosztva a telepesek közt. – 1 halastó. – 1 rét. – 1 kert lwgaskerth néven. – Egyes szántókat rétekké alakítottak át. – A klastrom szőlőit Perényi magánosoknak osztotta ki vagy a várhoz csatolta.
Oppidum Sayozenth Péter:
Másfél-telek név szerint 5, ebből 4 felégetve. – Egésztelek név szerint 78, ebből 46 felégetve. – Feltelek név szerint 41, ebből felégetve 14. – Negyedtelek név szerint 5, ebből felégetve 1. – Az itten zsellérek egy része Kys-Kassa faluban telepedett le. – Házzal rendelkező zsellérek in Gede, név szerint 8. – Régtől fogva pusztahely e városban 49. – Egész jobbágytelkeken élő nemesek száma 8. Ezek mentesek az adótól és a szolgáltatásoktól. – Szőlőhegye név szerint elsorolva 13 volt. Ezek hozadéka. – A Sajó folyón 1 háromkerekű malom; jövedelme a földesúré, de ennek a tizedrésze a plébánost illeti. – Minden egész telekhez annyi szántó tartozik, amennyit 3 köböl gabonával be lehet vetni. – Rétjük kevés van. – Kilencedet nem fizetnek. – Szent Mihály censusa minden egésztelek után 1 frt. – Elhagyott földek szántása után 33 dénárt fizetnek.
Praedium Kysfalw:
Teljes egészében a földesúré. – Amikor szántják, kilencedet adnak a földesúrnak. – A rétet idegenek felében használják.
Zegy:
Egésztelkes jobbágy név szerint 5. – Féltelkes jobbágy név szerint 1. – Zsellérek száma 3. – Pusztahely 1. – Censusként Szent Mihálykor közösen fizetnek 1 frt, 50 dénárt. – Gabona után kilenced. – Sertések után tized – Halastava az uraságé; ha idegenek is halásznak benne, 2/3-a a halaknak a földesúré.
Wamos-Wyffalw:
Féltelkes telepes név szerint 2. – Pusztahely név szerint 2. – A szántókat a várhoz művelik. – A vámjövedelem is Sárospatakhoz tartozik.
Chergeö Portio:
Egésztelkes telepes név szerint 2. – Zsellér 1. – Pusztatelek 5. – Ezek földjeit egymás között szétosztják. – Minden egésztelekhez 12 hold szántó tartozik. – Borból és gabonából kilencedet adnak. – Szent Mihály censusa az egész falu részéről 1 frt. – Karácsonykor adnak ajándékot: mikor minden telepes egy szekér fát is köteles a várba szállítani.
Oppidum Zentmyklos:
Féltelkes telepesek név szerint 10. – Házzal rendelkező zsellérek száma 2. – Házzal nem rendelkező zsellérek száma 5. – Pusztatelek sok van, számukat nem tudják. – Minden féltelekhez 10 hold szántó jár. A szántókat egymás között szétosztják. Ezekből egyharmadrészt kapnak a zsellérek is. – Rétjeik irtványrétek. – A malom jövedelme az officialisé. – A vám jövedelme is az övé. – Erdejük kettő van. – A Latorczán szabadon halászhatnak. – Censust Szent Mihálykor fizetnek, minden féltelek után 1 frt. – A zsellérek, akiknek két igás ökrük van, 50 dénár censust fizetnek. – Ajándékot Karácsonykor adnak közösen 1 őzet. – A féltelkesek az officialisnak adnak Karácsonykor 1 fél köböl zabot és 1 fél szekér szénát kepepénz címén, Woyanchyna címén pedig egyenként 7 dénárt, Kytha néven pedig 1–1 fél köteg kendert. – Disznók után tized jár. – Az egész falu ad Pünkösdkor a konyhára 1 levágni való tehenet.
