HU MNL OL E 156 - a. - Fasc. 004. - No. 002.

Date 1628
Description

212 old. latin nyelvű, sérült és átázott lapok, egykorú, hitelesítés nélküli másolat utólagos bejegyzésekkel és javításokkal, bekötve DL-be áttéve. – Rongyos, erősen hiányos urbárium.

Text

(Urbarialis összeírás, alattvalók névsora, családi és vagyoni állapota, szolgáltatások) – „Urbarium Oppidi Cheythe et pertinentium…” címmel.
Csejte oppidum:
Jobbágy-névsor. – Az egy kenyéren élő testvérek és fiak felsorolása. – Igaerő. Az egész uradalomban csaknem kizárólag lovakat tartanak a parasztok. – Szántóterület, vetőköbölben. – Rét, szénahozam szekér szerint. – Telek-nagyság; quarta. – „Inquilini domos habentes;” név szerint zsellér-telkük is van. – Sok közöttük az iparos. – „Inquilini in domibus aliorum.” név szerint. – Curiae nobilitares et libertinorum. Általában egy quarta telek tartozik mindegyikhez. – Census és pecuniae praediales. – Minden jobbágytól: egy sajt, egy lúd, 1/4 icce vaj és egy kappan. – Közösen fél font sáfrányt adnak. – Az irtvány-földek után ugyancsak sáfrány-adót adnak. – „Censula frumentum nullum tenentur dare.” terménycensust nem adnak. – Robot: szántási robot nincs. Széna-kaszálás és behordás, tüzifa fuvarozás. A gróf és a provizor számára lovasfogat. – Az inquilinusok a kertek és szőlők művelését végzik. – Öt földesúri mészárszék; egy zálogban, kettő puszta, a másik kettő után a mészárosok külön-külön 25 font faggyút fizetnek. – Az 1. malom: hozama évente 25 mérő rozs. A molnár munkával is tartozik. A 2. malom újonnan épült, még mentes, csak 20 mérő rozs a jövedelme. A 3. malom haszna a csejtei papé, de a molnár szolgálata az uradalomé. – A vámjövedelem fele, kb. évi 25 ft. A teloniator egy hordó bor educillalásával is tartozik. – Curia (seu castellum) Domini comitis lapidea, pincével. – Szőlőskert (vinetum vulgo Lugass), virágoskert, gyümölcsös. – A második kertben halastó, melyet a kastélyt övező folyócska táplál. – A harmadik kert az allódium része. – A negyedik kertben dinnyét és uborkát termelnek. – Az ötödik komlós kert. – 12 földesúri szőlő. – Az allódium szántójához 20 db. terrae vulgo tablafeold tartozik. – Négy db. egyházi rendeltetésű szántó, melynek bérletéért az uradalom évi 20 mérő rozzsal, 5 urna borral és 4 ft.-tal tartozik a papnak. – Hét db. földesúri rét. – A bor-kilencedet, hacsak nincs mentességi levelük, a libertinusok és nemesek is fizetik. – A vargák évente egy pár sarut adnak. – Tilalmas pisztrángos patak. – A csőszök tartoznak „kemény” és szárított gyümölcsöt adni az úr asztalára. – Osztatlanul birtokolt, tilalmas uradalmi erdő. – Két elhagyott halastó. – Tölgyerdő. – Egy irtványföld, melyet a földesúr a baptistáknak adott művelésre. – Két zálogba adott földesúri rét. – Több ács, akik mesterségükkel szolgálnak. – Sörfőző ház; évi termelése 24 mérő árpából 24 akó sör. – Kórház, templom és parókia az uradalom támogatásával.
Komarnó és Zsolnafalva:
A jobbágyok a földesúri földeken a gabona vetésével és behordásával tartoznak, szántással nem. – A kender és len-termelés is az ő gondjuk: vetés, gondozás, aratás, szárítás és tisztítás. – Szükség esetén segítenek a sörfőző háznál is.
