HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 006. - No. 057.

Date 1660
1660
1695
1664
Description

299 eredeti számozású oldal, magyar, másolat, középkori pergament kódexlapba kötve.

Text

Dévény:
A várbeli személyzet (porkoláb, hajdú, tizedes, dobos, pattantyús, vigyázó „czaibert”), és mivel „nem hodulnak az teöreöknek” a kapuknál 6–6 hajdú szokott állni. – Az 1657-ben a földesúr által (gróf Pálffy) a várbeli szolgálattevők számára meghatározott fizetések részletes felsorolása. Az összeírás feltünteti az egyes alkalmazottak származási helyét, fizetését pénzben és búzában (kila), az egy-egy főre jutó mennyiségel. A felsorolás végén összesítés (22 személy pénzben és búzában. Az egyes személyek neve helyett szám áll: „a bolovay Ember 58”, „a turopolian Ember 53” stb. – Vám-házak, só- és vas vámolásából származó jövedelem. A vámos bor-, sör- égetett bor- és egyéb ital árulással (mint vendégfogadós) tartozik. – Educillum: Szent Mihálytól Karácsonyig (l. kántor-quatuor tempora=negyedév) a dévényiek is árulhatnak, kivéve a Szent Lukács-napi baromvásárt, a többi időben azonban a kocsmáltatás joga a földesúré. A vámos fizetése pénzben és természetben. Oldalt: 1662-ből erre vonatkozó, módosító bejegyzés. – A majorság és a pásztorok fizetése, különböző észrevételekkel, javaslatokkal. – serfőzőház: a serfőzőből várható haszon – hozzá a vár alatt komlóskert. – Major a vár alatt, csűrökkel, kertekkel, istállókkal és ólakkal az öreg- és az aprómarhák számára. – A majorból tyúkot, ludat, pulykát, tojást, tejet és egyéb, a konyhához szükséges élelmiszert tartoznak adni. Minden tehéntől „tiszta olvazot vayat” (10 iccét) vagy írósvajat (12 iccét) és 10 icce túrót tartoznak adni. – A majoros minden jószágról és jövedelemről időnként számot adni tartozik. – Pálinkaégetés elszámolás l. sörfőzőház. – Juhok: az inventariumban számbavéve. Különböző helységek határaian legeltetik őket. A juhgazda minden 10 fejősjuh után egy-egy mázas brindzát adjon, valamint egy-egy verős sajtot. A juhgazda és a juhászok fizetése. – Ménes „az kinek hogy’ is pásztora légyen szükséges” – nagyság nélkül. – Bejegyzés 1659-ből: az ispánoknak az egész telkükön kívül még egy egészt szabad felvenniük „hogy szabadon élhessen”, minden adózási kötelezettség nélkül. Minden külön-kenyeres évi egy nap robottal tartozik az ispánnak. – 1659: minden jószágbeli tartozik évi egy császár- vagy fogolymadárral.
Tomankova:
Dévénnyel határos. – Birtokjogi és birtoktörténeti adatok.
Hluboczek:
Rétjeit a földesúr számára kaszálják.
Szalatnya:
Dévény közelében fekszik, a várhoz használják földjeit és rétjeit. A legeltetésért az apátfalusiak és pincziek (Nógrád m.) évi censust fizetnek. – 1656-ból a legeltetéssel kapcsolatos megegyezés írásbafoglalalása a pincziekkel. – Malmok felsorolása, melyek a dévényi jószág területén fekszenek. Mindegyiknél feltünteti az összeíró a malom jelenlegi állapotát, esetlegesen tartozékait (fűrész), a malom után járó különböző jövedelmeket (pénz és liszt), ill. szolgáltatásokat (ártányhízlalás, őrölés). A malmok részben földesúri, részben paraszti tulajdonban vannak.