Possessio Keochyn:
Féltelkes telepes név szerint 6. – Házzal rendelkező zsellér név szerint 8. – Házzal nem rendelkező zsellér név szerint 4. – Pusztatelek 1. – A szántókat sors útján osztják szét egymás között 1–1 féltelkesnek nyolc hold föld jut. – Rétjeik irtványrétek. – Karácsonykor fizetnek egyenként 1–1 nyest, vagy rókaprémet, vagy 50 dénárt. – Censust Szt. Mihálykor fizetnek féltelkenként 1–1 forintot. Közösen adnak 1 őzet és Potheren birtokkal együtt 1 tehenet. – Az officialisnak fizetnek 8 dénárt kepe pénz címén, fél köteg kendert, negyed köböl zabot és Woychyna néven 14 dénárt. – Az officialisnak emelnek 4 lóra való istállót. – Fizetnek sertés tizedet.
Possessio Potheren:
Egésztelkes telepes név szerint 1. – Féltelkes telepes név szerint 5. – Házzal rendelkező zsellérek száma 5. – Házzal nem rendelkező zsellérek száma 4. – Pusztatelek 2. – A féltelkesek minden mezőhöz 10 hold szántót kapnak. – A zsellérek 4 holdat kapnak és 50 dénárt fizetnek. – Sertéstized. – Nem robotolnak. – Szőleik után tized az officialisnak. – Erdejük a Zenthymklosbeliekkel közös.
Possessio Zolwa:
Egésztelkes telepesek név szerint 12. – Megjegyzés: Ezek Zechnykből valók, szabadosok és csak kézi munkára kötelezettek. – Féltelkes telepesek név szerint 12. – Házzal rendelkező zsellére 12. – Házzal nem rendelkező zsellérek 8. – Pusztahely nincsen. – Malma egykerekű; jövedelme az officialisé. – Van karlo malmuk is, hozadéka 3–4 frt, ez is az officialist illeti. – A szántókat sorshúzás útján osztják szét évenként egymás között. Egy egész telekhez minden calcaturában 10 hold szántó jut. A zsellérek ennek harmadát kapják. – A vám hozadéka az officialist illeti, kb. 3–4 forint. – Szent Mihály censusaként minden egésztelkes 2–2 forintot fizet. – Minden egésztelkes ad 2 nyest vagy rókaprémet, vagy ezek helyett 1–1 forintot. – Közösen adnak két levágni való tehenet és két őzet. – Sertéstized.
Possessio Repede:
Egésztelkes jobbágy név szerint 7. (Az egyik kenéz, akinek malma is van.) – Féltelkes jobbágy név szerint 6. – Zsellérek nincsenek. – Szent Mihály censusa egész telkesnél 2 frt. – Ajándékul az egész község együttesen ad egy őzet. – Pünkösdkor közösen adnak a konyhára egy tehenet. – Kilencedet nem fizetnek. – Bükkerdeje után az idegenek tizedet adnak. – A kenéznek mindegyikük 6–6 bárányt ad. – Sajtot is adnak mind a földesúrnak, mind az officialisnak. – Robot munka 1 vagy két nap vetés és kaszálás. – Báránytized csak minden 25-ik után egy.
Possessio Szuzko:
Egésztelkes telepes név szerint 2. – Féltelkes telepes név szerint 8. – Puszta egy sincs. – Minden egész telekhez 2 hold szántó jár. – A kenéznek van malma, mely után a földesúrnak 6 bárányt fizet. – Bükkerdeje terjedelmes; sertéstized.
Possessio Holubyna:
Egésztelkes telepesek név szerint 5. – Féltelkes telepesek név szerint 3. – Házzal rendelkező zsellérek 2. – Házzal nem rendelkező zsellér 1. – Minden egész telekhez calcaturánként 6 hold szántó jár, féltelekhez 2 hold. – Tehenet és őzet Szuzko faluval együtt adnak. – Kötelezettségeik, mint Repedén.
Possessio Ztroyna:
Egésztelkes név szerint 1. – Féltelkes név szerint 2. – Zsellér 1, aki házat bír. – Minden egész sessiohoz 2 hold szántó jár. – Rétjeik irtványrétek. – A kenéz 6 bárányt ad a földesúrnak. – Összes kötelezettségeik, mint Repedén.