Csasztkócz:
Censuales fruges-t is adnak; minden telek után búzából 2, rozsból 2, árpából 1 és zabból 4 mérőt, továbbá borsóból, kölesből és kendermagból 4 iccét és egy köteg kendert. – Különböző ünnepeken kappan-, túyk-, vaj-, tojás- és bárányadó. – Az irtványföldek után közösen fél font sáfrányt fizetnek. – Robot: mindenféle földművelési, aratási és kaszálási munkával tartoznak. A földesúri szőlők művelésénél és a sörfőzésnél is segíteniük kell. – Három allódiális rét. – A faluban élő anabaptisták névsora is.
Leséte:
4 pusztatelek, melyeket a földesúr használatra az anabaptistáknak adott. – Tilalmas erdő. – Földesúri irtvány és rét. – A földesúri malmot az anabaptistákra bíztak; a jövedelem egyharmada a földesúré. Disznóhízlalással is tartoznak. – Négy „libertini angariales”, mindegyiknek fél quartás telke van. – Egyéb terheik mellett a jobbágyok censuale framentumot is adnak és educillatioval is tartoznak.
Koritno:
Tilalmas földesúri erdő.
Veszele:
Közös birtokú földesúri malom. – Robot szükség szerint. – Allódialis kert. – A földesúri szántó 17 db. földből áll.
Verbo oppidum:
Mindenféle természetbeni adót adnak. A pénzadókat közösen egy összegben fizetik. – Vámjövedelem. – Szabad bormérési joguk van, amiért évi 60 urna bort adnak. – Együttesen 1 font sáfránnyal tartoznak – Az első, ún. Felső-Malom, közös birtokú. A Nádasdira eső jövedelem 105 helyi mérő búza, 80 kalács és két sertés hízlalása. – A második malmot Nádasdi Pál 1620-ban eladta. Ennek régebbi haszna évi 90 mérő búza, 100 kalács és két sertés hízlalása volt. – Ugyanitt kalló-malom; évente 3 rőf szűr-posztót adnak. A harmadik malom (jövedelme, mint a másodiknak) most idegen kézen. – A negyedik, újonnan épült malom jövedelme: 20 mérő búza, munka és egy sertés hízlalása. – Allódiális szántó, melynek művelée részben a varbóiakat terheli. Ezen kívül csak széna-kaszálással tartoznak. Négy csejtei szőlőt is ők gondoznak. – A városban tartott négy vásár földesúri jövedelme. A földesúr kötelező vendégül látása. – Közös birtokú földesúri erdő, és tilalmas patak. – Három földesúri mészárszék; jövedelmük egyenként 25 font faggyú. – A templomhoz tartozó két malom földesúri hasznát (ti. a Nádasdi részét) a papnak engedték át. A parókiához 25 hold szántó, 10 szekér szénát adó rét és 2 szőlő tartozik. – Bárány- és méh-tizeddel is tartoznak.
Kosztolány oppidum:
A jobbágyok kb. egyharmada zálogban. 4 zsellér együttesen fizeti egy telkes jobbágy censusát. – A vámjövedelem fele-részét. – Két egyformán adózó malom. Mindegyik molnár 60 mérő búzát ad, az építkezésnél segít és 2 sertést hízlal. – Mindenféle robottal tartoznak. – Szeptember 29-től karácsonyig szabad, azután földesúri bormérés. Földesúri mészárszék; haszna évi 25 font faggyú. – Három db.-ból álló földesúri szántóföld. Kb. 60 szekér szénát adó allódiális rétek. Két veteményes és gyümölcsös kert. Csűr. – Tilalmas tölgyerdő és patak. – A parókiának 24 hold földje és két szekér szénát adó rétje van. – A Vágtól övezett, Becek nevű sziget is az uradalomhoz tartozik (tüzifa és épületfa).