Dévény:
Egész jobbágy házhely összesen. – Az egyes házhelyeken lakók név szerinti felsorolása, a velük lakó testvérek feltüntetése ugyancsak névvel, családi állapotuk, igásállataik összesen. – robot: Dévény váránál feltüntetett robotkötelezettégen kívül a malomba a gabonát behordani és a lisztet a malomból visszahordani is tartoznak. A veteményeskertet megmunkálni (kapálás, gyomlálása) ugyancsak kötelesek. – Dézsma: kilencedet csak bárányokból és méhből adnak, tizedet mindenfajta gabonából és minden egyéb szokásosból. – Jelenleg a földesúr engedelmével ezt a „diviny parochus”-nak adják. Illetve ennek fejében a szokásos árenda összegét. – Sertéstizedet csak minden második évben adnak. – Census: minden egész helyes jobbágy Szt. György és Szt. Mihály napján két részletben fizet 1-1 forintot. – zsellérek, csak kézi robottal tartoznak – Vásárokról: a vásárok idején az oppidum lakóinak tilos a kocsmáltatás. A kalmárok helyénzt fizetnek. – Malom: a Dévény alatti malom utáni jövedelem azelőtt és most. A Spányi malom után a molnár készpénzzel és ártányhízlalással tartozott, most (mivel a molnár nem lakik benne) csak a megőrölt gabona utáni két rész és egy hízlalt ártány a földesúré. – Megjegyzés: a városban egy tartozék nélküli zsellérházban lakó varga mesterségével szolgál: 6 pár sarut készítsen el a kocsisoknak, a bőrt is ő adja. – 1659-ből: minden egész helyes „megha ekejeuel szántó jobbagy” tartozik munerával: tyúkkal (4) vagy helyette pénzzel – lúddal (2) vagy helyette pénzzel – vajjal (2 pozsonyi icce) pénzzel – a zsellérek négyen együtt adnak ugyanennyit – tojást (amennyit csak lehet) adjanak – Minden ekés jobbágy tartozik két kila őszi búzát és négy kila tavaszit elvetni.
Vámosfalva:
egész lakott házhelyek összesen – egész puszta házhelyek összesen – census: egész házhely után 1 fl. – égett boros fazék után 1 tallér – munera: Karácsonyra a többi jószágbeliekkel együtt egy „erdei”-t (vaddisznót) szoktak adni – Dézsma: bárány, méh után kilencedet és tizedet is adnak. – gabonakilencedet árendában sertéstized l. Dévény – malom: fűrészmalom, a vágnivaló deszkákat a jobbágyok tartoznak a malomba behordani (fejenként négyet) – Megjegyzés: 1655-ben a malom jövedelmének elosztására vonatkozó részletes megjegyzés. – Fűrész: fűrészmalomtól évente deszkát (50 szál) adjanak.
Buda-Lehota:
Mivel egyéb, szokásos jobbágyi szolgálattal is tartoznak, a levélhordásért pénzt kapnak, egyébként is igen szegények. – Urbarium
Polychna:
bejegyzés zsellérhely megosztásáról
Kotmanova:
A malomtól esztendőnként zsindelyt tartoznak adni.
Róna:
A puszta házhelyek rétjeit a földesúr számára használják.
Podorcsán:
földesúri malom censusa
Tamássi.
1656-ban megegyezés a paraszti malom jövedelméről.
Lónya-Bánya:
dézsma árendája a „parochus”-é
Málnapataka:
1659-ben megegyezés a paraszti malom hasznáról.
Kolpach:
A saskői jószág tartozéka. Birtokjogi bejegyzések. – Két zsellér, akik a Hont megyei Kolpachon laknak névvel, fiaik neve, teheneik. – 1656-ból bejegyzés: adójuk 2 tallér, melyet Szt. György és Szt. Mihály napkor tartoznak lefizetni.
Losoncz:
Az itt lakó jobbágyok semmi munkával nem tartoznak, helyette fejenként pénzben adnak megváltást.
Abelova:
Több birtokos között megoszló puszta házhelyek. – Paraszti malom, egy kerékre. – Mivel nem a dévényi uradalomhoz tartoznak, a dévényi vámhoz sem fizetnek. – Borárulással tartoznak. – Munera: egész helytől őzet vagy madarat (császármadár) adjanak. Húsvétra egy borjút. – Deszkát, metszeni való tőkét is tartoznak adni. (Egész hely után négyet). – Dézsma: sertéstized, csak minden második évben; amelyik évben dézsmát nem adnak, helyette közösen egy hízlalt ártánnyal tartoznak. – Méh és bárány után kilencedet és tizedet is kötelesek adni, illetve helyette egész hely után négy kila zabot adnak, ezt a földesúri szántókba elvetni is tartoznak, le is aratják. – Egész helyenként vajjal (1 icce) is adóznak. – A konyhára tyúkot, ludat és tojást úgy adjanak, mint a többiek. – urbarium – Bejegyzés 1617-ből: „quartély”-ról, illetve ennek megváltásáról. – További bejegyzések az educillatioról és a pálinkaégetésről 1659-ből. – A dévényi jószághoz tartozó rétek egyenkénti felsorolása, földrajzi helyzetük és esetleges elnevezésük feltüntetésével.