Possessio Duszyna:
Egésztelkes név szerint 2. – Féltelkes név szerint 7. – A kenéznek van malma, mely után 6 bárányt ad a földesúrnak. – Ferencz Pop censusként ad egy tarisznyát, egy övet a nyereghez és 12 viaszgyertyát. – Harmadtelkes telepes név szerint 1. – Minden egész telekhez 3 hold szántó jár. Tehenet, őzet adnak mint a Duszynaiak.
Possessio Mezthyncha:
Simon kenéznek van saját egykerekű malma, mely után a földesúrnak 6 bárányt ad. – Egésztelkes jobbágy név szerint 3. – Féltelkes jobbágy név szerint 1. – Házzal bíró zsellér 1. – Ház nélküli zsellér 1. – Minden egésztelekhez calcaturánként 2 hold szántó jár. – Van makkos erdejük. – Rétjük kevés, az is irtványrét. – Tehenet a Nelepynaiakkal együtt adnak, őzet viszont a Ztroyna lakóival együtt. – A többiben Repede-hez igazodnak.
Possessio Nelepyna:
Simon kenéznek egy másik kenézzel együtt 2 malma van; 12 bárányt adnak. – Egésztelkes jobbágyok név szerint 8. – Féltelkes jobbágyok név szerint 7. – Házzal bíró zsellérek név szerint 7. – Andrea Pop tartozik adni egy tarisznyát, egy övet a nyereghez és 12 viaszgyertyát. – Pusztahely nincsen. – Minden egésztelekhez 2–2 szántóföld jár. – Rétjeik a hegyekben irtványrétek, van makkos erdejük is. – A szomszéd helységgel együtt 2 tehenet adnak, a másik szomszéd faluval együtt 2 őzet. – A kenéz részére aratni és kaszálni tartoznak.
Possessio Polyanka:
Egésztelkes telepes név szerint 2. – Féltelkes telepes név szerint 2. – Pusztahelyük nincsen. – Minden egésztelekhez 1 szántóföld jár. – Makkos erdő, mely után az idegenek tizedet fizetnek. – Tehenet és őzet Palowa helységgel együtt adnak. – Többi kötelezettségük mint Regedénél.
Palowa:
A kenéznek 2 malma van; fizet utánuk 12 bárányt a földesúrnak. – Egésztelkes telepes név szerint 9. – Puszta egy sincsen. – Makkos erdejük egy részét a Homonnaiak elfoglalták.
Possessio Also Werechke:
Kenéz, 2 malom, 12 bárány. – Egésztelkes telepes név szerint 21. – Van terjedelmes makkos erdejük. – Kötelezettségeik mint Regedánál. – Stecz Pop 3 adománya mint az előbbieknél.
Possessio Feölsed Werechke:
Egésztelkes telepesek név szerint 23. – Batyko Pop 3 tartozása. – Makkos erdő. – Kötelezettségeik mint Repedénél.
Possessio Ökörmező:
Kenéz, malom után 6 bárány. – Egésztelkes jobbágy név szerint 4. – Itt is a pap három tartozása. – Tehenet és őzet Pathpoloznával együtt adnak. – Makkos erdő után tized. – A többi fizetség, mint Repedénél.
Possessio Sdenyho:
Leyko keneznek van egy malma; fizet utána a földesúrnak 6 bárányt. – Egésztelkes telepes név szerint 3. – Zsellér nincs. – Erdei terjedelmesek. – Összes kötelezettségeik mint Repedénél. – A tizedfizetés szintén mint Repedénél.
Possessio Pwthpoloz:
Van két kenéze, akik a kenézség címén fizetnek a földesúrnak 6–6 bárányt. – Egésztelkes jobbágy név szerint 2. – Puszta 2. – Minden egésztelekhez minden mezőből 2 hold szántó jár. – Erdeik után a tizedet úgy fizetik, mint Repedében.
Praedium Almamezew:
Név szerint egy telepes lakja; ez is csak egy év óta lakik ott.