Brezova:
Ez az 1639. április 28-án kelt betoldás az igaerőt nem közli, viszont feltünteti hányan (4–5 jobbágy) osztoznak egy quarta-telken! – A sörfőző-ház, a templom, a parókia és az iskola in communem relinquitur. Négy működő és négy deserta malom. – A második brezovai összeírás az 1628-i helyzetet tükrözi. Ennek adatai azonosak az eddig felsorolt helységekével. – A malmok csak pénzbeli censust, továbbá szolgálatot és disznóhízlalást teljesítenek.
Miava:
A más házánál lakó zsellérek egy csoportját különválasztják. „Sequuntur nomina inquilinorum, qui nova aedificia in horto dominorum construxerunt et reputantur pro inquilinis in aliorum domibus habitantibus, quia in medium colonorum, nihil soluunt sed tantum pedestres labores praemestere tenentur”! – Ezek az allódiális földön letelepített zsellérek csaknem kivétel nélkül iparosok (textor, braxator, pellio, stb.). – A gabona-tizedet pénzben fizetik, de azért censuale frumentumot is adnak. – Közös birtokú malom. Az uradalomra eső rész: 35 mérő árpa, egy disznó hízlalása. Egy másik malomtól is ugyanennyi az uradalom haszna. – A földesúri mészárszék jövedelme évi 25 font faggyú. – A környező hegyekben uradalmi erdőség (tüzifa, robot-elszállítás).
Krajna:
A jobbágyok, a házas zsellérek és a másnál lakó zsellérek után, mint külön csoportot soroltak fel azokat a zselléreket akik. „in extirpaticiis domus habentes” és akiknek 5–10 mérős vetésük is van! – Vámjövedelem fele része. – Földesúri malom; évi hozama 3 ft., 2 sertés hízlalása és 100 kalács. Továbbá könnyű szolgálat. – A földesurak (Nádasdi és Homonnay) educillatioja váltakozó. – Minden teljes jobbágy köteles 600 szőlőkarót vágni és a hegyre szállítani. – Öt földesúri rét: 12 szekér széna hozam és egy 1634-ben vásárolt rét, melynek hozama 40 szekér széna. (későbbi bejegyzés) – Három tilalmas földesúri erdő. – Elbozótosodott allódiális szőlők. – A templom post tumultum Bochkáianum épült; parókia, iskola. A hozzátartozó földön és réten kívül, minden telkes jobbágytól 1 mérő búza, egy tyúk és két csibe, minden inquilnustól egy mérő zab és egy sajt a papi járandóság. – Brahovistya, Gabló és Babuc: „libertini angariales”. (1 quarta telken) – Terheik, mint a többi falu jobbágyainál. Karácsonykor egy hízott sertést adnak közösen. – A földesúri malom fele haszna: 1,5 ft, 50 kalács és egy sertés hízlalása. – Összesen 90 köblös vetésű földesúri szántó. – Négy darabka allódiális rét, összesen 11 szekér széna hozammal.
Kosztolna:
Öt jobbágy „libertini angariales”. – A szokásos adókon kívül „pro seminatura dant a singula quarta per mett. 1 tritici, avenae similiter mett. 1”. – 16 köblös allódiális szántó és 9 szekér szénát adó kaszáló. – Halas és rákos patak. – A földesúri malom haszna: 3 ft., évente kétszer kalács, két disznó hízlalása és könnyű munka. – Három db., kis, robotban művelt komlós-kert.
