HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 004. - No. 008.

Date 1695. március 5. Csejte
Description

58 old. latin nyelvű, pecsétekkel és aláírásokkal ellátott eredeti. – Conscriptio et aestimatio. – Jelen irat a csejtei uradalom kamarai kezelésben tartott részére vonatkozik. Az uradalom elzálogosított falvait az UC 4 : 7 jelzetű irat sorolja fel.

Text

Urbarialis összeírás és becslés az alattvalók névsorával, vagyoni helyzetük, szolgáltatásaik és az egyéb földesúri jövedelmek. – „Conscriptio et Aestimatio” címmel.
Kiadva: Maksay Ferenc: Urbáriumok XVII-18. század Bp. 1959. 255–270 old. – Összeírta: Sirthier Gáspár és Damty István.
Csejte oppidum:
Telkes jobbágyok. Név szerint. – Zsellér-helyesek. Név szerint. – Deserta jobbágy- és zsellér-telkek. – Census, telkenként 3,75 ft. – A kappan, lúd, vaj sáfrány és sajt-adót együttesen fizetik. – Heti 3 nap igás robottal tartoznak, de a katonai beszállásolás és fuvarállítás terhei miatt csak heti egy nap robotra kötelezik őket. – A zsellérek censusa (telkenként) 50 dénár és 6 tojás. – A zsellérek heti egy napon át gyalog szolgálnak. – A subinquilinusok csak akkor adóznak, ha egész éven át a gazda házánál laknak, ekkor 25 dénárt. – Egy pusztatelek szántójának évi bére 1 ft. 87 d. – A varga évente 1–1 pár férfi és női cipővel, valamint 16 pár bocskorral tartozik. – A vámból az uradalmi rész 40 ft. – A hegyvám kb. évi 164 urna. Az allódiális szőlők hozama 130 urna. – Három bormérésben évente 300 akó bort educillálnak. – A földesúri serfőző-házban csak évente tíz alkalommal főznek sört, noha a faluban több sör is elfogyna. A jobbágyok ugyanis a tüzifát több, mint egy mérföld távolságról fuvarozzák s ha több szállítással terhelnék őket, elmaradnának az allódiális munkáktól. – Egyszeri főzéshez 30 mérő árpa (7, 5 ft), 10 fuvar fa (2,5 ft) és 1 ft. munkabér szükséges. Ennek hozama 32 urna sör, melynek ára (leszámítva a csapos bérét!) 32 ft. Ha ebből levonjuk a fenti rezsi költséget (11 ft), egy főzés (32 urna sör) tiszta földesúri haszna 21 ft. – A földesúri rétek hozama 130 szekér széna (á 1 ft.), de ebből szekerenként 30 dénárt a kaszások és szénagyűjtők bérére kell számítani, 480 köblös földesúri szántó, három nyomású, egyszerre 320 köblöt vetnek el. – Terméketlenebb földeken, két nyomásos rendszerben, a 198 köblös szántóból évente 99 köblöt vetnek be. – Az allódiális épület elhanyagolt, jóllehet jelentékeny csorda és nyáj elhelyezését biztosíthatná. – Az istálló telkén 6 inquilinus család él; évi adójuk 16 ft. – Az első malom jövedelme a parókiáé; a második malom „szabad”, a Kecher-örökösök birtoka; a harmadik malom földesúri hozama 25 mérő vegyes gabona (a 40 dénár!) – Mindhárom molnár egész éven át tartozik szolgálni. Ennek becsértéke személyenként 10 ft. – A kertész, a kert és a ház árendájaként évi 30 ft.-ot fizet.
Solnafalva:
Az adózás és a robot rendszere a csejteivel azonos.
Komarno:
Az adózás és a robot rendszere a csejteivel azonos. – Az öt varga mindegyike egy pár cipőt (á 1 ft.) és 16 pár bocskort (összesen 1,6 ft.) ad a földesúrnak.
Csaszkóc:
Az adózás és a robot rendszere a csejteivel azonos, de a csaszkóciak akógabonával is tartoznak. – Telkenként: búza 2 mérő, rozs 2 mérő, árpa 1 mérő, zab 4 mérő, borsó 4 icce, köles 4 icce, kendermag 4 icce, kender 1 köteg, tojás 16 db. – „Pro non educillatione vini” 16 akó bort adnak. – A földesúri mészárszék puszta. – Öt kerekű malom; az egyik kerék kásaőrléshez. Az árendája évi 150 mérő vegyes gabona. A molnár hat sertés hízlalásával v. 21 ft. váltsággal tartozik. Robot-váltsága 10 ft. – Egy távol eső földesúri rét évi bére 10 ft.
Bodollya:
Az adózás és a robot rendszere a csejteivel azonos, de akó-gabonával is tartoznak. – Irtványföldjeikért ugyanaz. – Sáfrány-adóval tartoznak (24 ft). – A sicca educillatio megváltásáért 10 1/4 urna bort adnak, a falu elnéptelenedése miatt a régi mennység egyharmada. – Két libertinus, akik robotváltság címén évi 15 ft.-ot fizetnek. – A 30 szekér szénát adó földesúri rét egyharmada víz alá került.
Koritnya:
A tatár pusztítás miatt 6 népes jobbágytelek mellett 23,5 deserta telek. – G. Nosko egy zsellértelek évi robot-váltságáért 5 ft.-ot fizet. Ugyanezért egy fél jobbágytelek után 8 ft.-ot adnak. – A száraz kocsmát a korábbi 24 urna bor helyett most csupán 3,5 urna borral egyenlítik ki. – Kisebb földesúri kaszáló.
Verbó oppidum:
Lakosai contractualiter 600 ft.-ot adnak. – Az uradalmi kaszálók bérleti díja 40 ft. – Sáfrány-adó 48 ft. – A vám bérletéből 18 ft. – Két kötelező pozsonyi fuvar megváltásáért 15 ft. – Karácsonykor minden szekér után egy szekér fát kell fuvarozniuk (á 12 d.) a várba. – Két pokróc fejében 12 ft. – Az első malom hozama: 105 mérő búza, 80 db. kalács (á 1 dénár), két sertés hízlalása v. 7 ft. A második malom puszta, a harmadik zálogban van. A negyedik után évi 20 mérő búzát, egy sertés hízlalását v. 3,5 ft.-ot adnak. Ugyanez a molnár robottal is tartozik, ennek értéke 10 ft. Az ötödik malom jövedelme a parókiát illeti. – A varbóciak kötelesek egy Csejte határában fekvő rét kaszálását és begyűjtését elvégezni. – A borkilenced hozama kb. évi 200 urna. – A vásárok pénzjövedelme nem a földesúré, hanem a mezővárosé. – Négy földesúri mészárszék; adójuk 100 font faggyú.
Miava:
A jobbágy- és zsellér-telkeken kívül olyan inquilinusok is szerepelnek házukon kívül csak irtványföldjük van. Adójuk (25 d.) fele a rendes zsellér-censusnak (50 d.). – Census, mint a többi helységben. – Solvit hic pagus á Braxatorio nomine arendae fl. 50. – A sörfőzőt bérlő jobbágyok évente 56 mérő uradalmi árpát voltak kötelesek átvenni mérőnként egy forintért, ami 30 dénáros átlagárat számítva minden mérő után 70 d. hasznot jelentett az uradalom számára. „…quia moderno tempore uno floreno et ultro possit… vendi unam metretam; ideo nullum lucrum, imo damnum haberet hocce dominium”. Az összeíró az áremelkedést átmeneti jelenségnek tekinti. – „loco decimalium proventuum” évi 40 ft.-ot adnak. – Az irtványföldekért járó sáfrány-adó évi 144 ft. – Egy másik, Zachorszky-nak nevezett föld sáfrányadójának fejében12 ft. – Minden teljes telek után (18 gazdaság tesz ki 9 sessio integrát!) 1 mérő búza és 4 mérő zab akó-gabonát adnak; a kilenceden kívül! – „Pro polenta” közösen fizetnek 1,3 ft.