Possessio Jeztreb:
Egésztelkes telepes név szerint 20. – Féltelkes telepes név szerint 14. – Negyedtelkes telepes név szerint 6. – Idegen házban lévő zsellérek száma 2. – Puszta egésztelek 9. – Minden egésztelekhez 7 szántóföld tartozik. – Minden egésztelkesnek külön rétje van. – A várhoz tartozó rétnek a hozadéka. – Szőleje két kapálóra elegendő. – Szent Mihálykor minden egész telekes 1 frt fizet. – Ajándékot évenként háromszor adnak. – Kötelesek más három faluval Terebes várához 1 őrt eltartani. – A gabona és a szőlő után tized jár a földesúrnak. – Sertéstizedet is fizetnek. – Minden telekes 1 köböl gabona alá köteles szántani. – Minden egésztelek után az olajból, a lenből és a kenderből 1 librát adnak. – A kenderből külön is 1 köteget, ún. kytha-t. – Makk terméskor a makkból 2 köblöt. – A vámjövedelem az officialist illeti. Ő rendelkezik a puszták utáni földekkel is. – Szent Háromság körül, úgyszintén Karácsonykor is minden egésztelkes ad 1 csirkét és 2 kenyeret. – Húsvétkor az officialisnak 8–8 tojást.
Kerezthur:
Egésztelkes telepesek név szerint 7. – Féltelkes jobbágyok név szerint 12. – Harmadtelkes jobbágyok név szerint 9. – Negyedtelkes jobbágyok név szerint 20. – Házzal bíró zsellérek 3. – Ház nélküli zsellér 1. – Puszta 4. – Minden egésztelekhez 6–7 hold szántó tartozik. – Van szőlőhegyük is. – Szent Mihály censusa egész telek után egy forint. – Ajándék karácsony körül minden egésztelkes részéről: fél köböl zab, 1 kenyér, 1 tyúk, 1 kytha kender. – Eghres birtokkal együtt adnak 1 tehenet. – A várhoz szükséges mindenféle munkára kötelesek. – Bár nincsen makkos erdejük, sertés tizedet adnak.
Kelche:
Egésztelkes telepes név szerint 2. – Féltelkes telepes név szerint 11. – Negyedtelkes 1. – Házzal rendelkező zsellérek 2. – Census és egyéb kötelezettség mint Kysdomasánál.
Gyapolocz:
Egésztelkes csak a soltész, aki censust fizet. – Féltelkes telepesek név szerint 8. – Negyedtelkes telepesek név szerint 3. – Házzal rendelkező zsellér 2. – Puszta 2. Az ezekhez tartozó szántó 4 hold. – Minden kötelezettség mint Kysdomasánál.
Kassarocz:
Soltész. – Egésztelkes telepesek név szerint 3. – Féltelkes telepesek név szerint 5. – Zsellér név szerint 3. – Census és egyéb tartozásaik mint Kysdomasánál.
Gyrocz. Sclavi:
Egésztelkes a soltész, aki két forint censust fizet. – Féltelkes jobbágyok név szerint 4. – Puszta féltelek, melyhez 2 hold szántó tartozik. – Egyéb minden mint Kysdomasánál.
Felsew Zythnycze:
Egésztelkes név szerint a soltésszel együtt 3. – Féltelkes név szerint 1. – Zsellér házzal rendelkező 4. – 1 puszta 5 hold szántóval. – Census és a többi kötelezettség mint Kysdomasánál.
Kolhocz:
A soltész fizet mint féltelkes 1 frt censust. – Rajta kívül még három féltelkes van név szerint. – Házzal bíró zsellér 4. – 1 puszta féltelek 2 hold szántóval. – Census és egyéb kötelezettség mint Kysdomasánál.
Az összes szláv jobbágyok tartoznak a földesúrnak szolgáltatni: 8 köböl babot, 8 köböl kölest, 8 köböl kendert és 8 köböl répát. – Minden szláv soltész, mikor nincs makkoltatás, köteles 1–1 disznót hízlalni. – Halászat címén minden szláv telkes tartozik 8 dénárt fizetni.
Prawrocz:
Egésztelkes telepes név szerint. – Féltelkes telepes név szerint 3. – Negyedtelkes telepes név szerint 1. – Házzal rendelkező zsellér 2. – Pusztahely nincsen. – Census és egyéb kötelezettségeik Welkropp és Mykowa Polyanaval egyenlő.