Kis-Libercse:
Határai, birtokjogi helyzete, jelenlegi használata, s az azért fizetett összeg.
Padlussán:
A földek használatáért semmit sem fizetnek. 1661-ből bejegyzés ennek megváltoztatására, a fizetendő összeg feltüntetésével. – Az ispánságban lévő malmok (földesúri és paraszti) felsorolása, helymegjelöléssel, valamint az utánuk járó jövedelem feltüntetésével.
Nagy-Libercse:
Adózást l. a dévényi jószág falvainál. – Dézsma: bárány és méhkilencedet adnak, gabonakilenced helyett adózabot adnak (egész hely után 2 kilat), sertéstizeddel csak egyik évben tartoznak, a másik évben a lentovaiakkal és a zavadaiakkal együtt hízlalt ártányt adjanak. – Allódiális szántók (vetésmennyiség kilában), ezeket a falubeliek tartoznak bevetni. – Allódiális rétek, szénahozam ölben megadva. – A várhoz tüzifahordással szolgálnak. – A halász minden pénteken vigyen halat a várba, ezen kívül a környező erdőkben tartozik vigyázni. – A falubeliek mindenfajta mezőgazdasági munkát is elvégezni tartoznak. – Vajat és deszkát úgy adnak, mint az abalovaiak. – Bejegyzés: 1659-ből: a tyúk, a lúd és vaj munera, az őszi és a tavaszi vetés szabályozása.
Lentova:
Malom, a molnár szolgálattal, munkával és ártányhízlalással tartozik utána.
Felső-Sztregova:
A vele határos puszta Podlussán praedium földjeit a felső-sztregovaiak használják, a termés után dézsmával tartoznak, az erdőt szabadon élik.
Pryboy:
Egyik zsellérhelyen malom áll, érte a molnár meghatározott ideig tartozik a várhoz szolgálni és ártányt hízlalni.
Szenna:
A malom fele a földesúré, (a dévényi földesúré), a másik fele másé, ezért a molnár csak egyik évben szolgál a várhoz, másik évben máshová.
Felső-Tiszovnik:
Dézsma, tizedet minden gabonából adnak, kilenced fejében minden egész hely után 500 zsindelyt adjanak.
Süllye:
Tilalmas erdő és víz. Halászok, erdőőrzők.
Nedelistye:
paraszti malom – 1657-ből bejegyzés a quartélyról, illetve annak megváltásáról abrakkal. – Az ispánsághoz tartozó rétek felsorolása névvel és földrajzi helyzetük megjelölésével.
Kaprovnicsa:
A puszta praedium határai, birtokosai. Jelenlegi használói, a használatért fizetett összeg feltüntetésével. – A makkos erdő használatáért külön tartoznak fizetni.
Kis-Patak:
A földesúri házhely elidegenítésével kapcsolatban készített bejegyzés. – Makkos erdő, a használatáért fizetett összeg feltüntetésével. – Az ispánságban lévő malmok felsorolása névvel, földrajzi helyével, a malomból származó jövedelmek feltüntetésével.
Alsó-Esztergály:
Vám, jövedelme. – Robot: a várba tüzifát felhordani is tartoznak. – Allódiális szőlők, megmunkálni az esztergályiak tartoznak. – A falu mellett nagy kert. Ebben is van egy szőlő, más faluban lakó zsellérek művelik meg. – Bejegyzés 1657-ből: az educillatiora, sertőzésre és egy puszta házhely utáni sajt-adóra.