Vagyóc:
(Az összeírás 1643. október 25-i keltű.) Az igaerő feltüntetése hiányzik. – Legtöbb adófajta átváltható pénzre, pl. az educillatio, de csak a bormérés, a sör árulása már nem! – Élelelem-adó; „rendkívüli” alkalmak esetében is „szükség szerint”. – A vámjövedelem fele része. – 50 köblös vetés földesúri szántó és 100 köblös vetésű komlós-kert. – Földesúri mészárszék; évi hozama 25 font gyapjú. – A második vagyóci összeírás 1628-ból. – 50 köblös vetésű földesúri szántó, 100 köblös vetésű komlós-kert és földesúri mészárszék (25 font faggyú). – A vámjövedelem fele része. – Az egykerekű malom hozama: 3 ft., 100 kalács, 2 sertés hízlalása és a robot-megváltás fejében 24 ft. – A templomhoz (parókia és iskola) egy 30 és egy26 köblös vetésű föld tartozik. Öt rétjén 12 szekér széna terem. Minden jobbágyház után egy mérő búzát, egy tyúkot, két csirkét és egy kenyeret adnak.
Dubova:
Hiányzik az igaerő feltüntetése. – A földesúri malom haszna: 60 nagyszombati mérő búza, 2 sertés hízlalása és szükség szerinti robot. – A Lukuszanszky pusztán 165 nagyszombati köblös szántóföld. – Census és robot, mint a többieknél. – Tilalmas földesúri erdő.
Lubika:
„...libertini angariales”; közülük kettő csősz. – Census és robot, mint a többieknél. – Tinó megváltásért közösen évente 6 ft.-ot fizetnek. – Minden libertinus quarta után évi 6 ft.-ot fizetnek. – A juh-akolárt (karámért) minden telek után 2 mérő zabot adnak. – Ez a juhakol váltság legtöbb faluban szerepel: „Item a caulis ovium vulgo zalasne vocata a singula quarta avenae per met. 2”. – Az első malom molnára mentesség címén csak évi 2 ft.-ot fizet. A második malom molnára évi 3 ft.-ot és 100 kalácsot ad, 2 sertést hízlal és könnyű munkával tartozik. A harmadik malom elpusztult. – A vámjövedelem fele 50 Ft. – Pisztrángos és rákos patak. – Rét földesúri mészárszék, hozamuk összesen 50 font faggyú. – Tilalmas tölgyerdő. – A falu határában az uradalom, 1637-ben, 3 kis rétet vásárolt, összesen 50 ft. 25 dénárért.
Bodfalva:
Öt libertinus angarialis telek. Az egyik ilyen telken 10 szabados jobbágy él! – Census és robot, mint a többieknél. – Minden libertinus angarialis telek után évi 6 ft.-ot fizetnek. „Angariales libertini tensentur-monetes et sylvas item fluvium pistodire, satrapas in castellum vel in arcem bene armis instructos advigilare, pisces ad castellum administrare”! – Tilalmas földesúri erdő, pisztrángos és rákos patak. – Az első földesúri malom haszna: évi 1 fl., 100 kalács és 1 sertés hízlalása. A második malom évi hozama 9 ft. census. Egy harmadik, leszerelt malom helye. – A földesúri mészárszék évi adója 200 db. gyertya. – Minden jobbágytelek után évente 600 szőlőkarót tartoznak adni. – Két allódiális rét, 8 szekér széna hozammal. – Mindkét molnárnak egyidejűleg inquilinus aessiója is van. Az azzal járó robotot évi 3 ill. 4 forintban megváltják.
Alsó-Bofalva:
Jobbággyal más földesurakhoz tartoznak, de a legeltetésért és a faizásért fizetnek az uradalomnak.
Csejtei uradalom, birtokos nincs jelölve. Az uradalom felének gr. Nádasdi a birtokosa.
(Nyitra m.): Cheythe oppidum – Werbo oppidum – Komarno – Solnafalwa – Czatkocz – Leszethe – Koritna Weszele ad arcem Beczko pertinens – Werbo oppidum – Kosztolan oppidum – Miawa – Krayna – Hrachowistya cum Gablo et Babvcz – Kosztolna – I. Wagyocz – II. (Vagiocz) – Dubowan – Lukuszanszky praedium – Lvbina – Bodfalva – Inferior Bottfalwa

Content provider