Warykocz:
Egésztelkes telepes név szerint 3. – Féltelkes telepes név szerint 2. – Negyedtelkes telepes név szerint 1. – Házzal rendelkező zsellér 3. – Pusztahely nincsen. – Census és egyéb kötelezettségeik Welkroppal és Mykova Polyanaval együtt.
Zthazkowcz:
Egésztelkes csak a soltész. – Féltelkes telepes név szerint 2. – Házzal rendelkező zsellér 2. – Egyebekben mint Welkroppnál.
Bwkowcz:
Féltelkes telepes név szerint 4. Még mentesek mindenféle kötelezettségtől. – Házzal rendelkező zsellér 1.
Kysbreznycze:
Egésztelkes név szerint 3. – Féltelkes név szerint 1. – Negyedtelkes név szerint 1. – Házzal rendelkező zsellér 3. – Egy puszta, melyhez 2 hold szántó tartozik. – A többiben úgy mint Welkropp.
Woytacz:
Egésztelkes telepes név szerint 3. – Féltelkes név szerint 1, negyedtelkes név szerint 1. – Házzal rendelkező zsellér 2.
A következő helységeknél csekély változással ugyanaz a helyzet: Pothwekk – Pwczak – Zawada – Kalmyn, – Rohoznyk – Pyzkarocz – Thokay – Rabocz – Mynocz – Krysloycz – Jakarowcz – Porwba
Pettrocz:
Mindenben mint Kysdomasánál.
Prytyulyan:
Mindenben mint Kysdomasánál.
Bwrznycza:
Féltelek név szerint 8. – Negyedtelek név szerint 1. – Házzal rendelkező zsellér 10.
(Itt megszakad)
Sárospatak váruradalma urbáriuma.
(Zemplén, Abaúj m.): Oppidum Sárospatak – Kys Pathak a szlovák sorban. – Kys Pathak in Hungarica serie – Hecze – Nagy Thoronya, Portio monialium – Chernaho – Kenezleu – Wysoly – Kisbénye – Kys Thoronya – Káros Portio, Barkóczy Lászlóé – Ardo – Pettraho – Thochwa – Erdew Bénye – Banyachka – Oppidum Helmecz – Kys Geres – Ryche – Semyen – Nagy Gheres (Pertinentia Cheke) – Kys Wylak, Barkoczy László – Keortwelyes, Malczay Pál – Karád, megváltva: Agadry Péter özvegye r. – Berczel Portio: Zennyessy Mátyás várnagy – Balsa Portio: Szennyessy várnagy bírja – Zaholch Portio: Zennyessy várnagy bírja – Gáwa Portio: Zennyessy várnagy bírja – Oppidum Wyhel – Oppidum Sayozenth Peter – Praedium Kysfalw
Sárospatak várának a tartozékai:
Zegy: Molczay Pál – Wamos-Wyffalw – Chergeö: Barkóczy László – Zentmyklos – Keochyn – Potheren – Zolwa – Repede – Szuzko – Holubyna – Ztroyna – Duszyna – Mezthyncha – Nelepyna – Polyanka – Palowa – Also Werechke – Feölsed Werechke – Ökörmező – Sdenyho – Pwthpoloz Almamezew
Terebes vár tartozékai: Jeztreb: Báthori Miklós – Kerezthur: Báthori Miklós
Ex pertinentiss oppidi Ztropko (Pethew Jánosnak eladva): Kelche. Sclavi – Gyaplocz. Sclavi – Kassarocz. Sclavi – Gyrocz. Sclavi – Felsew Zythnycze Sclavi – Kolhocz. Sclavi – Prewrocz. Rutheni – Warykocz. Rutheni – Zthazkowcz. Rutheni – Bwkowcz. Rutheni. – Kysbreznycze – Wytacz. Rutheni – Pothwekk. Rutheni – Pwczak. Rutheni – Zawada. Rutheni – Kalmyn. Rutheni, – Rohoznyk. Rutheni – Pyzkarocz. Rutheni – Thokay. Rutheni – Rabocz. Rutheni – Mynocz. Rutheni – Krysloycz. Rutheni – Jakarowcz. Rutheni – Porwba. Sclavi et Rutheni. – Pettrocz. Sclavonica – Prytyulyan. Sclavonica – Bwrznycza. Sclavonica

Content provider