Szent-Péter:
Határában majorsági szántóföldek, fele az itteni földesúré. – A kis-szalatnyai majorhoz vetik és aratják ezeket. – Malom, a falué, adója. – A majorsághoz rétek is tartoznak, ugyancsak a kis-szalatnyai majorhoz használják őket.
Kis-Szalatnya:
Puszta házhelyen a földesúr számára majorság épült. – A majorhoz mindenféle marha is van, a majorsághoz különböző falvak szántóit és rétjeit „takarják”. – A falu határában szőlő is van. – Malom fele a földesúré, adója. – A majoros minden fejőstehén után tartozik: vajat (10 icce) tisztát vagy vajat 12 icce íróst és túrót 10 icce adni.
Nagy-Kürtös:
Majorsági szántóföldeket a földesúr számára művelik. – Kékkői gesztenyés erdő megosztása, őrzése, a gesztenyeszedés, haszna.
Szelcz:
földesúri szőlő – Az allódiális földek megosztása. – 1657-ben: fenti szőlő eladásáról feljegyzés a vételár feltüntetésével.
Nagy-Lám:
A mezei robot részletezése: szekerezés, szántás, kaszálás, aratás, szőlőkapálás, fahordás. – Földesúri malom. Jövedelme.
Felső-Esztergály:
Földesúri malomrész jövedelme.
Brezova:
Ugyanaz.
Kolpach:
Csak zsellértelkek. – Birtokjogi bejegyzések. Jövedelem megoszlása, az összegek feltüntetésével.
Alsó-Esztergály:
Allódiális szőlő (kapásokban), melyet a jobbágyok tartoznak megművelni.
Lesth:
A falu malma utáni jövedelem. – Pisztrángos patak. Péntekenként a várhoz halat tartoznak felvinni belőle. – A szalatnyai majorhoz tartozó kaszáló-rétek felsorolása, melyeket részben a jobbágyoktól vettek, a vételárak feltüntetésével. – A praedumok határai, a birtokosok nevei, a birtoklás jogcíme, szántóföldek, rétekkel, melyeket a földesúr számára művelnek, ill. kaszálnak. – Legeltetés joga kit illet, amennyit fizetnek érte. – A praediumok határában lévő paraszti szőlők után tizedet és kilencedet adnak, az ugyanott lévő földesúri szőlők megműveléséről a gyarmati tiszttartó tartozik gondoskodni. – Bejegyzés: ezeket a szőlőket a földesúr kilenced fejében átengedte a jobbágyoknak hasnálatra. – Makkos erdők, árendába szokták adni őket.
Podluzsán:
makkos erdő
Illési:
Ugyanaz.
Szentlőrinc:
Legeltetésért a vadkertiek évente 14 ft-t és szattyáncsizmát (1 pár) adnak. – Makkos erdő, mint fent. – Dézsma: az itt termett gabona után tizedet adnak.
Bánk:
Halastó, malomhelyeknek és halászóhelynek is alkalmas. – A legeltetésért a szokásos pénzösszegen felül papucsot (2 pár) kapcástól tartoznak adni, megosztva a két földesúr között. – Makkos erdő, l. fent.
Dorcsán:
Szántóföldeit és makkos erdejét a zséllyeiek élik, tizedet és kilencedet tartoznak utánuk adni. – Határában szőlő, ezt is a zséllyeiek használják, kilencedet és tizedet adnak utána.
Szobok:
1660-ban a csábiak szántották földjeiket, kilenced fejében.
Gyarmat:
Városa puszta, földjeire, határába legeltetetni hajtják az állatokat. A legeltetésért fizetett összeg. – Az ispánságban lévő malmok felsorolása az alábbi adatokkal: a malom helye, köveinek, ill. kerekeinek száma, birtokosai neve, jövedelme, megoszlása, a molnár szolgáltatásai. – Birtokjogi bejegyzések, leszögezi az összeíró a város elvi birtokjogi helyzetét. – Az összeírás feltünteti az egész- és fél házhelyeket. – Vám. – Jövedelme. – 1659: megegyezés a mészárosokkal a vágatás jogáról. – A város szántóföldjeit a földesúr számára művelik, rétjeit neki kaszálják. – A szőlőhegyek után a gyarmatiak kilencedet és tizedet adnak. – Ugyanott allódiális szőlők, ezeket a jószágbeliek tartoznak megmunkálni. – Veteményes- és káposztáskertek, ugyancsak a jobbágyok művelik meg. A földesúr 1660-ban szerezte meg őket. – A földesúr házai, a házak építésének, illetve megvételének körülményei, jelenlegi használatuk. – Educillatio szabályozása. – A halász adója természetben vagy pénzben. – Az ispán javadalmairól feljegyzés.