-ot. – Borsó, köles és kendermag-adó. – Lúd, vaj, sajt, tyúk, csirke, tojás, kappan és kender-köteg-adó. – Közösen adnak egy húsvéti bárányt. – A földesúri mészárszék évi adója 25 font faggyú. – A malom évi hozama 40 mérő kevert gabona és 3 sertés hízlalása vagy 10,5 ft. – Másik két malom évi adója 15 ft. Egy harmadik malom évi adója 8 ft. Hét földesúri tilalmas erdő; melyekben a jobbágyok ingyen legeltethetik barmaikat. – Az allódium jelenleg üres, de 40 tehén és 150 juh elhelyezésére alkalmas. – 50 szekér szénát adó földesúri kaszáló. – A hegyi allódiális szántó 1092 köblös vetésű, két nyomásos rendszerben, egyszerre 596 köblöt vetnek el. – A telkesek és a zsellérek robotja, mint a csejteieknél. – Pusztatelkek bérlete, mint a csejteieknél.
Ó-Tura oppidum:
Az öregek halála miatt már nem tudják név szerint megkülönböztetni az egyes jobbágytelkeket. Szerződésük értelmében évi 300 ft.-ot fizetnek. Ugyancsak közös sáfrányadójuk 108 ft. – Öt molnár adója a 4–8 ft, (valószínűleg robot-váltság). – Educillatiojuk évi 30 urna. – Az első malom évi bére 6 ft. A másodiké és a harmadiké 14–14 ft., míg a negyedik újonnan épült malomé csak 4 ft.
Visnyó:
Valamennyi lakosa zsellér-teken ül; egész fél és negyed inquilinaris sessiók. – Minden terhük telkenként heti egy nap gyalog-robot.
Beckó oppidum:
Öt árendás jobbágytelek, melyek után 7–7 ft.-ot fizetnek, most viszont, tekintve, hogy üresek, a rajtuk élő zsellérek csak 3 ft.-ot adnak sessiónként. – Az inquilinus sessiók után is pénz-árendát fizetnek, 1,25–2,5 ft-ig terjedő összegeket. – Két zsellér-telket „ob non exolvendam taxam” a megyei hatóságok lefoglaltak. – Sáfrány-adójuk 15,25 ft. – A faggyú megváltásáért 6,4 ft.-ot adnak. – A hegyvám jövedelme 18 urna bor. Két malom adója 6 ft. – Nyolc elzálogosított zsellér-telek a Vág áradásai miatt tökéletesen elpusztult. – (Robotról semmiféle formában nincs szó!)
Vágújhely oppidum:
Közösen és contractualiter 180 ft.-ot fizetnek. – Educillatiojuk 20 urna bor. A hegyvámból évente kb. 60 urna bort kap az uradalom. – A vámbérlet jövedelméből 25 ft. az uradalomé. – Két kis földesúri szőlő (beckóiak művelik) mintegy 10 urna bor hozammal. – Épületfa fuvarozással is tartoznak kb. 8 ft. értékben. – Az uradalom közös jövedelmei: a.) heti halszállítás a tilalmas patakokból, évente 5 ft. értékben. – b.) a bárány-kilenced, évi 69 db. – c.) a kilenced megváltásáért fizetett pénzbevétel, évi 15 ft. (Ugyanekkor több helységben szedik a kilencedet!) – d.) a földesúr és kíséretének beszállásolása és eltartása. Évente 600 ft., de most a nehéz helyzet miatt csak 300 ft. értékben. – Defalcatio: a falusi bírók fizetésére 9 fl. 86 dénár. – A familia fizetésére valamint a Trencsén és Nyitra megyéknek járó taxák fedezésére 1180 ft. és 30 dénár.
A földesúri jövedelmek tőkeértéke, 6%-os kulcscsal számolva: 74,535 ft. – A csejtei épületek és a beckói vár egyhatodának értéke 6150 ft. – A csejtei kastély fele része, valamint az ottani sörfőzőház és allódium, mindkettő eléggé elhanyagolt állapotban, értéke 6000 ft.
Csejtei uradalom, valaha Nádasdi, most fiscalis uradalom.
(Nyitra m.): Cseite oppidum – Solnafalva – Komarno – Csaszkocz – Lészete Sen Podollya – Koritnya – Verbo opppidum – Miava – Ó-Thura oppidum – Visnyo – Beczko oppidum – Vág-Uyhel oppidum

Content provider