Zsély:
A szokásos munerán felül minden egész házhely után egy-egy jércét tartoznak adni. – A falu határában majorsági szántóföldek (vetésük kilában), melyeket a földesúr számára vetnek. A hozzátartozó réteket is az ő számára kaszálják. – Földesúri malom, jövedelme. – dézsma: sertéstizedet adnak
Alsó-Pribély:
Majorsági szőlők, melyeket „kapalnyi, szaporítani, ganajozni” és mindenképpen megmunkálni tartoznak.
Csáb:
Adójuk fejében bort adnak, köblét 1 forintért. – Földesúri szőlő megmunkálása fejében adóelengedés.
Zahor:
Majorsági földek és rétek (vetés, szénatermés), elosztásuk.
Busa:
A szántóföldek vetésterülete kilában. – A gazdasági munkák elvégzésének felosztása.
Felső-Ludány:
Földesúri malom. – Majorsági rét.
Szklabonya:
A „romlott” puszta kastély fele, melyhez majorsági földek és rétek tartoznak. Ezeket a jobbágyok művelik meg. – Földesúri malom, jövedelme kilában.
Újfalu:
Földesúri szőlő. Ugyanaz eladományozásáról bejegyzés.
Terjén:
paraszti malom utáni jövedelem
Nándor:
ugyanaz
Nőténts:
ugyanaz
Kelenye:
Földesúri házhelyek és tartozékaik, az ezekre vonatkozó vallomások. – Bejegyzések különböző szőlőkről. – Kontraktusok, dézsmamegváltás helységenként, a megváltás összegének feltüntetésével. – Országgyűlési adó beszedése, az összegeket itt is megadja az összeíró. – egész- és féltelkes jobbágyok összesen – zsellérek – census: egész helyes (2 fél, ill. 3 zsellér) Szt. György és Szt. Mihály napkor adózik – munera: fentiek szerint, búzát (2 kila) adnak
Törincs:
A szokásos munkák helyett 35 kila búzát és 20 kila zabot kell elvetniök, be is takarítják, el is csépelik.
Litke:
Földesúri malom, két kerékre. A molnár szolgálata, a malom jövedelme. – Bejegyzés a majorsági földek megműveléséről.
Ságh:
census: egész helyes jobbágyonként és összesen fizetett összeg – munera: egész helyes jobbágyonként és összesen adott (2–2 kila) búza
Abelova:
Mivel a várhoz közel fekszik, nem adózik, hanem lakói a várhoz mindennapi szolgálattal tartoznak.
Törincz:
Kiegészítés, a kicsépelt gabonát elszállítani is tartoznak.
Litke:
Kiegészítés: a malom karbantartásához szükséges mindenfajta munkával tartoznak, ennek fejében a búza-adó alól mentesek. – Bejegyzés 1658-ból: ezentúl fizessék meg a búza-adót is. – Bejegyzés 1659-ből: a majorsági földek megmunkálásáról.
Szalatnya:
Szántóföldjeit a várhoz szántják és vetik, rétjeit is a várhoz használják. – Legeltetésért az apátfalviak évente négy tallért fizetnek. – Bejegyzés: 1659-ben a bolguromiakat meghatározott összeg lefizetése ellenében felmentik a sági fölek megművelése alól, valamint a majorkodástól.
Bucsony:
makkos erdő
Uri, Koka és Dömsöd:
A lakosság lecsökkenése miatt az adókat elengedik, illetve mérséklik. Erre vonatkozó bejegyzések, más-más évekből. – Dézsmamegváltás. – A raros-mulyadi vám (Nógrád m.) jövedelmének részletezése, a pénzösszegek feltüntetésével.
Apay:
Szántóföldjeit a dömsödiek élik, árendában van 30 forintért, 2 mázsa vizáért, továbbá 5 pár karmazsincsizmáért, vagy ennek megfelelő összegért. – Bejegyzés: a dömsödiek zálogba vették.
Bucson:
birtokjogi bejegyzések
Szent-Iván:
A dömsödi jobbágyok használják földjeit, évente meghatározott összeget fizetnek érte.
Páty:
Birtokjogi adatok. – Földjeinek használatáért 70 forinttal, valamint Szt. Ferenc napjára 70 kila búzával, továbbá egy „persiay szőniegh”-el és egy bagariaval bélelt bagaria-talpú karmazsin csizmával tartoznak. – Bejegyzés 1659-ből: templom helyreállítására fordítandó dézsmáról Balassa Imre adománylevele. – Instructio generalis. – Főleg vám-ügyekről szól. A vámon átmenő áruk fajtái és az utánuk fizetett összegek feltüntetésével. Részletes kimutatás. A vámon keresztülmenő áruk mennyisége nem szerepel. – Extractus. – Az egyes ispánságokban élő „külön kenieresek” falvankénti összegezése. – Szőlőkről kimutatás. – A kimutatás a szőlőket promontóriumonként sorolja fel, a tulajdonosok nevével, nagyságukat pedig kapásokban adja meg. – A szőlőket megmunkálni tartozó jobbágyok felsorolása.
Zombor:
Magyar falu a Maros túlsó partján. – Lakói. – Szomszédai. – A lakosok név szerinti felsorolása. – census: Szt. György napján 1–1 tallér – Szt. Mihály napján 2–2 possár vagy más hal, a kettő 1 tellér értékű legyen.
Dévény várának uradalma.
(Pozsony, Nógrád, Heves m.): Lossoncz oppidum – Ranya (Ronya) – Bisztricska – Mlagyó – Turicska – Tossoncza – Malna-Pataka – Gergelyfalva – Abel-Lehota (Abelova) – Kolpach – Bolgarom – Dévényallja oppidum – Vámosfalu portio – Fűrész portio – Buda-Lehota – Polichno – Dobrocs – Kottman-Lehota – Lónya-Bánya – Udornya – Podrecsány – Tamási
Puszta praediumok felsorolása: Toman(k)ova – Hlubocsek (Rusznak-Hluboczka) – Szalatnya
A Simon ispánsághoz tartozó portiók felsorolása Nógrád megyében: Nagy-Libercse – Felső-Sztregova – Kelecsény – Süllye – Szenna – Boronncz – Priboj – Nedelistye – Madácska – Veres – Alsó-Tiszovnik – Felső-Tiszovnik – Zavada – Lentvora
Puszta praediumok: Kis-Libercse – Pohragya – Kis-Parócza – Kalcze-Mező – Podlussán – Miletinz
Rácz Pál ispánságához tartozó portiok Nógrád megyében: Esztergar (Esztergály) – Szent Péter – Kis Szalatnya – Kis-Sztraczin (Ztrachin) – Nagy-Kürtös – Felső-Esztergály – Szelecz – Nagy Lám – Kis-Zellő (Zeleő) – Brezova – Turpolya – Alsó-Daczolan – Lesth
Puszta praediumok. Koprovnicza (Kopanitza) – Lehotka – Kis-Patak
A gyarmati ispánsághoz tartozó falvak és portiók felsorolása: Balassa-Gyarmat oppidum – Zsely – Zahora – Alsó-Prébely – Csáb – Bucsán – Felső-Ludány – Halászi – Óvár – Szklabonya – Ujfalu – Terjén – Gut(t)a – Nádor – Nőténts – Petény – Agárd – Balogh – Kelenye
Puszta praediumok felsorolása: Illési – Podluzsán – Haraszti – Szent-Lőrincz – Bánk – Dorcsán – Szobok
A sági ispánsághoz tartozó egész- és fél falvak felsorolása: Ságh – Ságh-Ujfalu – Ettes (Etes) – Apáthfalva – Litke – Törincs – Bolgarom – Horth – Kóka (Pest m.) – Uri – Dömlőd – Zombor – Páty (Pest m.)
Praediumok: Bucsony – Szalatnya – Apai (Pest m.) – Szent Iván (Pest m.) – Szent Egyed – Szent György (Pest m.) – Izsák – Garab – Hugye – Bankháza

Content provider